Haberler
Fikstür/Tablo
Maç Merkezi
TAKVİM

Advocaat'ı anlamak!

Emrah Karalinç`ın Tüm Yazıları

Pazartesi 22 Ağustos 2016 17:46
Son Güncelleme: Pazartesi 22 Ağustos 2016 17:46

Gerçek bir test maçı oynadı Fenerbahçe... Grasshopppers gibi maç başına 2 gol yiyen bir rakipten sonra, takım savunmasını iyi yapan, oturmuş bir kadroya sahip olan Başakşehir çok zorladı sarı-lacivertlileri. Öncelikle Abdullah Avcı ve öğrencilerini tebrik etmek gerek. Takım içindeki birliktelikleri, özverileri çok önemli. Gol atma konusundaki sıkıntıyı çözmeleri halinde Başakşehir bu ligde çok can yakar. Hedeflerinin ilk 5 sıra içinde yer almak olduğunu öngörebiliriz.

Grasshoppers maçında Fenerbahçe harika oynamadı. Alınan 3-0'lık galibiyet futbolcuların üstünde bir rehavet oluşturmuş olabilir. Dick Advocaat'ın elinde sihirli bir değnek olmadığını da düşünürsek, Başakşehir karşısında alınan yenilgiyi çok büyütmemek gerek. Advocaat'a biraz zaman lâzım. Bırakın Süper Lig'deki rakiplerini çok iyi analiz etmeyi, kendi kadrosundaki oyuncuların ne verebileceğini daha yeni yeni görüyor. Advocaat'ı sert eleştirmek haksızlık olur.

Erken gelen gol sıkıntı yarattı...

Başakşehir, henüz maçın 3. dakikasında Mossoro ile 1-0 öne geçti. Golden sonra Fenerbahçe reaksiyon gösteremedi. Orta sahada problemleri olduğu gerçeğini Advocaat gözlemlemiştir. Ayrıca Başakşehir'in oyun anlayışı da Fenerbahçe'yi zorladı, kilitledi. İlk yarıda Fenerbahçe beraberliği bulabilmek için hiçbir şey yapmadı.

Emre Belözoğlu, Başakşehir için önemli bir oyuncu. Pas yüzdesini ve topun kendilerinde kalmasını sağlayan yapısıyla Avcı'nın aslarından biri. Fakat; Belözoğlu amatör bir hareketle ikinci yarıda takımını 10 kişi bıraktı. Rakibin bir kişi eksik kalmasını da Fenerbahçe iyi değerlendiremedi. Gerçek bir profesyonel olduğuna inandığım Mehmet Topal'ın kırmızı kart görmesini anlayamadım. Kendisine pek yakıştıramadım. Hakemin iki pozisyondaki kartları doğruydu. Hakem Ali Palabıyık'ı çifte standarttan uzak durduğu için kutluyorum.

Transferler yolda...

Teknik direktör değişiklikleri sonrası transferler kaçınılmazdır. Önceki yazımda transfer yapılmasının zorunlu (!) olduğunu söylemiştim. Advocaat, bu maç sonrası yönetime "temel ihtiyaçları" anlatacaktır. Transferlerin önümüzdeki günlerde gerçekleştirilmemesi durumunda Advocaat stres yaşayabilir. Yönetime, Advocaat'ın isteklerini gerçekleştirmek düşer. Tabi ki Fenerbahçe'nin de menfaatleri doğrultusunda...

Ligin başında yapılan puan kayıplarını çok büyütmemek gerekiyor. Çünkü bu kayıpların telafisi mümkün. Fakat; puan kayıplarını asgari seviyede tutabilmek iyidir. Advocaat, 6 hafta sonra takımı mutlaka bir seviyeye getirecektir. 4-3-3 sisteminin avantajlarını ve dezavantajlarını da zamanla daha iyi göreceğiz.

En çok dikkat çekenler...

*** Başakşehir'in kalecisi Volkan Babacan özellikle ikinci yarıda çok iyi iş çıkardı. Abdullah Avcı'nın takım omurgasındaki kilit isimlerden biri olduğunu gösteriyor. Ayrıca stoperde Yalçın Ayhan göz açtırmadı. Başakşehir'in takım savunmasını başarılı gerçekleştiriyor olması da dikkat çekici. İstikrar önemli.

*** Fenerbahçe, henüz gerçek bir takım değil. Advocaat'ın müdahalesi sonrası değişiklikler olacaktır. Sarı-lacivertlilerde Ozan Tufan çok kötüydü. Saha içinde varlığı pek belli değildi. Skor üretme konusunda beklerin katkısı da geçen sezonu aratacak gibi.

*** Hakem Ali Palabıyık, genel anlamda başarılıydı. Hiç kimse mükemmel değildir ama Palabıyık'ın hakkını teslim etmek gerek. Kırılma anlarında bence başarılıydı. Sadece; ikili mücadelelerde neyin ne olduğunu daha iyi analiz etmesi gerektiğine inanıyorum.

Bana ulaşın
 

İlk yorumu yazan siz olun!
Favori Eklemek İçin Giriş Yapmalısınız.