Haberler
Fikstür/Tablo
Maç Merkezi
TAKVİM

Akpınar: Come to Beşiktaş’tan Go to Beşiktaş’a dönmek...

Perşembe 2 Ağustos 2018 14:19
Son Güncelleme: Perşembe 2 Ağustos 2018 17:19

Beşiktaş Kulübü Eski Yöneticilerinden Ahmet Akpınar, siyah-beyazlıların gündemini değerlendirdi. Akpınar, Beşiktaş’ın transfer stratejisini yorumladı ve, ” Come to Beşiktaş’tan Go to Beşiktaş’a dönmek pek sağlıklı olmadı” ifadelerini kullandı.

Radyospor’da yayınlanan Gün Ortası programında Emrah Karalinç’in sorularını yanıtlayan Ahmet Akpınar’ın açıklamalarından Ajansspor’un derledikleri şu şekilde;

Beşiktaş'ın transfer stratejisi hakkında ne düşünüyor?

Şu anda daha takımı görmedik ama Beşiktaş’ın her zaman hedefi en üstte olmak. UEFA Kupası’nda oynuyorsanız da final elde etmekten başka bir seçenek yok. Buna uygun olan oyuncu yapısı henüz oluşturuldu mu, bu konu tartışmalı. Gidenlerin yeri dolduruldu mu, onu şu anda daha bilemiyoruz. Oyuncular o performansı gösterebilecekler mi? Genç arkadaşlar başarılı olursa çok güzel ama aksi bir sonuçta sıkıntı olur. Başkanın başlattığı Come To Beşiktaş’tan Go To Beşiktaş’a dönmek pek sağlıklı olmadı ama inşallah meyvelerini olumlu alırız.

"Tolga maç içinde kendiyle kavga ediyor"
"Tolga maç içinde kendiyle kavga ediyor"

Kaleci adaylarından yerlilerde bir tek Harun var. Başka Beşiktaş’ın kalesini koruyabilecek performansta Türkiye’den bir kaleci hatırlamıyorum. Tolga iyi arkadaşımız, hoş arkadaşımız ama çok duygusal. Maç içinde bazen kendisiyle kavga ettiğini görüyoruz. Sezonun devamını getirebilir mi hep birlikte izleyeceğiz. Ama tabii ki bir bütçe kısıtlamasına gidildiğine göre yabancı bir kalecinin maliyetini de yönetim göz önüne alıyor. Kale çok önemli. Geçen sene başı Fabri biraz formda olsaydı-uzaktan yediği goller ve hataları vardı-ikinci yarıdaki performansını ilk yarıda gösterebilseydi Beşiktaş şampiyonluk adayı olurdu. Bir an evvel iyi bir isimle lige başlamak lazım. Lig haftaya başlıyor. Takıma alışacak, defanstaki arkadaşlarıyla koordine olacak… Geç kalınıyor.

"İki stoperin satılması sıkıntı yaratabilir"
"İki stoperin satılması sıkıntı yaratabilir"

Bir oyuncu bedelini bulunca satılmalı ancak şu da var ki Beşiktaş da dahil Türkiye’de hiçbir takımımız şunu yapmıyor; Afrika’da çok yetenekli oyuncular var, görüyoruz Fransa Milli Takımı’nı… Bunlar 3-5 kuruş paraya getirilip takımlarında oynatılıp milli takımlara yerleştirilen oyuncular. Biz bunu yapamıyoruz, tahammül yok, bir oyuncunun 3-5 menajer çıkıyor, kebapçılardan menajerler yapılıyor sırf birileri para kazansın diye… Bunlara son vermediğimiz sürece biz gidip dünyanın parasını veririz ve Türkiye emekli cenneti olur. Bugün Türkiye’ye gelen oyuncular son kullanma tarihi geçmiş, satılabilecek oyuncular değil. Beşiktaş Tosic’i sattı, Vida’yı da satmak üzere. Aynı anda iki stoperin satılması Beşiktaş’ta bir sıkıntı yaratacaktır ama iyi bedele satılmış olabilir. Burada yönetimi kutlamak lazım.

Beşiktaş'ın Vida stratejisi doğru mu?

Vida'nın, basında bahsedilen rakamlara satılması çok mantıklı. Duyuyoruz ki kulüpte maaşlar aylardır ödenemiyor, en azından onlar ödenir.

Guti ve İlhan Mansız modeli katkı sağlar mı?
Guti ve İlhan Mansız modeli katkı sağlar mı?

Tamer Tuna varken Şenol Güneş daha rahattı. İlhan Mansız konusunda benim de tereddütlerim var çünkü bir hocalık tecrübesi yok. Ancak Guti’nin hem futbolculuk kariyeri hem de Real Madrid alt yapısındaki başarıları ortada. Guti çok faydalı olacaktır. Ayrıca genç oyuncuları takip edip Beşiktaş’a önerirse çok daha iyi olur. Bence gayet iyi bir yöntem. Hocanın üstündeki baskıyı biraz almak lazım. Hoca bir tarafa bakarken diğer tarafı kaçırabilir maç içinde, yardımcı hocaların da en büyük desteği bu.

VAR uygulaması için hazır mıyız?
VAR uygulaması için hazır mıyız?

VAR bence adaleti getirmeyecek. Çünkü kullanılmadığı maçlardaki hatalar ne olacak? Ya da VAR’ın başında duracak hakem ne kadar eğitimli ya da tarafsız? Bizim en büyük sıkıntımız hakemlerin taraflı maç yönetmesi. Bir kere VAR sistemi futbolun doğasına aykırı. MHK Başkanı güzel açıklamalar yaptı ancak bana çok mantıksız geliyor. Futbolun doğası hatalara yönelik. Onu orada yaşamak lazım, dur bekle incele… Biliyorsunuz Fenerbahçe Stadı’nda TV kabloları kesildi, yarın VAR’ın kameralarının kırılmayacağını kim garanti edebilir? Bu kadar teknolojiyle o zaman otursun hakem, hiç sahaya da çıkmasın, hakem sirenleri çalsın maç dursun… Maçı saha da yaşamak lazım. Bunu yapacağımıza hakemleri daha iyi eğitelim. Bugün yan hakemler taçlara karar veriyor penaltı oluyor görmezden geliyor. Bunları eğitelim, teknolojiye gerek kalmasın.

İlk yorumu yazan siz olun!
Favori Eklemek İçin Giriş Yapmalısınız.