Haberler
Fikstür/Tablo
Maç Merkezi
TAKVİM

Ali Koç, 9 yıllık anlaşmayı duyurdu

Son dakika Fenerbahçe haberleri... Fenerbahçe Başkanı Ali Koç basının sorularını yanıtladı. Koç, "Bankalar Birliği ile anlaşma 2+7 yıl imza olacak, yeni transferler, limit, Zorlu, Emre Belözoğlu'nun sportif direktörlük görevi, Zeljko Obradovic, Mustafa Cengiz ve Erol Bulut açıklaması geldi. İşte detaylar...

Çarşamba 14 Ekim 2020 14:39
Son Güncelleme: Çarşamba 14 Ekim 2020 15:16

AJANSSPOR-HABER

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç ve yönetim kurulu üyeleri, basın mensupları ilebir araya geldi. Koç, Bankalar Birliği anlaşmasının kaç yıl olacağı, yeni transferler, sportif direktör Emre Belözoğlu, Fenerbahçe Beko ile yollarını ayıran Zeljko Obradovic, Eren Zahavi, teknik direktör Erol Bulut, Zorlu görüşmesi gibi birçok konu hakkında da konuştu. 

"Algı yaratma var"

Kulüpler Birliği ile ilgili sözlerine başlayan Koç, "Kulüpler Birliği'nde ortak sonuç alma noktasına geldik. Transferleri ali koç yapmadı fb spor kulübü yaptı. Limit konusu her sezon yaygara yapılıyor. Fenerbahçe şampiyon yapacaklar. Fenerbahçe'nin Merkez Hakem Kurulu (MHK)... Fenerbahçe'yi kollayan federasyon başkanı Fenerbahçeli, şampiyon yapacaklar gibi bir sürü yakıştırmalar yapılıyor. Geçen seneki Zorlu olayı. Algı yaratma var. Bu senekide limitleri aştı kurları dinlemedi benzetmeleri var. Her sene biunları yaşıyoruz. Fenerbahçe söz konusu ise bu algı yöntemleri bayat yemek gibi önümüze konuyor. Buna alet olan medya mensupları da oluyor. Bazıları o sahnenin tiyatronun parçası olmayı düşünüyor bu büyük bir saçmalık" dedi. 

"Bizim limitimiz transfer yapmamıza mümkün kılmadı"

Geçen sezon limit yüzünden transfer yapamadıklarını belirten Koç, "Geçen sene devre arasında transfer yapmak istedik. Sol bek idi en büyük açığımız. Bankalarla ödemeler yaptık.. Yeni çözüm önerileri sunduk. Bizim limitimiz transfer yapmamıza mümkün kılmadı. Sadık'ın fedekarlığı ile Falette alındı. Belki de bu şampiyonluğa mal oldu. Geçen sene 20'nci hafta şampiyonluğun en büyük favorisi Fenerbahçe gösteriyoluyordu. Kabus gibi bir 7 hafta yaşadık.

"Bize verilen limitler gerçekçi değildi"
"Bize verilen limitler gerçekçi değildi"

Finansal Fair Play konusuna değinen Koç, "FFP konusu... Bu konuda en büyük katkıyı Fenerbahçe ve Beşiktaş vermiştir. Federasyona taslak sunumu yaptık La Liga'da izlendi. Sunulan ile hayata geçiren arasında büyük fark vardı. Bu nasıl VAR geldi. Her sene üstüne bir şeyler ekleniyor. Biz bu sistemin yanlış, sürdürülebilir olamadığını söyledik.

Bankalar ile yapılan yapılandırmada, ana para ödemeleri harcama limiti belirlemeyen en büyük belirleyen faktördü. Limitlerimiz düşük çıktı. Ana parayı öteleyenler ki farklı çıktı. Bize verilen limitler gerçekçi değildi" şeklinde konuştu

"Fenerbahçe'nin limiti düşük çıkınca kimse ses çıkartmıyor"

Limitler ile ilgili açıklamalarına devam eden Koç, "Eksi çıkacak limitler dediğimizde oraya geldiğimiz zaman bakacağız dediler. Fenerbahçe'nin limiti düşük çıkınca kimse ses çıkartmıyor. Bütçe 90'lardan 60'lara indi. Maaş bordrosunda sadece bir futbolcunun 3 milyon Euro üstü para alması herkes geçmişe oranla düşük maaş aldı. borçları indirdi. Bankalarla 561 milyon TL'lik bu sene ödenmesi gereken ana para ekim 2021'e ötelendi. Fenerbahçe'nin limiti yükseldi. 22 milyon kurluk satış yaptık. Bonservisi 8-9 milyon artı ile bitirdik. Kadromuzdan ayrılan oyuncularımızın maaşları da yüksek idi. Harcama limitlerini TFF’nin koyduğu kurarlar Fenerbahçe’nin hak ettiği şekilde limiti yükseltti. Transfer yaptık, satışlar yaptık ve kadromuzu boşaldı" diye konuştu. 

"Sayın Mustafa Cengiz başkanı anlıyorum"

Fenerbahçe Kulübü'ne karşı ağır ithamların olduğunun altını çizen Koç, "Bunu onaylayan mercilere haksızlık yapılmamalı, komuoyunu aptal yerine koymak gibi güzüküyor. Fenerbahçe kulübüne yapılan iddilarını, söylemlerini ciddiye alırsanız ağır ithamlar var. Bunları ciddiye almamaya özen gösteriyoruz. Bunları onaylayan kurumlar var. Sürecin içindeki herkese karşı itham yapılıyor.

Sayın Mustafa Cengiz başkanı anlıyorum. Kulübün iç dinamikleri ve onların yarattığı baskı içinde böyle söyleme ihtiyacını duyuyor. Herkesin bir yoğurt yiğişi vardı. Kavga etmemeye özen gösteriyoruz. Mecburiyeti hissetmiyoruz yapmamız gereken çok şeyler var. 177 milyon limitimizi görünce isyan ettik. Elimizdeki futbolcuları bile bu limite sokamazdık. Anayasa Mahkemesi'ne başvuru yaptık. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne gittik. Mülkiyet hakkına verilen zararlar söz konusu. 90 milyon Euro'lardan 60'lara geldik. Hedefimiz 35-40 milyon Euro'ya inmek. Galatasaray daha çok düşük, Beşiktaş aynı civarlarda. Bizim manevra alanımız bu sene daha geniş. Akıllıca tranferler yaptık. Bizi şampiyon ilan etmeleri bizi rahatsız ediyor. Transfer yapmak önemli değil, takım olmak önemli. Peşinen Fenerbahçe'yi şampiyon yapanlar ben demedim mi diyecekler? Puan kayıpları devam edecektir. Kasım ayının ortasına kadar bu sistem oturur. Taraftar sabırlı olmalı. Puan kayıpları olacaktır. Önemli olan takım olmamız. Sistemin oturması. Aile ortamını çok iye yakalandı. İyi yoldayız. Umutluyuz" dedi. 

"Emre'nin başarısı çok fazla"
"Emre'nin başarısı çok fazla"

Emre’nin mukavelesi gönüldendir ile sözlerine devam eden Koç, "İyi yoldayız. Umutluyuz. 2 senede yaşamadığımız çekmediğimiz çile kalmadı şimdi mutlu olma şampiyon olma zamanı. Bu sene daha şanslıyız…

Emre’nin mukavelesi gönüldendir. İstendiği zaman gitmiş ve zamanında gelmiştir. 3 tane yurt dışına çıkan ve başarı ile futbol oynayan futbolcuların başında Emre gelir. Geçen sene kaptanlık, liderlik, aidiyet duygusu Samandıra'daki beklediğimiz atmosferini oluşması konusunda bizimle birlikte oldu.

Geçen sene garip bir sezondu. Kabus gibi geçen seneden daha kötü geçirdik. Emre hem kaptan, sportif direktör gibi takmının başında idi. Emre ile yakın çalışma imkanımız oldu. Değerlerini becerilerini anladık. Bazı transferlerimiz hocanın olmaz olması idi. Bazı isimler Emre'nin önerisi ile gündeme geldi. Beni en çok etkileyen ermenin 3-4 lisanı rahat konuşması eski oynadığı dönemlerdeki isimler önemli yerlerde olmasından dolayı geniş netvörkü var.. Emre'nin başarısı çok fazla. Samatta transferi ve ödemede esneklik...Gelmesi mümkün olmayanları rahatlıkla getirmesi...

"Gelecek vaat eden futbolcu isimlerini belirledi"

Emre en çok finans ekibi ile çalıştı. Nakit akışına baktı. Bu işte oldukça tecrübesiz olmasına rağmen tecrübeli gibi adımlar attı. Bu Beni çok etkiledi. Emre bu sürüçte üstüne düşenin yapmıştır. Gelecek vaat eden futbolcu isimlerini belirledi. Hocamız sonra geldi. Teknik direktör, sportif direktör ve Volkan Ballı. Bu üçlünün tek vücut duruşu. En doğru isim yoğunluktan açıklanmadı. En son açıklayalım dedik, hak ettği şekilde açıklamayı dedik ve aceleye getirmek istemedik. Ama 1 hafta 15 günü içinde açıklayacağız" ifadelerini kullandı. 

"Yayıncı ile kriz var"

Yayıncı kuruluş ile krizin devam ettiğini belirten Koç, "Yayıncı ile kriz var. Uzadıkça Anadolu kulüpleri etkilenecek en son. En büyük gelirleri yayıncıdan geliyor. Federasyon ile yayıncı arasında garip bir ilişki var. 250 milyon Dolar konuşuluyor toplamı. Bunu kabul etme lüksü dahil yok. Mevcut kontrat şartının aynen devam etmesini istiyoruz. 4 hafta geçti, milli ara geçti bir ödeme yapıldı. Bu ödemenin mevcut şartname koşulları çerçevesinde yapıldığı takdirde ilk ödemenin 140 milyon Dolar olmalı. Bize yapılan ödeme 365 milyon TL, yani 45 milyon Dolar. Yüzde 35 ödeniyor.

"Bundan sonraki yayın ihalesinde kulüplerin onay vermeyecek sistem olmayacak"
"Bundan sonraki yayın ihalesinde kulüplerin onay vermeyecek sistem olmayacak"

Skandal... Biz durumdan rahatsısız. Bundan sonraki yayın ihalesinde kulüplerin onay vermeyecek sistem olmayacak. Kulüpler sistemin içinde olmalı. Milyonlarca Euro'nun konuşulduğu yerde hile ile hurda ile işimiz olmaz. Bu süreç içinde olan herkese hakarettir. Geçen sezon araba fiyatına transferler yapıldı. . Kimse ağzını açmadı. Söz konusu Fenerbahçe olunca böyle oluyor" şeklinde konuştu. 

"Daha fazla götürecek imkanımız kalmadı"

Gelirlerin bankalara gittiğini ifade eden Koç, "Bilet kombine, tüm yayıncı gelirleri 1 kuruş kasamıza girmeden bankalara gidiyor. 300 milyon TL' ye yakın bir rakam. Kulübü buraya kadar yüzdürdük. Daha fazla götürecek imkanımız kalmadı. Geminin yüzmesi, limana gelmesi için borcu yükseltmeden, bankalarla anlaşma yapamadan gemiyi buraya kadar getirdik. Artık bizimde gücümüz kalmadı. Bankalarla yapılandırma yapmamız gerekiyor. Olmayacak duaya amin demeyiz" ifadelerini kullandı. 

"Bankalar Birliği anlaşması 2+7 olacak"

Bankalar Birliği ile anlaşmanın 2+7 olacağını açıklyan Koç, "Kasım ayı gibi bankalarla imza atarız. 2+7 yıl olacak anlaşma. 5 bankalardan, geçen sene bankalar ile yapılan anlaşmaya bir sene önce imza atmadığıma pişman değilim. O zaman riski aldık. Olmayacak duaya amin diyemezdik. Devletin hiçbir mecburiyeti yok. Onlarda görüyor denizin bittiğini. İş kötü gidiyorsa işin başındaki patron federasyonlardır. İki sene önce U21 kalktı yerine bir şey konmadı. Bir sene geçti. 3'ncü lig kulüpleri buna karşı çıktı. Federasyon kendi oynayacağımız takım ortaya getirdi. Son dakikaya her şey bırakılmıyor. Rezerv lig askıda kaldı. Yabancının indirilmesi bizim işimize gelirdi. Son dakikada gündeme geldiği için kulüpler sıkntı yaşayacaktı. Bir sezon önceden bilseler ona göre kurgu yaparlar" dedi. 

İlk yorumu yazan siz olun!
Favori Eklemek İçin Giriş Yapmalısınız.