Haberler
Fikstür/Tablo
Maç Merkezi
TAKVİM

Ali Koç ve Ahmet Ağaoğlu'ndan ortak röportaj!

Son dakika spor haberleri... Trabzonspor Başkanı Ahmet Ağaoğlu ve Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, Kulüpler Birliği toplantısının ardından açıklamalarda bulundu.

Çarşamba 12 Ağustos 2020 18:02
Son Güncelleme: Çarşamba 12 Ağustos 2020 18:07

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç ve Trabzonspor Başkanı Ahmet Ağaoğlu, Kulüpler Birliği toplantsının ardındanortak bir röportaj verdi.

İkili, basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Ahmet Ağaoğlu'nun açıklamaları:

Transfer döneminde çeşitli spekülasyonlar yapılıyor. Yazılana göre bizim Novak'a verdiğimiz para 700 bin Euro'ymuş, 900 bin vermişiz kabul etmemiş. Doğrusunu söyleyelim o zaman. 850 bin Euro veriyorduk, 1.25 milyon Euro teklif ettik, kabul etmedi.

Herkesin ne kadar limiti belli olduğu belli oluyor. Bizim tavrımız aynı. Limitler sınırında kalıyoruz biz. Biz zaten kendi limitimizi, kendi sınırlarımızı kulüp olarak belirledik. Gelirimiz belli, giderimizin de aynı doğrultuda olması lazım.

Federasyonun yürürlüğe koyduğu lisans talimatına sadık kalarak yolumuza devam ediyoruz. Kadromuzun maliyeti belli. Bizim bunun üzerine çıkmamız mümkün değil. Şu anda piyasada ismi geçen çok oyuncu var. Bazılarının maliyeti kulübümüzün bütçesinin 3'te 1'i.
 

Ali Koç'un açıklamaları:

Ben Ahmet Başkan'a teşekkür ediyorum. Bir haber çıkınca aradı ve doğru olmadığını söyledi. Sahada rekabet ediyoruz ama bütün takımlar saha dışında da transfer için rekabet ediyor. Aradı düzeltti.

Bizim Kulüpler Birliği olarak başkanımız var. O bugün açıklamayı yaptı. Kulüpler Birliği olarak sık sık toplanıyoruz. Zaman zaman hepimiz aynı noktada buluşuyoruz. Ben bunu son derece sağlıklı buluyorum. Harcama limitleri ne olur ne olmaz zaman gösterecek.
 

Bu platform kulüpleri ortak ilgilendiren şeylerin konuşulduğu yer. Mert Hakan transferi iki kulübün arasında olan şeyler. Türk futbolunun kıblesi olmak güzel bir şey ama bu kadar kötü giden bir futbolun kıblesi olmak o kadar da güzel değil.

Olağanüstü bir dönemde geçiyoruz. Seyircisiz olarak ligi ve Türkiye Kupası'nı bitirdik. Önümüzdeki sezon nasıl açılacak? Seyircili, seyircisiz ya da sınırlı seyirci... Yayıncı kuruluşun ne yapacağı belli değil. Pastanın ne olacağı belli değil. Kulüpler Birliği olarak verdiğimiz karar neticede pasta küçülecek. Can suyu olan stopaj sisteminin yerine ne konacak belli değil. Hal böyleyken en çok dayanışmaya ihtiyacımız olan bu dönemde büyük kulüplerin çekişmelerine üzülüyorum. Benim için Mustafa Cengiz'in sıhhati her şeyden daha önemlidir. O sağlığına kavuşsun ben şampiyon olmuş kadar sevinirim.
 

Mert Hakan bize kasım ayı gibi önerildi. Biz o zaman şampiyonluğa oynuyorduk. Sivasspor da çekiştiğimiz takımlardan biriydi. Böyle bir durumda bu konu mümkün değildi. Galatasaray'la görüşmüş ve anlaşma yapılmış. Bu anlaşma, iki takım arasındaki maçtan birkaç hafta önce yapılmış gibi görünüyor. Mart döneminde ligler durdu. Emre Belözoğlu ile konuştuk. Şampiyon adayı olmadığımız için görüştük. O da bize, ''Sözüm var, belli şartlarda anlaştık, 10 Haziran'a kadar sözümü tutacağım'' dedi. Nitekim öyle oldu.

Oraya kadar da sergilediği duruş benim açımdan takdire şayan. Bize geliş şartları daha makul. TRT'de de çalışan bir medya mensubu, 'Mert Hakan'ın mesajları ifşa edilirse ne olur' diye sordu, ertesi gün mesajlar ifşa edildi. Vedat Muriç'ten sonra çok istenilen bir oyuncuyu kaptırmak sıkıntı yaratmış. Çok agresifleşti. Yarın bir gün bizim ilgilendiğimiz oyuncuyu başka bir takım alabilir. Daha önce böyle şeyler oldu. Ne ilk ne de son. Biz mart ayından sonra temas yaptık. '10 Haziran'a kadar kimseyle görüşemem' dedi. Böyle karakterli bir oyuncuyu transfer ettiğimiz için mutluyuz.
 

Transferler devam edecek. Hem alacağız hem de göndereceğiz. Maaş maliyetlerinde düşüşü devam ettirmek istiyoruz. Manevra alanınız sınırlı olduğu için bazen seçimler yapıyorsunuz. Hocamız ve Emre Belözoğlu çok yoğun çalışıyorlar. 64'ten 18'e inmek mümkün değil. Bunu düzeltmek zorundayız. Böyle yaptığınız zaman. Ben federasyona gidip diyeceğim ki 4 hafta içinde Levent'te binaya taşın, Mercedes'leri bırakın bisikletle işe gidin. Hiçbir farkı yok. Biz parayı boşuna harcayalım demiyoruz. Limitlerle ilgili yapısal sorunlar var.

Hesaplama sistemi borca göre düzenlenmiş. Bu düzeltilecek. Bu da oyun oynanırken kuralı değiştirmek. Kurul, talimat ne derse onu uygulamak zorunda. Talimatı değiştirecek yer Türkiye Futbol Federasyonu. İşlerine gelince 21 kulübün imzası olsun. Senin ne işin var?Ciddi bir süreçle kafa kafaya geliyoruz. Biz hazırlıklıyız.

Jose Sosa'nın Fenerbahçe ile anılması üzerine...

Bana gelen bir bilgi yok, gelirse bakarız. Cephanemiz sınırlı, iyi kullanmak zorundayız

Mesela bu sezon lig bitti, bir takım 1 puan farkla şampiyon oldu. Diyelim ki incelendi, puan silme cezası aldı. Puanı bir sonraki sezon siliniyor, Bu da yapısal bir hata.Bugün Fenerbahçe'ye yapılan muamele, hiçbir şekilde gerçekçi değil, uygulanabilir değil. Nihat Bey yok efendim ben olsam imzalarım. Kendi şirketlerini imzalıyor. Hazine garantili borçları ben de imzalarım. Sen daha 2010-11 şampiyonunun kim olduğunu söyleyemiyorsun.

Bazı kulüpler imzaladı. Fenerbahçe'nin yükü çok daha büyük diğer kulüplere göre. Bugün sana yaptırım uygulamazlar diğerine uygularlar. Yapamıyorsak demek ki bir nedeni var. Haklıysak doğru sistemi kurgulayalım.
 

İlk yorumu yazan siz olun!
Favori Eklemek İçin Giriş Yapmalısınız.