Haberler
Fikstür/Tablo
Maç Merkezi
TAKVİM

"Ali Koç yanına bilen birilerini almalı"

Pazartesi 13 Nisan 2020 20:08
Son Güncelleme: Pazartesi 13 Nisan 2020 20:26

A milli takım ve Fenerbahçe'nin eski futbolcusu Ogün Temizkanoğlu Ajansspor instagram canlı yayınında Ajansspor Fenerbahçe muhabiri Barış Şehirlioğlu'nun konuğu oldu.

Ogün Temizkanoğlu futbolda yaşanan süreç ve Fenerbahçe'nin geldiği son durum ile ilgili açıklamalarda bulundu.

"Haziran'da lige dönemeyiz!"

"Bu süreç uzun süreç gibi gözüküyor. Futbolcuların kafasında futbol olduğunu düşünmüyorum. Diğer ülkelerdeki yayılma hızı bizde yeni başladı.

Biz kendi önlemimizi almazsak Haziran'da o tribünleri boş bırakmak zorunda kalacağız. Bu iş temizlenmeden sahaya dönüleceğini düşünmüyorum."

"Bu sene büyük ihitmalle yok sayılacak!"

"Koronavirüs sürecinden şu an ekonomik olarak etkilenen kulüpler var. Trabzonspor iyi yolda ama borç içinde olanlar var. Bence bu sene büyük ihtimalle yok sayılacak.

Futbolcuların sözleşmeleri lig tescil edildiği zaman bitiyor. Tescil edilmediği zaman kulüpler kimseyi almayacak ve bu durum kulüpler açısından avantaj olacak. Transfer olmayacak, ekonomik olarak biraz daha rahatlama olabilir. Emek veren Trabzonspor dahil her kulüp hakkını isteyecektir. Ancak burada önemli olan sağlıktır. Ekonomik olarak kayıp olacaktır ama bu avantaja çevrilebilir."

"Alt yapıya destek vermeliyiz"

"Alt yapıdan ne olursa olsun her sezon 1-2 tane oyuncu çıkmalıdır. Ama bunları oynatmak zorundayız. Alt yapıdaki oyunculara önem ve destek vermek zorundayız artık. yüksek rakamlı sözleşmelerle bir yere varamayız."

"Uefa şu an karar veremez!"

"Uefa'nın ligleri Ağustos'a kadar bitirin demeleri yersiz bir hareketti. Uefa'nın bu kararı vermesi şu an mümkün değil. Ne zaman oynanacağı ve nasıl olacağı belli değil. Yapamayacakları bir şeyin kararını almak bence zor."

"Rüştü Reçber ile konuştum"
"Rüştü Reçber ile konuştum"

"Rüştü özellikle uyarılarda bulundu. 'Bir kağıt buruşturursunuz ya beni öyle buruşturup attı beni' dedi. Bu işin şakasının olmadığını söylüyor."

Fenerbahçe'ye nasıl transfer oldu?

"Ben o dönem Trabzonspor'da kadro dışı kaldım. Campell'ı savundum ve kadro dışı bırakıldım. Sözleşmem bitmek üzereyken tesislere gittim. Önce kendi kulübümle konuşmak istedim. Ama onlar çok istekli değildi.

'Aziz başkan istediğin kadar konuş biz senin ödemeni yaptık sen Fenerbahçeli oldun' dedi. Bir kulüp sizi istemiyorsa alternatifLeri değerlendirmek zorundasınız. Ben de değerlendirdim ve iyi ki Fenerbahçe oldu."

Fenerbahçe ve Trabzonspor'un arası nasıl bu hale geldi?

"O dönem Fenerbahçe ile Tranzonspor arasında bu kadar gerginlik yoktu. Bu boyuta getirenleri konuşmalı. Aslında bu boyuta nasıl geldi? Bizim dönemimizde saha içinde olan orada kalıyordu. Şimdi öyle değil artık. Bizim zamanımızda tribünler yarı yarıyaydı. Ben o dönemleri özledim. O kadar güzel görüntüler vardı. Tezahürat olarak atışmalar vardı ama saldırma yoktu. Şimdi daha kötü oldu ve iki takım taraftarları deplasmana gidemiyor."

"1996'da Uche ve Högh şampiyonluğumuzu kutladı"

"Bizim için çok güzel bir gün değildi. Trabzon şehri için güzel bir gün değildi. Fenerbahçe bizim kaleye çok fazla gelmedi. Biz daha fazla pozisyona girdik.Şampiyonluğu hak eden çok iyi bir takımımız vardı. Devre arasında Uche ve Högh yanıma gelip 'şampiyonluğunuz hayırlı olsun' dedi. Onların hiçbir umudu yoktu. Yediğimiz 2 tane gol dünyamızı kararttı. Biz de istemezdik ama yaşanması gerekiyordu.

Trabzonluluk ruhunda illa ezeceğim ve yeneceğim mantığı vardır. Bunun bedelini ağır ödedik. Hiç beklemediğimiz bir skorla karşılaştık. Kafamızda hiç mağlubiyet yoktu. Aslında bu kadar saldırmaya gerek yoktu. Beraberlik bile yetiyordu. Trabzon şehri o maçtan sonra yıkıldı.

Biz futbolcular o maçtan sonra 3 gün antrenman yapamadık. Sahaya çıkamadık, tesislerde kaldık, bütün perdeleri kararttık. Yemek bile yiyemiyorduk, onu mağlubiyeti hazmedemiyorduk. Sonraki Karşıyaka maçını kazandık ama bir şey ifade etmiyordu. Vanspor maçını kazansaydık Fenerbahçe mağlubiyeti etki etmezdi."

"Aziz Yıldırım böyle gidişi haketmedi!"
"Aziz Yıldırım böyle gidişi haketmedi!"

"Aziz Yıldırım'ın başkanlığı kaybetmesini beklemiyordum. 20 yıldır vermiş olduğu bir emek vardı Fenerbahçe için. Böyle bir gidişi hak etmedi. Daha nazik bir gidiş olabilirdi. Kendisine yakışır bir veda olabilirdi."

"Ali Koç kredisini çabuk tüketti!"
"Ali Koç kredisini çabuk tüketti!"

"Bu iş sadece başkanlıkla olmuyor. Bu işi bilmeniz gerekiyor. Ali Koç çok erken bazı tepkiler vermeye başladı. Yönetimde ve yanında futbolu bilen yok. Çok büyük kredilerle geldi ama çabuk tüketti. İşi bilmek için yanına birilerini alması gerekiyordu. Ali Koç, eski oyunculardan birini yanına alsa kendisini doğru yönlendirebilirdi. Koç'un yanında, tribünlerin ne istediğini bilen birisi olması lazımdı. Futbolcunun gözüne bakıp mutluluk ve mutsuzluklarını anlamak gerekiyor. Futbolun içinden gelenler bu işi yapmak ve başında olmak zorunda."

"Fenerbahçe'de planlama yanlış yapıldı!"

"Comolii olmayacağını ve yanlış transferler yapıldığını hep söyledim. Ama Ersun hoca bunlara müdahale etmeliydi. Fenerbahçe gibi büyük kulüplerde oyuncular orjinal yerlerinde oynatılmalı. Ersun hoca 1.5 sezon içinde hep orada yanlış üzerinde ısrar etti. Eksik kaldığınız zaman oyuncuları başka bölgelerde oynatabilirsiniz ama sürekli olarak değil. Yanlışlar devam ettiği sürece sizin bu kulübe vereceğiniz fazla bir şey kalmamıştır demektir.

Futbolcu mutlu olduğu zaman çok büyük katkı sağlar. Mehmet Ekici ligin ilk yarısında kadroda yoktu. Son haftalarda kaptan çıktı sahaya. Böyle bir plansızlık olabilir mi? Sadık baştan oynatılmadı sonra eyvah sakatlandı denildi. Çok kötü transferler yapıldı. Büyük bir plansızlık söz konusuydu. Ersun hoca kendini düşünmek ve Comolli'ye karşı çıkmak durumundaydı."

Geçmişte sözleşmeler nasıl yapılırdı?

"Bizim zamanımızda boş sözleşmelere imza atardık ve sonra boş olan yerler doldurulurdu. Ne kadar alacağımızı baştan bilmezdik. Şimdi öyle değil. Yüksek rakamlara sözleşme imzalıyorlar. Futbolcu en iyilerine sahip olacak ama bunun da karşılığını vermek zorunda."

"Kadıköy'deki Galatasaray serisinin bozulacağını tahmin ettim"

"Bundan sonra böyle bir seri yakalanamaz. Biz zamanında kötü oynadığımızda johnson'un golüyle kazanmıştık. Maçtan önce 20 yıllık serinin biteceğini tahmin ettim. Bu sonuç görünüyordu. Fenerbahçe formasını giydiğinizde en iyi şekilde temsil etmeniz gerekiyor. Bu kalitesizlik içinde herhangi bir futbolcunun mutlu olma şansı yok"

Tuncay ile Galatasaray derbisi anısı

"Tuncay ile birlikte 6-0 kazandığımız maç bittikten sonra bana 'tansiyonum mu düştü, bu skor doğru mu, doğru mu görüyorum' dedi. Ben de 'Doğru sen rahat ol Tuncay' dedim. Güzel günlerdi. O zamanki masumiyet saflık çok ayrıydı."

Fenerbahçe'nin yeni hocası nasıl olmalı?

"Fenerbahçe camiasını çok iyi tanıması gerekiyor. Ekonomik zorluklardan dolayı kim gelse çok bir şey veremez. Önünüzü göremiyorsunuz, Eldeki kadro belli. Yerlilere zaman ve destek verilmiyor. Skora endekskli yaşanıyor. Sözleşmelerin 3-5 yıllık olmasının önemi olmuyor.

Bu camianın içinden gelmiş olan biri olmalı. Erol Bulut da olabilir ama eski oyunculardan biriyle takviye olmalı. Fenerbahçe'de alt yapıdan üst yapıya kadar sistem kurulmalı. Bu işi bilenleri oraya koymak zorundasınız. Fenerbahçe'de Trabzonspor gibi kendi evlatlarına güvensin ve denesin. Ali koç yanına futbolu bilen birilerini almak zorunda."

İlk yorumu yazan siz olun!
Favori Eklemek İçin Giriş Yapmalısınız.