Haberler
Fikstür/Tablo
Maç Merkezi
TAKVİM

Ali Koç'tan flaş açıklama: "Geçen sene yapılan ibranın..."

Pazar 16 Haziran 2019 10:27
Son Güncelleme: Pazar 16 Haziran 2019 13:27

Fenerbahçe’de olağanüstü tüzük tadil ve olağan mali genel kurul toplantıları bugün sırasıyla saat 10:00 ve 13:00’da Ülker Stadyumu Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Spor Kompleksi'nde gerçekleşecek.

Fenerbahçe Kulübünde mevcut tüzüğün bazı maddelerinin değişikliğine ilişkin olağanüstü genel kurul başladı.

Ülker Stadı'nda gerçekleştirilen genel kurula sarı-lacivertli kulübün başkanı Ali Koç, yönetim kurulu üyeleri ile kongre üyeleri katıldı.

Tüzük değişikliği için son seçimli genel kurula katılanların yüzde 10'u olan 2 bin 342 üyenin hazır bulunması gerekiyor.

 

Mali kongrede Aziz Yıldırım’ın başkanlık yaptığı 1 Ocak-4 Haziran 2018 ile mevcut başkan Ali Koç’un görevde bulunduğu 5 Haziran-31 Aralık 2018 dönemleri ayrı ayrı ibraya sunulacak ve 2019 yılı bütçesi oylanacak.

Saat 13.00'e kadar yeterli çoğunluğun sağlanamaması durumunda olağanüstü genel kurulun iptal edileceği belirtildi.

Olağanüstü Genel Kurul toplantısında Fenerbahçe Kulübü Başkanı Ali Koç, açıklamalarda bulundu. Koç'un açıklamalarından Ajansspor'un derledikleri şu şekilde:

Büyük ihtimalle gerçekleşmeyecek bir tüzük tadili olacak. Kimseyi endişelendirmesin. Mali açıdan bazı değişiklikler yapmak istedik. Bir günde ikisini yapalım istedik. Tüzüğümüzün ciddi anlamda yapılandırılması gerekiyor. Bir tanesi; kendi içinde çelişkili olan maddelerin düzeltilmesi gerekiyor. Bir kısmı günün, çağın gereklerine uygun hale gelmesi. Bir kısmı bizim vadettiğimiz, daha demokratik bir ortam için gerekli.

Bize göre yönetim kurulu süresi ve döneminin tekrar belirlenmesi gerekiyor. 3 dönem, belki bir kısıtlama gibi pek çok konu var. En azından önümüzdeki 25-30 sene değişime ihtiyaç duyulmasın istiyoruz. Bu çok kapsamlı bir çalışma. Madde madde düşünülen, en ince detayına kadar sorgulanmuş, eleştirilmiş, tekrar düzeltilmiş, takvimsel sıkıntıya gelmeden yapılan çalışmalar. Daha önce yapılan bir değişiklik hatırlarsanız çok aceleye gelmişti. 45 dakikada hızlı hızlı anlatılmış soru bile sorulamamıştı. Öyle olmayacak.

Bu konuyla ilgilenen her bir kongre üyesinin, katılım sağlayabileceği, gerekiyorsa eklemeler, değişiklikler yapabileceği bir süreç işleteceğiz. Bir taslak yayınlayacağız. 2019 yılında yapmak istiyoruz ama hiçbir acelemiz yok. Faruk Ilgaz'da toplantılar yapılacak. Birebir gelip kurullarla çalışmalar da yapanlar olabilir. Önümüzdeki 25-30 yıl bizi götürecek bir tüzük çalışması yapacağız. Bugünkü konu mali konulardı. Sorgulayan bazı büyüklerimiz oldu. Onlara teşekkür ederim. Öğleden sonra anlattığımızda finansal açıdan nerede olduğumuzu daha iyi anlayacaksınız. Daha önce, daha fazla sorgulayan bir yapıda olsaydık bu noktaya gelmiş olmayabilirdik. O açıdan katılım ve sorgulamak önemli.

Aramıza yeni gelenleri sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Nice babalar günü diliyorum. Öncelikle 33 bin küsür üyemiz var. 23 bin küsür aidat ödeyen var. 2 bin küsür de katılım var. Bu aslında az bir katılım. Bugün babalar günü ve sınavların olduğu bir gün. Yan taraftaki okul bizimle temasa geçti. Çocuklarının konsantrasyonları bozulmasın istiyorlar. O konuda hassasiyet rica edelim. Tabii ki bugün katılımın daha yüksek olmazdı. Stadyumda rakamlar küçük duruyor. Ama başka kulüpler çok daha az rakamlara genel kurullar yapıyorlar.

Geçen sene tarihimizin en yüksek katılımlı genel kurulunu yaptık. 20 sene sonra yönetim değişikliği oldu. Bizim bakış açımız önceki yönetimden farklı olabilir. 2018 ibrası nasıl olacak diye düşündük, Vefa Bey ile konuştuk. Eski yönetimin 4 ayının ibra edilmediği konusu gündeme geldi. Bizim acaba bu senenin tümünü mü oylamamız gerekiyor, bir bölümünü mü? 2 ayrı yönetim olduğu için 2 ayrı döneme bölünecek. İlk 4 ay eski yönetim, 1 ay bir ara dönem ve bizim yönetimimiz. 2 ayrı gündem maddesi koyduk. Sonra eski yönetimin ibra edilmeyeceği yönünde polemikler oldu.

Geçen sene yapılan ibranın yeterli olduğuna kanaat getirdik. Aziz Yıldırım da ibra edilmeyeceğine dair düşünceye sahipmiş. O da neden ibra edilmesi gerektiğini ifade eden bir mektup gönderdi. Oylama yapıldı, yapılmadı... 3 ay içinde itiraz edilmediği takdirde kesinleşmiş bir karardır. Geçen senenin ibrası kabul görmüştür. Bu maddeleri bugünkü gündemden çıkaracağız. Onu ifade etmek istedim. İlerleyen saatlerde biz de sizlere genel faaliyetler, düşüncelerimizi aktaracağız. Bizim ibra ile ilgili düşüncemiz belli. A.Ş'de ve derneklerde tamamen ayrıdır.

Herhangi bir usülsüzlük olmadığı hallerde ibra teamüllere tabidir. Derneklerde 15 asil, 7 yedek üye var. Üyelerin bir kısmı çok faaldir, bir kısmı yoktur. İbra edilmeyecek bir husus olduğu takdirde bu iyi düşünülmelidir. Geçen senenin ibrası bizim açımızdan da yeterlidir. 2018'in tümünün ibra edilip, zabıtlara geçilip resmi hale getirmek istedik. Geçen senenin ibrasını kabul ediyoruz.

Önemli olan gönüllerde ibra edilmektir. O da sizlerin vicdanlarına kalmıştır. Babalar gününde katılım gösterdiğiniz için hepinize teşekkür ederim. Umarım kulübümüz için faydalı bir toplantı olur. Sağ olun, var olun.

"Hayatta affedilmeyecek şey yoktur"

Geçen sene seçim döneminde bazıları bana bu tarz yakıştırmalar yaptı ve ben kırılmıştım. 3 Temmuz’da yaşananlardan sonra sırf bir seçim kazanmak için dedikodu, fitne fesat yapanlara daha çok kırıldım. Evet Okan Altıparmak saçmasapan tweetler attı. Sonra kapsamlı evraklar yolladı. Okudum o dosyayı da. Ne olursa olsun hayatta affedilmeyecek hiçbir şey yoktur. Ama Ogün abi hatrına bu camiaya yaptığı için. Her türlü tepkinize de saygı duyuyorum. Camiada barış düşüncesiyle burdayız. Okan’ın yaptığı açıklamaları inandırıcı bulmamakla beraber babası hatrına affedilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Üniversite kurmak kolay değil, bizim üniversitemiz var. Biz spor faaliyetimiz için ihtiyacımız olan kaynakları bulamazken, zorluk çekerken böyle bir maceraya girmemiz doğru değil. Medicana'yla anlaşma yaptık, Fenerbahçe Üniversitesi olacak ismi. İsim hakkı için belli bir meblağ alınacak. Vakfa koyduğumuz evler, villalar, araziler bize geri verilecek. Üniversitede 4000 öğrenci üstüne çıkınca gelir ortaklığı denilen bir sisteme imza attık. Yeni eğitim sezonu açıldığında inşallah üniversitemiz eğitim hayatına başlayacaktır. 10 yıl boyunca Ataşehir'deki binada olacaktır.

Fenerbahçe'de 2019 bütçesi kabul edildi
Fenerbahçe'de 2019 bütçesi kabul edildi

Fenerbahçe Spor Kulübü'nün 2019 yılı bütçesi oy birliği ile kabul edildi. Fenerbahçe'nin olağan mali genel kurulu, Ülker Stadyumu'nda gerçekleşti. Genel kurulda 2019 yılı bütçesi üyelerin oyuna sunuldu. 2019 yılına ait yapılan oylama sonunda 1 milyar 472 milyon TL'lik gelir, 1 milyar 585 milyon TL'lik gider içeren bütçe oy birliği ile kabul edildi.

Bu işler maddi-manevi fedakarlık isteyen işler. Bir de bu işler bizim gibi tatsızsa endişelendirecek bir görev oluyor başkan ve yönetici olmak. Talihsiz bir sene geçirdik. Hadi biz beceriksiziz, beceremedik, edemedik. Atıp tutmak kolay. E basketbolda? Final-Four'a iki rekor kırarak gittik. Sonra 1,5 ay kala sakatlıklar kara bulut gibi üstümüze çöktü sonra ne olduğunu gördünüz. Can abiyi kaybettik, eski başkanımız Metin Aşık... Uğursuz, talihsiz bir yıl oldu. Ama işte ne kadar iyi niyetle çalışırsanız çalışın, bazılarına malzeme olabiliyorsunuz. Ben tenkite en açık olan insanlardan biriyim. Tatsız konulardan biri de bazı insanların ağzına ciklet olabiliyorsunuz. Ali Asker Aksu eğer 10 milyon TL koymaya razıysa, biz de 22 kişi 22 milyon TL koymaya hazırız.

Fenerbahçe yönetimine bir dizi yetki verildi
Fenerbahçe yönetimine bir dizi yetki verildi

Fenerbahçe Spor Kulübü'nün olağan mali genel kurulu, Ülker Stadyumu'nda gerçekleşti. Genel kurulda üyelerin onayına bir dizi yetki sunuldu. Sarı lacivertli yönetim, genel kurul üyelerinden spor branşlarıyla ilgili şirketler, ticari işletmeler ve gayrimenkul yatırımlarla ilgili görev süresinin bitimine kadar yetki talep etti.

Fenerbahçe yönetimi ayrıca; Fenerbahçe Üniversitesi ile ilgili olarak Medicana Grubu ile yapılması planlanan iş birliğinin görüşülmesi için yetki istedi.

Yapılan oylamalar sonrasında Fenerbahçe Kulübü genel kurul üyeleri, yönetim kuruluna oy birliği ile etki verdi.

Biz göreve geldiğimizden beri 1 sene geçti. Büyük umutlarla ve beklentilerle geldik. Başımız dik olacak dedik. Bir tek futbol konusunda, -ki her şey futbol- ne yaparsanız yapın, futbolda belli bir nokta olmayınca hiçbir şeyin kıymeti olmuyor. Değer görmüyor. İlk yarı on yedinciydik, ligi 6. bitirdik. Ama her iki yarıda da acı çektik. Ama öyle bir lanse ediliyor ki, diğer kulüplere veya rakiplerimize olmuyormuş gibi. Tatsız olay bize denk gelmesi. Bunun birçok sebebi var. Samandıra'dan yanlış transferlere, takım ruhunu oluşturamadan diğer sebeplere... Ama bu kadar çok üst üste hatanın olması kötü. Önemli olan bunlardan ders alabilmek. Ama ben her şeye rağmen bizi 1 dakika bile olsa da yalnız bırakmayan taraftarlarımıza çok teşekkür ederim. Size karşı mahcubiyetimiz arttı, bununla beraber çalışma azmimiz de artıyor.

Bir babayiğit çıkacak 300 milyon € verecek falan... Öyle biri biliyorsanız hemen biz ayrılalım, onların emrinde çalışalım. Herkesi temin ederim ki, bizim duruşumuz önümüzdeki sezon çok farklı olacak. Biz bu çirkin, pis ortama ortak olmadık. Az ve öz konuştuk. Bunlar sürdürülebilir değil dedik, MHK değişti, bina değişti vesaire. Yeni federasyon olacaksa eski zihniyet devam edemez dedik. Kimseye isim vermedik. Ama belki de bu yeterli değildir. Ne kadar çamura yatarsan o kadar sözün veya hakkın korunuyor bu ülkede. Bu pislik devam etmeyecek. Biz eğer dahil olursak bu pislik değişecek. Tabii bunlar zaman alacak.

Keşke seçimler bu sene olsaydı da ekonomik olarak neyin bittiğini neden olduğunu görseydi herkes. Bazen kazandığınız zaman kaybedersiniz, bazen kaybettiğinizde kazanırsınız. Onlar kaybederek çok şey kazandı. İçinde bulunduğumuz durumun ciddiyetinin farkında değilsiniz. Maçlar kötü gidince trolleyenler neyin ne olduğunun farkında bile değiller. Bulduklarımızı anlatırsak bizim camiamız mahçup olur. Bu konuda kızgınım. Belli kesimlere söylüyorum, ayağınızı denk alın ve dua edin ki biz başarılı olalım. Fenerbahçe'yle var olanlarla Fenerbahçe için var olanlar... Bu lafımı hiçbir zaman unutmayın. Bütün bunlara rağmen yine kaynaklarımız bitti. FENEROL biraz nefes aldırdı bize. Yeniden yapılandırmayı bekliyoruz.

Biz bunlarlan cebelleşirken Aksu gibi adamların ağzına ciklet olacağız. Onun için kızmıyorum. Aidat konusuna girmişken 50 lira çok çok az. Burada çok talep oldu, mektuplar geldi. Biz oldu bittiye geldi olmasın dedik. Diğer konu ise giriş ücreti. O yönetim kuruluna kalmış. Bunu çıkartacağız. Bana gör 250'de çok az. Bence bir rakam olmalı. 500 mü olur ya da 600 mü bilemiyorum ama 600'ü geçmesin. Bugün 25 kişi ödediğini varsayarak sabit gelirimiz çok önemli. Her ay 10 milyon lira maaş ödüyoruz. FB'nin maliyeti ve masrafları gs ve bjk den daha fazla. Diğer branşları da eklediğimiz zaman ara çok açık.

Bir beyefendi öneri verdi branşları küçültelim vs. 5 sene Şampiyonlar Ligi dedi. En önemlisi Şampiyonlar Ligi. 10 senedir gidemiyoruz. Gitmek zorundayız. Ama bir taraf aFFP sıkıntılar bir tarafta maddi sıkıntılar. Ama bi şekilde gitmek zorundayız.

UEFA FFP kurallar içerisinde transferi belirleyeceğiz. Adam sattığın kadar alın diyorsa öyle yapacaksın. Daha da önemlisi bonservis bedeli olmadan kiralık olarak sonradan satın alma... Bizim şu an yaptığımız değişik profildeki oyuncular bizden teklif bekliyorlar. UEFA'nın kararına göre transfer politikamızı belirleyeceğiz. Ersun hocanın ve scout ekibinin ve Comolli'nin, bizim yapacaklarımız bunu bekliyor.

 

Pankart mesajı...

Kenan Evren Lisesi sert konuşmalar oldu orayla ilgili. Orasının şu an eli kulağında. Orası imzaya geldi, şartlar belirlendi. Çevre bakanımıza ve Cumhurbaşkanımıza verdiği desteklerden dolayı teşekkür ediyorum. Orası eli kulağında şu an.

Tabii son dönemlerde bizi siyasete sokmaya çalışıyorlar. Şurada 'Her şey çok güzel olacak' pankartı var. O pankart 1 Eylül'den beri orada. 21 maçtır orada. Sanki biz seçimler tekranlanma kararı çıktıktan sonra pankartı asmışız. Cumhurbaşkanımıza bilgi verildi ki o da statlarına pankart asıyorlar dedi. O bizim stat. Ama pankart Allah'tan öyle bir yerde duruyor ki burada seramoni yaptığınız zaman fotoğraf çektiğinizde o pankart çıkıyor. Yani hiç olmazsa elimizde delil de var. Bizi siyasete sokmaya çalışıyorlar. Seçim döneminde beni siyasete sokmaya çalıştılar. Yok efendim ne yapıyormuşum 'Fenerbahçe üzerinden siyasete girecekmişim'. Bazı kesimlerin benle derdi var.

"Bizimle dertleri var"
"Bizimle dertleri var"

Çok kişinin derdi var bizle. Burası çok yakında, aylardır sayın Gürel Aydın müzakereleri yapıyor, bizimde yerine getirilecek eksiklerimiz var. Bizde o eksikleri tamamlayacağız. İnşallah çok ama çok kısa sürede bir konuda size güzel bir havadis vereceğimizi düşünüyorum.

'Fener Ol' kampanyasında 125-130 milyon TL'ye geldik.

Altyapı mesajı...
Altyapı mesajı...

Gençler, altyapı...Şimdi bu gördüğünüz gençler en son Duhan Aksu'yu gördünüz mü gazetede? Lille'in ikinci keşfi diye. Yani ikinci Mehmet Zeki Çelik keşfi diye bir haber vardı kocaman. Bu arkadaş da bizim altyapımızdaymış ve Lille bunu İstanbulspor'dan transfer ediyor. Zeki'yi de İstanbulspor'dan transfer etmişti. Açtım ilgili arkadaşlara sordum bu nedir diye. Birkaç sene önce U21'de şampiyon olduk biz. Merih ve Doğan o kadrodan, başka bir Melih var, Ümraniyespor'dan Yasir bu kadrodan, birkaç kişi daha var ama hiçbiri bizde değil.
İnsan ister istemez bir acaba deme ihtiyacı hissediyor. Sordum o zamanın ilgili hocasına; bunların her birini üst tarafa yolladık hiçbiri uygun görülmedi mesajını aldım.

Bize iki gol atan Yasir var Ümraniyespor'da. Onda da bir madde var. Oyuncuyu geri alma maddesi. Öbürlerin de niye yoktu da bunda var? Öbürleri 2 sene evvel gitmişler Yasir biz geldiğimiz zaman tam geldiğimizde gidiyormuş. Comolli de bizden giden her gence geri alma maddesi koydurmuş. O beğenmediğiniz Comolli. Ve Yasir ile başka kulüpler de ilgileniyor. Hiç olmazsa bizim oyuncumuz. Bizim oyuncularımız şu an başka yere gitse de geri alma maddesi bizde.

Fenerbahçe özel bir şirket değil. Burası milyonların kulübü. Televizyondan anlattığım şeylerin çok gizli olduğunu düşünmüyorum. Gerçekleri bilmeye hakkınız var. Toroğlu falan... Bunların adını ağzımıza almaya değmez. Biz onlara malzeme vermesek bile çıkıp sallarlar Fenerbahçe'ye. Mevcudiyetlerini Fenerbahçe'ye sallayarak sağlıyorlar.

Gençlerle tecrübeyi iyi bir şekilde karıştırmanız lazım. Bizim geçen sene sahada takımı toparlayan futbolcu yoktu. Böyle bir oyuncumuz yoktu.

Ben Ersun hocanın oğlunu tanımıyorum. Menajer mi onu da bilmiyorum. İşlenmeyen şampiyonluklar konusunda da çalışmalarımız var. Çalışmalarınız belli bir noktaya gelmeden basına bahsetmeden olmuyor. Bu konuda çalışmalar yapılıyor. Bağırarak olacak bir iş değil. Başka kulüpleri ve kanaat önderlerini yanınıza almanız gerekiyor. Metin Sipahioğlu yıllardır bu konuyu işliyor.

Şu an hisse satmıyoruz. Gerekirse satarız ama çok hassas bir konu. Türk futbolunun içinde olduğu bu tiyatro sürmeyecek, süremez. Değişimin en büyük ateşleyicisi Fenerbahçe olacak.

Milli Takım'ın eski teknik direktörü işten çıkarılıyor. İş kanunun size sağladığı imkan var. 6 gün içinde işten çıkarabiliyorsunuz. 9. günde tazminatla işten çıkarıyorlar. Kimse de bunu sorgulamıyor. Sonra o kulübün başkanı çıkıp diyor ki, 'Siz işten çıkardığınız kişiye tazminat vermiyor musunuz?' Sizi dövmeye çalışan kişiye tazminat verir misiniz? Hayır kurumlarına bağışladı diye bir de madalya takacaklar. Bir de işi garantiye alıyorlar. 1905 TL'ye imza atıp tazminatı almak istiyorlar. Bir de işin o senaryosu var.

Basketbol şampiyonluğunu almamız lazım. Bir de o bize dil uzatıyor, azmettirici diye. Dünyanın en güzel takımı yarın kazanır da kendi sahamızda işimizi hallederiz. Biz yeterince hata yaptık. Neyimiz var neyimiz yok imkanlarımız çerçevesinde çalışıyoruz. Daha güzel bir sezona hazırlıklı olun. Ersun hoca geldikten sonra kendi sahamızda hiç yenilmedik. İnanıyorum ki yeni sezonda hepimiz güzel bir sezon olacak.

İlk yorumu yazan siz olun!
Favori Eklemek İçin Giriş Yapmalısınız.