Haberler
Fikstür/Tablo
Maç Merkezi
TAKVİM

Ali Koç: "Pazartesi, TFF ile limiti konuşacağız"

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, Fenerbahçe Üniversitesi'nde bir açıklama yaptı. Ali Koç, transferler ve harcama limiti hakkında neler söyledi? Vedat Muriç takımdan ayrılacak mı? Emre Belözoğlu ne zaman açıklanacak?

Cuma 7 Ağustos 2020 15:36
Son Güncelleme: Cuma 7 Ağustos 2020 18:04

AJANSSPOR-HABER

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, Fenerbahçe Üniversitesi'nde açıklamalarda bulundu. Üniversite ile ilgili son gelişmeler neler? Sponsorluk anlaşmaları ne durumda? Transferlerle ilgili düşünceleri neler? Harcama limitleri hakkında fikri ne? Ajansspor olarak canlı aktardık. İşte tüm detaylar...

"2018 yılına yetiştirmek mümkün değildi"

Fenerbahçe Üniversitesi hakkında konuşan Ali Koç, "Üniversitemizi ziyarete geldik. Göreve geldiğimizde üniversitemizi 2018 yılına yetiştirmemiz mümkün değildi. Üniversitemiz için iş birliği yolunu tercih ettik. Medicana Grubu'nu tercih ettik. Bu gruba teşekkür ediyorum. Ülkemizde kulüplerimizde ekonomik problemler var. Bu kulüplerin başında da Fenerbahçe geliyor. Üniversite açmak kolay değil.

Üniversite konusunda teşekkür...

YÖK'e bir kez daha teşekkür etmek istiyorum. Samimi olan bir kurumunun önünü açtıkları için. İlk eğitim yılında geldiğimiz nokta Fenerbahçe için çok çok önemli. %2'lik bir burs hakkımız var. Fenerbahçe'nin belirleyeceği öğrenciler için burs hakkımız var. Hüseyin Bozkurt'a, Medicana Grubu’na çok teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı.

"UEFA'nın Fair Play kriteri Türkiye'de sonuç vermedi"
"UEFA'nın Fair Play kriteri Türkiye'de sonuç vermedi"

Harcama limitleri hakkında gelen sorulara yanıt veren Ali Koç, "Söyleyeceğim çok şey var. Bir kısmını şimdi söyleyeceğim, bir kısmını sonra söyleyeceğim. Bu sürdürülebilir bir durum değil. Türk futbolu birkaç kulüp dışında batak durumda. ‘Deniz bitti’ söylemi doğru. UEFA'nın Finansal Fair Play kriteri Türkiye'de sonuç vermedi. Biz de kendi Finansal Fair Play kurallarımızı geliştirdik.

Maaş bütçelerini indirdik, yeni borç almadık. Bankaların borçlarını yaklaşık 40 milyon Euro indirdik. Bizim 64 milyon Euro'dan bir sezonda 18 milyon Euro'ya düşürmemiz bekleniyor. Bunun mümkün olmadığını azıcık kafası çalışan bilir" dedi.

"1 yılda düzelecek bir şey değil"

Harcamaları düşürdüklerini vurgulayan Başkan Ali Koç, "FFP burada işe yaramadığı için kendi düzenimizi getirdik. 1 yılda düzelecek bir şey değil. Biz 92 milyon Euro'dan 64 milyon Euro'ya düşürdük harcamalarımızı. Yayıncı kuruluşun teklifleri geliyor. Ama çok az. Stadyum gelirleri belirli değil. UEFA bile FFP şartlarını hafifleştirmiş durumda. Bu durumu anlamıyorum. Nereden bakarsanız bakın rakamlar tutarlı değil. Biz bu şartlarda bazı şeylerin mümkün olmayacağını düşünüyoruz.

Fenerbahçe olarak yapılandırmayı imzalayamadık, neden imzalayamadık? İstemediğimiz için değil, yapamayacağız için istemedik. Biz, Bankalar Birliği ile anlaşmadık. Bizim döviz borcumuzu bile TL'ye çevirmemize imkân tanınmıyor. Fenerbahçe olduğumuz için mi imkân tanınmıyor? Ben bankacı olsam Fenerbahçe yönetimini pamuklara sarar, korurdum. Borcu 92 milyon Euro'dan 64 milyon Euro'ya indirmişler" ifadelerini kullandı.

Eski başkan Aziz Yıldırım'a gönderme yaptı

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç harcama limitindeki problemleri anlatırken şu ifadeleri kullandı:

"64 milyon Euro'dan 18 milyon Euro'ya borcu indirmek için bırakın transferi, elimizdeki oyuncuları göndermemiz lazım. Biz neden geçmiş dönemde kulübü bu duruma getiren insanların borçlarına kefil oluyoruz?

Burada bir oyun oynuyor. Oyunun hedefleri kim, parçaları kim? Yavaş yavaş ortaya çıkıyor. TFF karar vermeden önce 2-3 kulübü arıyor, görüş alıyor. Sonra o kulüpler muhabirlerle konuşuyor."

"Devre arasındaki gibi davranmayız"
"Devre arasındaki gibi davranmayız"

Harcama limitlerinden birçok kulübün rahatsız olduğunu söyleyen Koç, "Açıklanan limitlerden sadece Fenerbahçe değil, birçok kulüp rahatsız. Geçen sene masaya oturduğumuzda bize' Çok transfer yapıyorsunuz' dediler. 14 tane futbolcumuzun sözleşmesi bitmiş, transfer yapmayalım mı? Futboldan anlayan hangi adam 29 Temmuz'da biten ligin 15 Ağustos'ta başlayabileceğini düşünür? Medya algısıyla Fenerbahçe'yi yalnızlaştırarak bu işi sürdüremezler. Devre arasındaki gibi davranmayız. Allah'tan bunu değiştirdik. Bir de taraftarımız 'Gitmediğimiz maçın kombinesini almak istiyoruz'dedi. Destek olmak istediler ama Passolig olmaz demiş" şeklinde konuştu.

"Muriç'e teklif yok, Emre Belözoğlu'nu zamanı gelince açıklarız"

Muriç'e teklif gelmediğini ifade eden Başkan Ali Koç, "Bu sistem hilelere götürür. Bu iş 1900 liralık transferlere insanları iter, gerekirse biz de yaparız. Daha önce yapıldı. Vedat Muriç'e teklif yok. Emre Belözoğlu'nu zamanı gelince açıklarız" açıklamasını yaptı.

TFF'deki toplantıya gönderme: "Bakalım ne olacak?"

Ali Koç, Türkiye Futbol Federasyonu'nun yapacağı toplantıyı da takip edeceklerini söyledi. Koç, "İlerleyen günlerde çok fazla sesimizi duyacaksınız. Pazartesi günü toplantı var federasyonda. Bakalım ne olacak? Bizi yalnızlığa itmek istiyorlar. Başka kulüpleri arayıp sakinleştirmeye çalışıyorlar. Bize ulaşan kimse yok. Burada bir oyun oynanıyor. Hadi bakalım, nereye gidecek! Göreceğiz" diyerek sözlerini tamamladı. 

YASAL UYARI: BU HABER AJANSSPOR.COM TARAFINDAN YAZILMIŞTIR. KAYNAK GÖSTERİLMEDEN KULLANILAMAZ.

İlk yorumu yazan siz olun!
Favori Eklemek İçin Giriş Yapmalısınız.