Haberler
Puan
Skor
TV
TAKVİM

Altınordu günde 70 ton su tasarrufu yapıyor!

Son dakika haberleri... TFF 1. Lig'de yer alan Altınordu Futbol Kulübü, hayata geçirdikleri farkındalık projesiyle 70 ton su tasarruf ettiklerini açıkladı. İşte detaylar...

Cumartesi 23 Ocak 2021 15:27
Güncelleme: Cumartesi 23 Ocak 2021 15:32

TFF 1. Lig'in saygın kulüplerinden Altınordu Futbol Kulübü, imza attığı farkındalık projesiyle tasarruf ettikleri su miktarının günde 70 tona ulaştığını açıkladı.

Kulüp resmi internet sitesinde, "İklim değişikliği nedeniyle dünyamızın suyu her geçen gün azalırken, izledikleri “25 litre” isimli belgeselden etkilenen gençlerimiz için önemli bir su farkındalığı projesini hayata geçirdik. Torbalı’daki Metin Oktay Yerleşkesi’nde kurduğumuz sistem sayesinde günde 70 ton suyu geri dönüşümle yeniden kullanmaya başladık. Artık çim sahalarımızın sulanmasında, tesisteki organik tarım alanı ve besi hayvanları ortak yaşam alanında bu dönüşümden gelen suyu kullanıyoruz, günlük 90 ton olan su harcamamızın 70 tonunu geri kazanıyoruz." denildi.

"Belgeselden ilham aldık"

Altınordu Futbol Akademisi’nde (ALFA) eğitim gören futbolcu adaylarına farkındalık yaratmak adına çeşitli eğitimler verildiğini vurgulayan Eğitim Direktörü Hande Özel, “Çocuklarımız bizim geleceğimiz. Onların bilinçli bireyler olmalarını istiyoruz. Bu projeyi, izlediğimiz, '25 litre' isimli bir belgeselden ilham alarak hayata geçirdik. Bu belgeselle suyun önemini daha iyi anladık. Suyu tasarruflu kullanmak ve kaynaklarımızı daha verimli kullanmak gerektiğini gördük. Çocuklarımız farklı projeler de yapmamız için bize öneriler sunmaya başladı. Ailelerini de bu konuda bilinçlendirdiler. Bu projeyle diğer kulüplere de örnek olmak istiyoruz. Gelecekte çocuklara daha iyi bir dünya bırakmaya çalışıyoruz" diye konuştu.

"Duştan erken çıkıyorum"
"Duştan erken çıkıyorum"

Altınordu kalecilerinden Umut Keseci izledikleri belgeselden çok etkilendiğini söyleyerek, "Su genelde ülkemizde fazla dikkat edilmeyen bir konu. Günde çift antrenman yaptığımız için iki kez duş alıyoruz. Daha önce 5 dakika duşta kalıyorsam, şimdi bu süreyi 2-3 dakikaya indirdim. Daha önce ailem su tüketimi konusunda dikkatli olmamı isterken, şimdi ben onları bilgilendiriyorum. Takım arkadaşlarım açısından da iyi oldu. Tüm kulüplere ve ülkeye örnek olmak istiyoruz. Küresel ısınmadan dolayı çok yağmur yağmadı. Suyun önemini çok iyi anladık. Biz denize bir taş attık, umarım tüm ülkeye dalga, dalga yayılır" dedi.

65 bin TL'lik yatırım

Metin Oktay Yerleşkesi'nin 80 dönüm arazi üzerinde olduğunu belirten ALFA Tesis Amiri Semih Kurşunlu, "Yerleşkemizde 180 sporcunun konaklama imkanı var. Bu alandaki 8 sahamızın 3'ü doğal çim saha. Yerleşkemiz şehir dışında olduğu için kanalizasyon ve içme suyu sistemini kendimiz kurduk. Kuyu suyunu arıtıyoruz. İçme suyu ve atık suyu doğaya kazandırmak için atık arıtma suyu sistemi kurduk. Bu sistem yaklaşık 65 bin TL'ye mal oldu. Yerleşke tam kapasite dolduğunda günlük 70 ton civarı su tasarrufu sağlıyoruz. Suyumuzu geri dönüştürebilmemiz ve herkese örnek olmak bizim için çok önemli" şeklinde konuştu.

İlk yorumu yazan siz olun!
Favori Eklemek İçin Giriş Yapmalısınız.