Haberler
Fikstür/Tablo
Maç Merkezi
TAKVİM

Ankaragücü'nden acil eylem planı! Diğer futbolcular...

Ankaragücü takımında bir futbolcuda koronavirüs testi pozitif çıktı. Diğer futbolcular ise tedirgin. Pekiyi, Ankaragücü pozitif test vakası ve sonrasında nasıl bir plan ile ilerlemeli? Diğer futbolcularda temas varsa ne olacak? Süreçten kim sorumlu olacak? İşte tüm detaylar...

Salı 5 Mayıs 2020 13:01
Son Güncelleme: Salı 5 Mayıs 2020 13:20

Süper Lig ekiplerinden Ankaragücü'nde bir futbolcunun koronavirüs testi pozitif çıktı. Sarı-lacivertli kulüp, gizlilik ilkesi sebebiyle o futbolcunun ismini açıklamadı. Pekiyi, test sonucu pozitif çıkan bir kişi olunca kulüpler nasıl bir strateji izlemek zorunda? İşte detaylar...

EMRAH KARALİNÇ/AJANSSPOR ÖZEL

Öncelikle, bir takımda test sonucu pozitif çıkan bir isim olduğunda o kişinin spora katılım öncesi hiçbir sportif organizasyonda ya da ortamda olmasına izin verilmeyecek.

Bağışıklık değerlendirmesi de önemli

Kontrol testinde negatif sonuç gelse bile, bağışıklık açısından mutlaka değerlendirme yapılmak durumunda. Bağışıklık kanıtlanmadığı sürece, yine sportif organizasyonların olduğu ortama girmesine izin verilmeyecek. 

Tekrar test yapılması gündeme gelebilir
Tekrar test yapılması gündeme gelebilir

Ayrıca test sonucu pozitif çıkan kişiye belli aralıklarla test tekrarı yapılması da gündeme gelebilir.

Söz konusu sporcu negatif test sonucu ve bağışıklık kazandığı gösterildikten sonra ise tam kan testleri, akciğer tomografisi, solunum fonksiyon testi, ekokardiografi, efor testi, holter monitorizasyonu ve ilgili spor federasyonunun önerdiği değerlendirmelere tabi tutulmak durumunda.

Ankaragücü'nde futbolcularda temas varsa ne olacak?

Bu arada, sonucu pozitif çıkan futbolcunun temas ettiği kişilere de test uygulanması bu süreçte çok önemli. Şüpheli bir vaka görüldüğünde, o günkü mesai ve antrenmanların iptal edilmesi, tesisin dezenfekte edilmesi, tüm oyuncu ve çalışmaların 1 hafta boyunca daha sıkı ve detaylı olarak bulgularının takip edilmesi gerekiyor! Ankaragücü de acil eylem planını bu doğrultuda yapmaya gayret gösteriyor.

ANKARAGÜCÜ BAŞKANI FATİH MERT, RADYOSPOR'A KONUŞTU! O AÇIKLAMALAR İÇİN TIKLAYIN...

Sorumluluk kimde olacak?

Bir futbolcuda, pozitif bir test sonucuna rastlanırsa, ana sorumluluk takım doktorunda olacak. Ankaragücü'nde de takım doktorunun atacağı adımlar bu konuda hayati önem taşıyor. Takım doktorundan sonra ise tesis müdürü ve idari direktör sorumlu olacak.

TFF'nin haberi olacak
TFF'nin haberi olacak

Bu arada, bir futbolcunun koronavirüs testi pozitif çıkarsa oyuncunun kulübü Türkiye Futbol Federasyonu ve ilgili diğer kurumlara veri gizliliği çerçevesinde bilgilendirme yapmak durumunda. 

Kulüplere bilgilendirme maili de gidecek

TFF tarafından önümüzdeki günlerde kulüplere gizlilik konusunda bir bilgilendirme maili atılması planlanıyor. Medya ile paylaşılacak bilgi konusunda kulüplere tavsiye niteliği taşıyan bu bilgilendirme, basın ile olan ilişkilerin de düzenlenmesi konusunu da beraberinde getirecek. Medya mensuplarından da bu süreçte anlayış beklenecek. TFF'nin bu konuda resmi siteden bir duyuru yapmayı planladığı öğrenildi. 

İlk yorumu yazan siz olun!
Favori Eklemek İçin Giriş Yapmalısınız.