Haberler
Puan
Skor
TV
TAKVİM

"Artık Messivari bir oyuncumuz var"

NTV Spor yorumcusu Rıdvan Dilmen'in, Çek Cumhuriyeti maçı yorumu..

Çarşamba 22 Haziran 2016 04:06
Güncelleme: Çarşamba 22 Haziran 2016 04:06

"Bütün gün hem 2-0'a hem de açıkçası yüzde 50'nin üzerinde de maçı değil de genel bir analiz mi konuşayım diye düşündüm. Nedenleri konuşma zamanı değil. En büyük Belçika. Nedenlerini önümüzdeki günlerde konuşuruz. Neden kötü başladık, çok geniş analiz etmemiz gereken bir konu. Anahtar şuydu. Çek Cumhuriyeti'nin kazanmaktan başka şansı olmamasıydı. Bizim için avantajdı. Çek Cumhuriyeti, sıkı, sert ve düz bir takım. Disiplinli bir takım, ama neredeyken top rakipteyken disiplinli bir takım. Hırvat ve İspanyollar gibi çok yetenekli oyuncuları olmadığı için, fazla pozisyonlar bulamadılar. Tabii ki kazanmak zorunda oldukları için de 60 kadar 1-0'ı koruruz inşallah diye düşündüm. Son 10 dakika maç oynanmayacak diye düşündüm. Orta sahadan bir oyuncu çıkarıp 2. santrafor sokunca dakikası 50 ile 60 arasındaydı. Anahtarı orada açtık. Dönen topları almaya başladık. Golde olduğu gibi ofsayt değildi, faul oldu. Dönen topları da alınca da bizi zaten turnuvanın içerisinde tutma şansı oldu. İnşallah Belçika da İsveç'e kaybetmez. Onun dışında neden, şu bu yapılan yuhalamaları bunları unutmak lazım. 

Taktik taktik olarak baktığımız zaman a Messi filan derler. Hakikaten Messivari yetenekli bir oyuncu kadromuza kattık. Fatih Hoca da biraz da oynatmak zorunda kaldı. İyi de yaptı. İyi bir sonuç aldık. Kadroda Mehmet Topal niye ortasahada oynadı diye konuşuluyor. Herkesin doğrusu bize yanlış gelebilir. O yüzden de nedenleri çok daha sonra konuşalım. Şimdi tadına bakalım. Tadına bakması gereken kişi başta Fatih Hocamız. Yapılan edepsizlik ahlaksızlık ayrı konular. Turnuvanın içinde olduğumuz için mutluyuz. Çocuklar da moralli. 

Aslında gruba baktığımız zaman 3. mücadelesi Çek Cumhuriyeti ile bizim aramızda gözüküyordu. Biz olduk.

Çek Cumhuriyeti'nde özellikle Kaderebeck çok iyi hücum oynayan bir oyuncu. Biraz da arda ile Olcay'la kenara çekti onları. Hamleler tamamen doğruydu. Beraberlik ihtiyacı olan Çek Cumhuriyeti'yle oynamak daha zordu. Kazanmak zorunda olan Çek Cumhuriyeti, hele hele ilk yarıyı 1-0 geri kapattıktan sonra 55'ten sonra gol pozisyonları bekliyordum. Senaryo böyle doğru olurdu ve böyle bitti. 

Türkiye 2. tura kalırsa, rakip Galler olacak. Nasıl bir rakip olur, buradaki tur şansımızı nasıl görürsünüz?

2 İrlanda'yı beğenmedim. Elenmesine rağmen Ukrayna fena bir takım değildi. Galler, 3'lü savunma oynayan 2 takımdan bir tanesi. İtalyanların dışında Galler oynuyor. En önemlisi de bence üçlünün hemen önünde Juventus'ta Pirlo'nun oynadığı gibi 7 numaralı oyuncuları var (Joe Allen), oyun kurucu düzeninde oynuyor. Kimi istersin deseler ben Galler'i isterdim. Rusya maçı aldatıcı olabilir. Rusya'nın elenmesi gerekiyordu. Ne demek istediğimi anladınız sanırım. Galler böyle bir Rusya'yı yendi. Fransa veya Almanlar geleceğine tabii ki Galler'in gelmesi motivasyonu tekrar toparlamış bir milli takım için avantaj. Bu Milli Takım'daki olaylar çok gündeme geldi. Hem hocanın ailesine karşı hem Arda'ya maç içerisinde yapılan saygısızlıkları bir kenara atmak lazım. Aynı şartlarda Volkan Demirel'e yapıldı. Bu ülkede kaleci kaybedildi. Biz yeter ki Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş işlerini bakmamız lazım. Fenerlisi de Galatasaraylısı da Milli Takım oyuncusu. Bizi bekleyen tehlike bu gruplaşmalar. 

Ben Emre Mor yaşındayken, orta sahada oynuyordum. Emre ofansif oyuncu olarak başlamış. Forvet arkası oynuyor. 19 yaşındaki bir oyuncudan bahsediyoruz. 19 yaşındaki bir oyuncuya göre çok önde bir oyuncu. Eksikleri giderilebilecek özellikler. Topla giderken pas yapabiliyor; ama zamanlamasında biraz ayarlamalar yapması gerek. Çok doğru bir kulübe gitti. Önümüzdeki 10 yılın önemli değerlerinden biri olacak."

İlk yorumu yazan siz olun!
Favori Eklemek İçin Giriş Yapmalısınız.