Haberler
Fikstür/Tablo
Maç Merkezi
TAKVİM

Avrupa'nın en çok gelir yaratan 7. ligi olduk!

Cuma 17 Ocak 2020 11:32
Son Güncelleme: Cuma 17 Ocak 2020 11:32

UEFA tarafından açıklanan rapora göre Süper Lig’in toplam geliri 748 milyon Euro’yu buldu. Son 8 yılda Süper Lig takımlarının ortalama geliri 28 milyon Euro’dan 41 milyon Euro yükseldi.  Takımların toplam gelirleri içerisinde yayın gelirlerinin payı yüzde 51 ile en çok TV haklarından elde ettikleri görülüyor. Rapora göre Türk kulüplerinin en çok gelir elde ettiği ikinci kalem ise ticari gelirler. Kulüpler bu alanda son yıllarda yaptıkları atılım sayesinde ticari gelirlerini arttırmayı başardı. Böylece ticari gelirlerin payı yüzde 37’yi aştı.

HANGİ LİG NE KADAR KAZANDI?

Türk futbolu 748 milyon Euro’luk gelir ile Avrupa’da en çok gelir yaratan 7’nci lig oldu. 5 büyük ligden hemen sonra 752 milyon Euro ile Rusya geldi. Rusya’nın en büyük gelir kalemi ise sponsorluk gelirleri. Kulüplerin yarattığı sponsorluk gelirinin payı yüzde 58’i buldu. En çok gelir yaratan lig ise İngiliz Premier Lig oldu. Toplam gelir 5.5 milyar Euro’ya ulaştı. İkinci sırada ise Almanya bulunuyor. Almanların geliri 3.2 milyar Euro, 3’üncü İspanya’nın geliri 3.1 milyar Euro seviyesinde. İtalyanlar ise 2 milyar Euro ile 4’üncü sırada yer alırken, Fransa 1.6 milyar Euro ile 5’incilik koltuğunda. 

SEYİRCİ SAYISI DA ARTTI
SEYİRCİ SAYISI DA ARTTI

Türk futbolunun kur farkından dolayı darbe yediği vurgulanan raporda, maçlara ilginin arttığına da dikkat çekildi. Süper Lig’deki seyirci ortalamalarındaki artışa dikkat çekilen bölümde,  Rusya, Yunanistan ve Türkiye’nin kıta çapında seyirci sayısını en çok artıran ülkeler olduğunun altı çizildi. Türkiye, artış oranını en az yüzde 5 en çok yüzde 15 artıran sekiz ülkeden biri oldu. Rakamsal olarak seyirci sayısını 7 binden çok artırmayı başaran yedi kulüpten biri olarak Fenerbahçe gösterildi.

Ceyhun Kuburlu

İlk yorumu yazan siz olun!
Favori Eklemek İçin Giriş Yapmalısınız.