Haberler
Puan
Skor
TV
TAKVİM

Bilim Kurulu'ndan açıklama: "Koronavirüs bitmeyecek"

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alpay Azap, koronavirüsün Türkiye'deki seyri hakkında açıklamalar yaptı. Koronavirüs ne zaman bitecek sorusuna yanıt veren Azap, çarpıcı ifadeler kullandı. Azap'a göre salgın bitmeyecek ve toplumda dolaşmaya devam edecek.

Perşembe 7 Mayıs 2020 10:05
Güncelleme: Perşembe 7 Mayıs 2020 10:11

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alpay Azap, yeni tip koronavirüsün ne zaman biteceği sorusuna yanıt verdi. Azap, salgının bitmeyeceğini toplumda dolaşmaya devam edeceğini söyledi. Pekiyi, bireysel tedbirler ne kadar sürecek? Detaylar ve tüm açıklamalar haberde…

Alpay Azap: “Toplumda yanlış bir algı var”

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alpay Azap, Habertürk TV'ye konuştu.  Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının Türkiye'deki seyri ile ilgili olarak konuşan Azap, toplumda yanlış bir algının olduğunu söyledi. Azap, "Salgının ‘doğal olarak’ tırmandığı, sonra aşağıya indiği ve bunun kendiliğinden olduğu sanılıyor. Bu kendiliğinden bir durum değil, alınan tedbirler sayesinde oluyor" dedi.

Alpay Azap: “Bireysel tedbirler birkaç yıl sürecek”

Azap sözlerine şu şekilde devam etti:

Yanlış bir algı var. Salgının ‘doğal olarak’ tırmandığı, sonra aşağıya indiği ve bunun kendiliğinden olduğu sanılıyor. Bu kendiliğinden bir durum değil, alınan tedbirler sayesinde oluyor.

"Gevşetme politikalarını hayata geçirmek çok zor"
"Gevşetme politikalarını hayata geçirmek çok zor"

Gevşetme politikalarını hayata geçirmek çok zor. İnsanların birbirleriyle temas etmesi bu salgını artırıyor. Ben insanlara 1 metreden fazla yaklaşmayacağım. Yaklaşmak zorunda kalırsam da maske takacağım. Genel tedbirler gevşetilecek ama bireysel tedbirleri birkaç yıl uygulamamız lazım.

Berberler ilgili karar gerekli tedbirler alınırsa çok büyük sıkıntı yaratmayabilir. Ancak İtalya’da tek bir kuaförden onlarca insanın enfekte olduğunu gördük.

Alpay Azap: “Alışmak zorundayız”

Bilim Kurulu Üyesi, salgına alışılması gerektiğinin de altını çizdi. Azap, “Kimse olağanüstü günlerden geçtiğimizi unutmasın. 100 yılda, 200 yılda dünyanın başına gelecek bir şeyi yaşıyoruz. 2-3 ay önceki yaşantımıza dönmemiz mümkün değil. Mevsimsel bir grip virüsüne dönüşen, insanlar arasında dolaşan bu virüse alışmak zorundayız. Virüs bitmeyecek, toplumda dolaşmaya devam edecek” dedi.

İlk yorumu yazan siz olun!
Favori Eklemek İçin Giriş Yapmalısınız.