Haberler
Puan
Skor
TV
TAKVİM

''Bizim en tehlikeli işimiz...''

A Milli Takım Teknik Diretörü Fatih Terim, Slovenya ile yapılacak hazırlık maçı öncesinde düşüncelerini dile getirdi..

Cumartesi 4 Haziran 2016 20:41
Güncelleme: Perşembe 9 Haziran 2016 16:59

Karşılaşmanın yapılacağı Stozice Stadı'nda milli futbolcu Nuri Şahin ile basın toplantısı düzenleyen Fatih Terim, yöneltilen soruları yanıtladı.

Slovenya karşısında son test maçına çıkacaklarını aktaran Terim, "Rakibimiz, Avrupa Şampiyonası'na katılmanın ucundan dönmüş bir takım. Play-off etabında Ukrayna'ya kaybettiler. Slovenya karşısında ciddi bir hazırlık maçı oynayacağız. Biraz daha ötesi de olabilir. Biz, Slovenya'nın havasını, sahasını, kampını ve bütün özelliklerini seviyoruz. Avrupa Şampiyonası'na da buradan gitmek istedik." diye konuştu.

Avrupa Şampiyonası'na kısa bir süre kala oyuncuların Slovenya maçına ne kadar konsantre olabileceğiyle ilgili soru üzerine tecrübeli teknik adam, "Oyuncularımız işin bilincinde. Bunun için çok çaba sarf edeceğimi sanmıyorum. Yarın muhakkak ki sakatlığa dikkat eden ama konsantre olmuş bir Türkiye izleyecek herkes. Ayrıca milli takımların oynadığı her maç ciddidir. Ülkemizi ilgilendiren konularda hepimiz ciddi oluruz." değerlendirmesinde bulundu.

Terim, bir Hırvat gazetecinin, şampiyona öncesi Türkiye'nin güçlü takımlarla hazırlık maçı oynadığını, rakibi Hırvatistan'ın ise San Marino ve Moldova gibi ülkeleri seçtiğini ifade etmesi üzerine, "Bunların bir program dahilinde olduğu düşüncesi taşıyorum. Bazen oyunculara çok yüklenilmişse, hafif diyebileceğimiz maçlar alınır.  Bazen de bizim gibi kayıp edilse dahi bir şeyler elde edilebilecek rakiplerle oynanır. Benim fikrim, mümkünse genel olarak güçlü rakiplerle oynayabilmek." şeklinde konuştu.  

Slovenya karşısında bazı taktik denemeler yapabileceklerini anlatan Fatih Terim, "Skora göre veya görmek istediğimiz bir sonraki hamleye göre de taktiksel değişiklikler yapabiliriz. Son dönemde bir oyunumuz ve felsefemiz var. Bunu 1-2 değişik varyasyonla, rakibin de durumuna göre değiştirebiliriz. Kafamızda bazı planlar var. Ne olursa olsun hamlelerimizin ve düşüncelerimizin turnuvaya yönelik olduğunun bilinmesini isterim." şeklinde görüş belirtti.

Yabancı gazetecilerin Hırvatistan ile ilgili sorularının artması üzerine Terim, önlerindeki rakibin Slovenya olduğunu ve soruların da bu yönde olmasını istedi.

"Sorunlar hiç bitmiyor"

Avrupa Şampiyonası öncesi milli takımın durumuna değinen Terim, "Sorunlar hiç bitmiyor" derken, şunları söyledi:
"Çünkü biri biterken diğeri başlıyor. Birçok değişik kulüpten oyuncu çağırıyorsunuz. Oyuncuların kendi kişisel problemleri olabiliyor. Fiziksel problemleri de kattığınızda çok hassas bir noktaya geliyoruz. Sorunlar bitmiyor. Şimdi mesela Burak'ın sakatlığı ile uğraşıyorken, başka bir problemi çıktı. Bazı arkadaşlarımızın transfer konusu var. İmza atmamış bir oyuncunun muhakkak kafası ufak tefek oralara konsantre oluyor. O yüzden hepimiz buradayız ve sorun çözücü taraftayız. O yüzden basından da genel olarak anlayış bekleyen bir tavır içerisindeyiz. Bunları süratlice en sağlıklı şekilde halledebilen, yönetebilen bir ekibimiz de var. Zaten biz ülke olarak güllük gülistanlık işlere alışkın değiliz. Hiçbir şey olmazsa kendimiz çıkarırız. Turnuva yaklaştıkça problemleri en aza indirmek istiyoruz ama tamamen sorunları bitirmek mümkün değil. İlk 11'e girmeyen oyuncunun bile suratı asılabilir. Futbolda olağan şeylerdir. Bunların hepsinin üstesinden gelip, takım olabilmek önemli. Oyuncuların bu takıma kendilerini ait hissetmelerini sağlamak önemli. Doğal olarak sizlerle paylaşmadığımız da çok şey var. İmkan olsa da bu oyuncuların nelerle başa çıkmaya çalıştıklarını, bizim neleri hallettiğimizi herkesin bileceği şekilde açıklayabilsek. Ama çok şükür şu ana kadar her şey doğru gidiyor. Ümit ederim sorunsuz başlarız."

"Başarılarımız çok olursa sloganımız az olur"

Fatih Terim, grup aşamasında en sıkıntılı dönemde söylediği, "biz bitti demeden bitmez" sözünün şimdi milli takım için yazılan şarkılara girdiğinin hatırlatılması üzerine, "Başarılarımız çok olursa bu tip sloganımız az olur." diye konuştu. 

Başarıların sayısını artırmak için çalıştıklarını vurgulayan tecrübeli teknik adam, finallerde yer almanın önemine dikkati çekerek, "Bugün Türkiye'de herkes biliyor ki biz bu gruptan çıkarsak çok değişik yerlere gidebiliriz. Rakiplerimizden İspanya, turnuvanın da favorisi. Hırvatistan, bana göre önemli bir kadroya sahip. Çek Cumhuriyeti de çok iyi bir takım. Buna rağmen bizden beklenilen çok ilerisi." şeklinde konuştu.

Terim, sözlerini şöyle sürdürdü: "Sonunda, 'bu gruptan bile çıkamadık' diyenler de olabilir. Benim beklentim de çok yüksek. Her insanın hayallerini böyle şeyler süsler ama gerçekler de söylenmeli. Bizim oynadığımız her maçta performansımızın çok üzerine çıkmamız lazım.  En basit gerçek bu. Ondan sonra çok güzel şarkılar yazılabilir. Şarkılar ilhamla yazılır ve umarım başarılarımız ülkemizdeki bu yaratıcı insanlara önemli bir ilham kaynağı olur. Her başarının bir hikayesi vardır. Ümit ederim oyuncularımız bu kez daha önce 'bitti' derler. Umarım işimiz sonlara kalmaz. Herkesin, 'helal olsun, müthiş bir mücadele gösterdiler' dediği bir milli takım, benim için başarılıdır. Allah nasip eder de gruptan çıkarsak tekrar bunları sorarsınız. Ben de yeni bir şarkının ilk mısralarını söylerim. Bunu da çok isterim açıkçası."

"İyi bir Burak, bizim için kazanç olur"

Şampiyona öncesi bazı oyuncularının fiziksel durumuna değinen Terim, Burak Yılmaz'ın hazır hale gelmesi için çalıştıklarını anlattı.

Her geçen günün Burak'ın lehine işlediğini vurgulayan Terim, "Uzun zamandır oynamıyor. Fiziği ve sakatlığı ile ilgili halletmemiz gereken şeyler var. İyi bir Burak, bizim için kazanç olur." diye konuştu.  

Cenk Tosun'un performansını öven Terim, Caner'in ise maç eksiği bulunduğunu aktararak, "Çok oynayan bir futbolcu olduğu için Caner'in bu durumunu önemsemiyorum ama oynasaydı daha iyi olurdu. Herkes tatil yaparken de o yine çalışıyordu. İsmail Köybaşı da iyi durumda. Bir haftamız var ve oynanacak maç, üzerine katacaktır. Onu da biz teknik heyet kendi aramızda hesaplayarak halledebiliriz." değerlendirmesinde bulundu.

"Emre Mor'un yerinde olsam, patlama yaparım"

Fatih Terim, genç oyuncu Emre Mor'dan da övgüyle söz etti.

Emre'nin çok yetenekli bir futbolcu olduğunu ve bu durumun kendilerini sevindirdiğini anlatan Terim, şöyle konuştu: "Büyük yeteneği var ama eksikleri de bulunuyor. Daha yapması gereken çok şey, alması gereken çok yol var. Bir oyuncu için güzel şeyler yazılmasından şikayet etmem ancak öğrenmesi gereken çok şey olduğunu bilecek. Ümit ederim tam bir profesyonel yaşantı sürer. Çünkü Allah vergisi yeteneğin çalışmalarla desteklenmesi gerek. İnsanların bir yetenek karşısında heyecanlanmaları doğal. Eğitimini geri bırakmamalı. Büyüdükçe küçülmesini bilmeli. Ben Emre Mor'un yerinde olsam, bu kadar güzel iltifatlar sonrası Avrupa Şampiyonası'nda patlama yaparım."

"Kosova maçı önemliydi"

Fatih Terim, Kosova ile Priştina'da oynadıkları hazırlık maçının yankılarının hala sürdüğünün ifade edilmesi üzerine, bu müsabakanın kendileri için de çok önemli olduğunu belirtti. 

Bu maç sonrasında Kosova'nın FIFA ve UEFA tarafından kabul edildiğini hatırlatan Terim, "Ali Şen ve şimdi Kosova Futbol Federasyonu Başkanı olan dostum Fadil Vokrri'nin bu maçı oynama yönünde bir isteği olmuştu. Ben olumlu karşıladım ve federasyonumuz da bunu kabul etti. Kosova bizim için önemli bir yer. Orada sevdiğimiz insanlar, canlarımız, ciğerlerimiz var." şeklinde konuştu. 

Kosova'nın UEFA ve FIFA tarafından kabul edilmesi sürecinde Türkiye Futbol Federasyonunun da önemli lobi çalışması yaptığını anlatan Terim, "Belki Dünya Kupası'nda bizim grubumuzda olurlar. Kabul edilmelerine de çok sevindim." değerlendirmesinde bulundu. 

Muhammed Ali'yi unutmadı

Fatih Terim, vefat eden boks dünyasının efsane ismi Muhammed Ali'ye de basın toplantısında değindi.

Muhammed Ali'nin maçlarını izlemek için sabahın erken saatlerini beklediklerini ifade eden tecrübeli çalıştırıcı, "Dünyada birçok insanın sempati beslediği biriydi. Boks gibi şiddet içeren bir sporu estetik hale getiren, ringde ve ring dışındaki duruşuyla fark yaratan biriydi. Böyle bir iz bırakabilmek çok önemli. Ölümü nedeniyle büyük üzüntü duydum." ifadelerini kullandı. 

Terim, ölümünün 53. yıl dönümü nedeniyle Nazım Hikmet'i de andı.

İlk yorumu yazan siz olun!
Favori Eklemek İçin Giriş Yapmalısınız.