Haberler
Puan
Skor
TV
TAKVİM

Boston Celtics’in efsane ismi hayatını kaybetti

NBA’de bir döneme damga vuran Boston Celtics’in efsane oyuncularından Tom Heinsohn neden vefat etti? Heinsohn kaç yaşındaydı? İşte, Celtics’ten yapılan açıklama ve detaylar…

Çarşamba 11 Kasım 2020 00:01
Güncelleme: Çarşamba 11 Kasım 2020 00:12

AJANSSPOR – DIŞ HABER

NBA’de 1960’larda hanedanlık kuran Boston Celtics’in önemli parçalarından Tom Heinsohn, 86 yaşında hayatını kaybetti. Celtics’ten yapılan açıklamada, “Bu bizim için çok büyük bir kayıp. Tommy, en büyük Celtic idi. Kulüp sahipliğini üstlenen grubumuz, geçtiğimiz 18 yıl boyunca Tommy'nin tavsiyelerine ve görüşlerine büyük ölçüde güvendi; Red Auerbach, Bill Russell ve Celtics'in nasıl bir hanedan haline geldiği hakkındaki yüzlerce öyküsünden keyif aldı. Sonsuza dek hatırlanacak.” ifadeleri yer aldı.

Üst üste şampiyonluklar kazanmışlardı

26 Ağustos 1934 tarihinde, New Jersey’de dünyaya gelen Tom Heinsohn, Massachusetts Eyaleti’ndeki Holy Cross Üniversitesi’nde eğitim aldı ve burada NCAA maçlarına çıktı. 1953-1956 yılları arasında Birinci Kademe’de ter döken Heinsohn, aynı eyaletin NBA takımı Boston Celtics tarafından, 1956 Draftı’nın özel bir hakkı ile seçildi. 1956-1965 yılları arasında Boston Celtics forması giyen Tom Heinsohn, ilk sezonunda yılın çaylağı seçildi. Ertesi sezon Yeşil-Beyazlılar ile ilk şampiyonluğunu yaşayan Heinsohn, 2 yıl sonra 8 sene üst üste şampiyon olacak takımda 7 yüzük daha aldı. Bill Russell, Sam Jones, Bob Cousy, K.C. Jones gibi isimlerle birlikte oynayan Heinsohn, 1965 yılında oyunculuk kariyerine noktayı koydu. Heinsohn, 6 kez NBA'de All-Star seçilirken, 4 kez de NBA En İyi İkinci 5'te yer aldı. 

Antrenörlük döneminde 2 yüzük daha

1969 yılında Boston Celtics’e baş antrenör olarak geri dönen Tom Heinsohn, 1974 ve 1976 yıllarında NBA şampiyonlukları yaşadı. 1978 yılında antrenörlük kariyerine nokta koyan Heinsohn, daha sonra çeşitli medya kuruluşlarından ve Boston Celtics’te yorumculuk yaptı.

Celtics tarafından 15 numaralı forması emekliye ayrılan Hall Of Fame oyuncusu Tom Heinsohn, 86 yaşında yaşadığı sağlık sorunları nedeniyle hayatını kaybetti.

Fotoğraf: NBA

İlk yorumu yazan siz olun!
Favori Eklemek İçin Giriş Yapmalısınız.