Haberler
Fikstür/Tablo
Maç Merkezi
TAKVİM

Canlı yayında açıkladı: "Koronavirüs salgınının duracağı tarih..."

COVID-19 aşısı ne zaman bulunacak? Türkiye, koronavirüsü ne zaman atlatacak? Türkiye'de sağlık personeli koronavirüs sürecinde yeterli mi? Lig maçları ne zaman başlayacak? Profesör Haydar Sur, canlı yayında öngörülerini açıkladı.

Perşembe 9 Nisan 2020 14:54
Son Güncelleme: Perşembe 9 Nisan 2020 14:58

Üsküdar Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı, Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Profesör Doktor Haydar Sur, Türkiye'ye koronavirüsün etkileri ve bundan sonraki dönemle ilgili tespitlerini paylaştı. COVID-19 riski ne zaman sona erecek? Türkiye altıyapı açısından ne durumda? Türkiye'de futbol maçları ne zaman oynanabilecek? Tüm bu sorulara Haydar Sur yanıt verdi.

Radyospor'da Gün Ortası programında Emrah Karalinç'in sorularını yanıtlayan Haydar Sur, dikkat çeken tespitler yaptı.

Haydar Sur: "Aşı henüz bulunamadı, sosyal izolasyon önemli"

Koronavirüs aşısıyla ilgili çalışmaları anlatan Sur, "Dünya üzerinde aşı çalışmaları 24 merkezde devam ediyor. Ülkemizde de 10'u aşkın yerde sürüyor. Tedavi henüz bulunamadı. Bunun için de sosyal izolasyon son derece yerinde bir karar. Bunu yaparken, virüsün yayılmasını azaltmak diğer taraftan da iktisadi hayatı canlı tutmak gerek" dedi.

Türkiye'de salgın ne zaman düşüşe geçecek?

Salgının ne zaman tavan yapacağı sorusuna ise Sur, "Yakalandığı zaman ölme riski olan 65 yaş üstü insanlar açısından doğru bir karar alındı. 20 yaşına kadar olan insanlar ise çok fazla risk taşımasa bile virüsü taşıması açısından önemliydi. Onların da hareketliliği kısıtlandı. Önlemlerin faydalarını göreceğiz. Nisan ayında yükselecek ve daha sonra düşüşe geçeceğini inşallah hep birlikte göreceğiz" yanıtını verdi.

Bilgi kirliliği ve rakam analizleri konusu...
Bilgi kirliliği ve rakam analizleri konusu...

Vakalarla ilgili rakamların iyi analiz edilmesi gerektiğini ifade eden profesör, "Sayıları toplumla paylaşmakta elbette fayda var. Ama sayılar üzerinden spekülasyonlar yapılıyor. Bu üzücü. Uzman isimlerin bu sayıları doğru yorumlaması önemli. Medya üstüne düşeni yapıyor. Bilim insanlarının rakamları doğru analiz etmesini ve insanlarla paylaşmasını faydalı görüyorum" ifadelerini kullandı.

Türkiye, koronavirüs salgınını ne zaman atlatmış olur?

Türkiye'nin salgına ne kadar hazır olduğu tartışmalarını da yorumlayan Sur, "Altyapı açısından bence şanslı bir ülkedeyiz. 230 bin hastane yatağı var. Bu iyi bir rakam. Yoğun bakım açısından bakınca Türkiye dünya birincisi. ABD dünya ikincisi. Onları da Almanya takip ediyor. Yoğun bakımdaki kapasite halen dolmadı. 2-3 hafta sonras vakalar artarsa yoğun bakım yatakları yine yeterli olur. 3-4 haftadan sonra vakaların azalmasını bekliyoruz. Nisan sonuna kadar pik yapmış, Mayıs 15'e kadar aynı seviyede devam etmiş ve sonra da sönmeye başlayacağını düşünüyorum. Haziran ortasına kadar bu badireyi atlatacağımızı öngörüyorum" dedi.

Türkiye'de yoğun bakım üniteleri yeterli mi?

Vaka sayısı artarsa, yoğun bakım ünitelerinin yeterli olup olmayacağına Sur, "Vakaların yarısı İstanbul'da. İki tane sahra hastanesinin kurulması kararı son derece yerinde. Yoğun bakım rezervleri dolduğunda ve buna rağmen vakalar düşmezse yeni sahra hastaneleri çok işe yarayacak. Böyle bir tedbirin alınması bence çok doğru bir karar" sözleriyle açıklık getirdi.

"Türkiye önceden hazırlık yapmanın avantajını kullanıyor"
"Türkiye önceden hazırlık yapmanın avantajını kullanıyor"

Haydar Sur, diğer ülkelerle yapılan kıyaslamalarda ise İtalya'nın hazırlıksız yakalandığını da şu sözlerle vurguladı:

"İtalya'da yaşlı nüfus var. Her 4 kişiden biri 65 ve üstü. Türkiye'nin ise oranı bu açıdan yüzde 8. Bu bir avantajdır. Hastalığa yakalanma ihtimali olan gençlerin, yoğun bakıma ihtiyaç duymadan bu hastalığı atlatma durumları var. İtalya'dan farklı olarak Türkiye, hastalığı göğsünde topu yumuşatır gibi yumuşattı. COVID-19 konusunda hastaların izi sürüldü. Şu anda İstanbul'da 926 kişilik ekip çalışıyor. 1 tek vaka bile bildirilse, hemen o mevkiye gidilip izole edecekler. İtalya hazırlıksız yakalandı. Türkiye ise önceden hazırlık yapmanın avantajını kullanıyor."

Salgın sürecinde sağlık personeli yeterli mi?

En çok tartışma yaratan konulardan biri de sağlık personellerinin bu süreçte yeterli olup olmayacağı. Profesör Sur bu konuda da, "Sağlık personelleri yorulmaya başladı. Bazı ülkeler Tıp Fakültesi'ndeki son sınıf öğrencilerine kurslar veriyor ve sonra sahaya sürüyor. Çok sıkışılırsa Türkiye'de böyle birşey olabilir. 2000-3000 kişilik bir ekipten söz ediyoruz. Hemşirelerden de bir o kadar var. Bu insanlar sahada yer alırsa, yorulmuş personeli dinlendirmek açısından iyi olacak. Hastalıkla alay eden, sorumsuz kitlelerin görülmesi ise bizi çok üzüyor" değerlendirmesini yaptı.

Türkiye'de ligler ne zaman başlar? Fikri nedir?

Koronavirüs vakası, spor organizasyonlarını da etkiledi. Pekiyi Sur'a göre Türkiye'de ligler ne zaman başlayacak? Bu konuda Sur, "Kesinlik taşımasın bu sözlerim. Şahsi görüşümü paylaşıyorum. Nihat Özdemir'in öngörüleri doğru olabilir. Haziran ayında seyircisiz maçlar oynanabilir. Temmuz'da belki sıkıştırılmış, haftada 2 maç oynayarak ligler tamamlanabilir" ifadeleriyle sözlerini tamamladı.

İlk yorumu yazan siz olun!
Favori Eklemek İçin Giriş Yapmalısınız.