Haberler
Puan
Skor
TV
TAKVİM

Çöl Kaplanı kimdir ve neden Çöl Kaplanı deniliyor? Fahreddin Paşa...

Sosyal medyada ölüm yıldönümünde anılan Çöl Kaplanı sosyal medyada gündeme gelmeye başladı. Gündeme gelen Çöl Kaplanı Fahreddin Paşa'ya binler twitter atmaya başladılar. Peki Çöl Kaplanı kimdir ve gerçek adı nedir? Bazı kullanıcılar ise Fahreddin Paşa'ya neden çöl kaplanı deniliyor gibi araştırmalar yapmaya devam ediyorlar işte tüm detaylar...

Pazar 22 Kasım 2020 18:18
Güncelleme: Pazar 22 Kasım 2020 18:21

Sosyal medyada ölüm yıldönümünde anılan Çöl Kaplanı sosyal medyada gündeme gelmeye başladı. Gündeme gelen Çöl Kaplanı Fahreddin Paşa'ya binler twitter atmaya başladılar. 

Peki Çöl Kaplanı kimdir ve gerçek adı nedir? Bazı kullanıcılar ise Fahreddin Paşa'ya neden çöl kaplanı deniliyor gibi araştırmalar yapmaya devam ediyorlar işte tüm detaylar...

Çöl Kaplanı kimdir?

Asıl adı Ömer olan Fahreddin Paşa Rusçuk'ta doğdu. Soyadı kanunundan sonra Türkkan soyadını aldı. 93 Harbi'nden sonra ailesiyle birlikte İstanbul’a gelen Ömer Fahreddin 1888'de Harp Okulu'nu, 1891'- de Erkan-ı Harbiye’yi bitirdi ve kurmay yüzbaşı olarak orduya katıldı. Balkan Savaşı sırasında Çatalca savunmasındaki başarısıyla Edirne'nin geri alınmasında rol oynadı. Osmanlı Devleti 1914'te ı. Dünya Savaşı'na girdiği vakit miralay rütbesiyle Dördüncü Ordu 'ya bağlı 12. Kolordu kumandanı olarak Musul'da bulunduruyordu. 2S Kasım 1914'te mirlivalığa terfi ettirildi. 26 Ocak 1915'te 12. Kolordu'daki vazifesine ilaveten Dördüncü Ordu kumandan vekilliğine getirildi. Burada bir yandan tehcire tabi tutulan Ermeniler'i yerleştirirken bir yandan da Urfa, Zeytun, Haçin, Musadağı Ermeni ayaklanmalarını bastırdı.

Bu sırada İngilizlerle anlaşan Mekke Şerifi Hüseyin'in isyana hazırlandığı haberinin alınması üzerine Fahreddin Paşa Dördüncü Ordu kumandanı Cemal Paşa tarafından 28 Mayıs 1916’da Medine'ye gönderildi. 31 Mayıs’ta Medine’ye ulaşan Fahreddin Paşa, Şerif Hüseyin'in birkaç gün içinde isyan edeceğini Cemal Paşa 'ya bildirdi. Şerif Hüseyin ve dört oğlu, 3 Haziran 1916'da Medine çevresindeki demiryolunu ve telgraf hatlarını tahrip ederek isyanı başlattı. 5- 6 Haziran gecesi Medine karakollarına saldırdılarsa da Fahreddin Paşa'nın aldığı tedbirler sayesinde başarısız olarak geri çekildiler.

İngilizler'in desteğinde isyana girişen Şerif Hüseyin ordusuna karşı, kısıtlı imkanlara rağmen yaptığı Medine müdafaası ile büyük takdir topladı.

 

İlk yorumu yazan siz olun!
Favori Eklemek İçin Giriş Yapmalısınız.