Haberler
Fikstür/Tablo
Maç Merkezi
TAKVİM

‘Comolli’nin felsefesi ‘Moneyball’nedir?

Cuma 8 Haziran 2018 08:57
Son Güncelleme: Cuma 8 Haziran 2018 11:57

Fenerbahçe’de Ali Koç’un başkanlığa seçilmesinin ardından Damien Comolli ile 3 yıllık sözleşme imzalandı. Sportif direktör olarak göreve getirilen Comolli, futbolcu izleme, işe alım, altyapı gelişimi gibi konulardan da sorumlu olacak. Peki aslında bir beyzbol sistemi olan ve Comolli’nin benimsediği futbol felsefesi ‘Moneyball’nedir?

Moneyball, Amerikan Beyzbol takımı olan Oakland Athletics Menajeri Billy Beane tarafından oyuncuların ekonomik ve performans değerlendirmelerinin; istatiksel verilerin, teknik analizlerin ve matematiğin kullanılarak yapıldığı bir strateji.

Billy Beane, öncelikle beyzbol’da oyuncuların kaleye ulaşma istatistiğinin diğerlerine göre çok daha önemli olduğunu fark etmiş,  bu sayede yeni bir takımı çok ucuza kurmuştu. Çünkü o dönem, kaleye ulaşma istatistiği yüksek olan oyuncular çok fazla para etmiyordu. Oakland Athletics, bu sayede kurulan takım ile uzun yıllar kazanma serisi elde etti.

Ardından bu stratejinin ve başarının ışığında, 2003 yılında Michael Lewis, ‘’Moneyball’’adlı kitabı piyasaya sürdü. Daha sonra 2011 yılında Brad Pitt’in başrolde oynadığı ‘’Kazanma Sanatı’’adlı filmde Oakland Athletics’in ve Billy Beane’in başarısı hikayeleştirildi.

İngiltere’de çalıştığı dönemde Talksport’a konuşan Comolli, ‘Moneyball’sistemini futbola uyarlayışını ve istatistik ve analizlerin ışığında yapılan tespitlerle transferlerin gerçekleştirilmesini gerektiğini aktardı.

İlk yorumu yazan siz olun!
Favori Eklemek İçin Giriş Yapmalısınız.