Haberler
Fikstür/Tablo
Maç Merkezi
TAKVİM

"Değişim için koronavirüsü beklemeye gerek yoktu"

Teknik direktör Bayram Toysal, futbolun gündemini değerlendirdi. Türkiye'de liglerin başlangıç tarihini değerlendiren Toysal, kulüplerin değişim yaşamak zorunda olduğu fikrini taşıyor. Toysal, "Değişim için koronavirüsü beklemeye gerek yoktu" dedi. Toysal'dan dikkat çeken sözler...

Cuma 15 Mayıs 2020 08:51
Son Güncelleme: Cuma 15 Mayıs 2020 08:57

Son olarak TFF 1. Lig’de Hatayaspor’u çalıştıran teknik direktör Bayram Toysal, futbolun gündemini değerlendirdi. Toysal, liglerin başlangıç tarihi için ne düşünüyor? Koronavirüs sonrası futbol adına neler bekliyor? Kariyer planlaması yaptı mı? Tüm bu sorulara Bayram Toysal yanıt verdi.

Radyospor’da Gün Ortası programında Emrah Karalinç’in canlı yayında sorularını yanıtlayan Bayram Toysal’ın açıklamaları şu şekilde:

Bayram Toysal: "Ortak bir karar alınması lazım"

Ligin 12 Haziran tarihinde başlatılacağı yönünde yapılan açıklamayı yorumlayan Toysal, ”Koronavirüs konusunda kimse tecrübeli değil. Daha önce başımıza gelmiş olsa bu süreci daha rahat atlatabilirdik. Çok seslilik var. Bilim Kurulu’nun yaptığı açıklama çok önemli. TFF, ligi bitirebilmek için çalışıyor. Sağlık önemli ama TFF, futbolun devam etmesini istiyor. Vakaların olması ise kuşku verici. Futbol adamları da yeterince bilgi sahibi değil. Ortak bir karar alınır ve oynayın denirse lig oynanır. Teknik adamlar da ona göre hazırlığını yapar” diye konuştu.

Bayram Toysal: "Sakatlık riski çok fazla"

Sakatlık riskinin yüksek olduğuna dikkati çeken Toysal, ”12 Haziran’da lig başlayacak deniliyor. O dönemde ciddi dezavantajlar olacak. O tarihe kadar futbolcuların psikolojik ve fizyolojik açıdan ne kadar hazır olacağı önemli. Futbolcuların sakatlık riski fazla. Lig başladıktan ve maçlar oynandıktan sonra da sakatlıklar olacaktır. Ben olmamasını temenni ediyorum” dedi.

Bayram Toysal: "Koronavirüsü beklemeye gerek yoktu"
Bayram Toysal: "Koronavirüsü beklemeye gerek yoktu"

Toysal, koronavirüsün takımların bundan sonraki süreçte farklı bir planlama yapacağına inanıyor. Genç teknik adam, ”Futbolda bir şeylerin değişmesi için koronavirüsü beklemeye gerek yoktu. Bu saatten sonra çok şey değişecek. Boş oyuncu transferleri yapıldı, müsriflik yapıldı. Türk futbolu, değişim için koronayı mı bekledi? Artık ciddi bir değişim bekliyorum. Bundan sonraki süreçte yeni yüzler, yeni futbolcular göreceğimizi düşünüyorum. Altyapıdan yeni çıkacak genç oyuncuların vizyonda olacağını sanıyorum. Aktif teknik adamların psikolojik olarak rahat olması gerek. Bu rahatlık sahaya da yansır. Bu süreçte yeni bir sayfa açılacak kanaatini taşıyorum” ifadelerini kullandı.

"Almanya değil, İtalya'ya bakmak gerek"

Öte yandan Toysal, “Avrupa’da kurallar daha katı uygulanıyor. Türkiye’de sağlıkçılarımız çok ciddi emek harcadı. Bakanlık da çok ciddi mesajlar verdi ve katkısı oldu. Bir İtalya gerçeği var. Onlar da lig oynansın istiyor. İngiltere Ligi’nin de oynatılması bekleniyor. Almanya’nın başlaması örnek. Oradan bazı detaylar alınacaktır. Örneklemeler yapılacaktır. Bence İtalya’yı baz almamız lazım. Oradan çıkacak sonuçlara göre çekidüzen vermemiz gerekecektir diye düşünüyorum” görüşünü paylaştı.

Bayram Toysal sahalara ne zaman dönecek? Hedefleri...

Bayram Toysal gelecek sezon TFF 1. Lig ya da Süper Lig’de bir takım çalıştırmayı planladığını şu sözlerle dile getirdi:

“2 transfer hakkımın bittiği bir süreç. Takım çalıştırma durumum bu sezon için yok. Yeni sezonun ne zaman başlayacağı net değil. Kariyer planlamamıza uygun takımlarla görüşeceğiz. Hatayspor’dan ayrıldık. Hedefim TFF 1. Lig ve Süper Lig’de bir takım çalıştırmak istiyorum. Bu kariyerim adına da dönüm noktası olacaktır.”

İlk yorumu yazan siz olun!
Favori Eklemek İçin Giriş Yapmalısınız.