Haberler
Puan
Skor
TV
TAKVİM

Erişkinler için spor projesi sürüyor..

Pazartesi 15 Ağustos 2016 15:57
Güncelleme: Pazartesi 15 Ağustos 2016 15:57

Açıklama şöyle:

"'ERİŞKİNLER İÇİN SPOR' başlığı ile özetlenecek avrupa birliği (ab) projemiz, Türkiye Toplum Hizmetleri Vakfı (Tovak) (http://www.tovak.org/) tarafından hazırlanmış ve sivil toplum diyaloğu (http://siviltoplumdiyalogu.org/) IV. fasılında kabul edilmiş ve ‘tüketicinin ve sağlığının korunması’ (http://siviltoplumdiyalogu.org/project/eriskinler-icin-spor/) başlığı altında yer almaktadır (tr2011/0135.15-03/). Toplam proje süresi 12 aydır (Şubat 2016-Şubat 2017).

Projenin amacı, pilot bölge olarak seçilen İstanbul, Kadıköy Belediyesi’ne bağlı olan, yaşam ve gönüllü evlerinde bulunan 55 -65 yaş grubundaki bireylere, yetiştirilecek egzersiz liderleri aracılığıyla 2 ay boyunda, haftada 2 gün aktif spor yaptırılarak, sağlıklı ve kaliteli yaşlanmalarına yönelik destek vermektir. 

Proje iki adet, dört aylık periyotta devam edecektir. Her periyotta ayrı ayrı bireylerden oluşan hedeflenen 40 egzersiz lideri, 2 hafta boyunca eğitimler alarak yetiştirilecek ve eğitimleri sonrası yaşam ve gönüllü evlerine gönderilerek hedef kitleye egzersiz yaptırılması sağlanacaktır. Bu süre içerisinde 55 -65 katılımcılarımızın temel fiziksel ve ruhsal özellikleri egzersizler öncesinde ve sonrasında ölçüm ekibimiz tarafından, her iki periyotta devam edecek şekilde, test edilerek takipleri sağlanacaktır. Böylece egzersizlerin yaşam kalitelerine, fiziksel ve ruhsal sağlıklarına ne gibi etkilerinin olduğu da belirlenecektir.

Projenin ana ortağı, İspanya, Granada, La Zubia bölgesinde bulunan ‘DOCETE OMNES FOUNDATION’DIR (http://www.doceteomnes.com/). DOCETE OMNES VAKFI, erişkinler ve özel bireyler için geliştirici, eğitici ve öğretici programlar planlayan ve aynı zamanda meslek edindirme kurslarını hâlihazırda devam ettiren bir kuruluştur.

Projemizin yürütülmesinde ise belirli dönemlerde bizlere katılarak egzersiz liderlerimize eğitimler vereceklerdir. Ayrıca, egzersiz liderlerimiz ve bu liderleri eğitecek eğitmenlerimiz, haliç üniversitesi ve katılmak isteyen diğer üniversitelerin, beden eğitimi ve spor yükekokullarında; ilk acil yardım ve yaşlı bakım bölümlerinde çalışan öğretim elemanlarından ve eğitim gören öğrencilerinden yetiştirilecek olup, sonrasında gönüllü evlerine gönderilecektir.

Proje kapsamı gereği, aktif yaşlanma bilincinin Türk Toplumuna kazandırılması ve gençlere sosyal sorumluluk bilincinin aşılanarak gönüllülük kavramının benimsetilmesi ve yine gençlerle 55 -65 yaş grubu bireylerin biraraya getirilmesi bu projenin önemli unsurlarındandır.

12 ay boyunca sürecek olan projenin sonunda elde edilen çıktılar değerlendirilip, diğer bölgeler içinde sürdürülebilirliği üzerine yerel yönetimler, özel hastaneler, fizik tedavi klinikleri, yaşlı bakım evleri, gönüllü evleri,  sağlık kulüpleri, fitness merkezleri, yaşlılarla çalışan dernek ve vakıflarla ve ayrıca hedef kitleye sahip olan benzer tüm kuruluşlarla görüşmeler yapılacak ve elde edilen çıktılar paylaşılarak bu bilincin yaygınlaştırılması sağlanacaktır. bununla beraber proje sonrasında eğitilen tüm liderlerden de yararlanmaya devam ederek bir insan kaynağı yaratılarak, sürdürülebilirlik desteklenecektir"

İlk yorumu yazan siz olun!
Favori Eklemek İçin Giriş Yapmalısınız.