Haberler
Fikstür/Tablo
Maç Merkezi
TAKVİM

Eski hakem VAR sistemine karşı çıktı: Başarılı olmayacak çünkü...

Cuma 3 Ağustos 2018 15:38
Son Güncelleme: Cuma 3 Ağustos 2018 18:38

Türkiye Futbol Federasyonu, VAR sisteminin bu sezon uygulanacağını resmen açıkladı. Bu uygulama yeni sezonda sıkça tartışılacağa benziyor. Eski hakemlerden Binali Kartal, sistemin Türkiye’de yararlı olmayacağı görüşünde.

Radyospor’da yayınlanan Gün Ortası programında Emrah Karalinç’in sorularını yanıtlayan Binali Kartal’ın açıklamalarından Ajansspor’un derledikleri şu şekilde;

VAR sistemi Türkiye'de faydalı olacak mı?

En üst düzeyde hakemlerin yönettiği bir turnuvada VAR’a birçok kez başvuruldu ama her seferinde elit hakemlerin olduğu bir yerde VAR haklı olmadı. Bizim bütün hakemlerimiz aynı kalitede değil. Eksikleri veya fazlalıkları var. Bu sefer VAR’a her gittiklerinde ne kadar zaman kaybı olacak? Yani VAR sisteminin Türk veya dünya futboluna bir fayda getirisi olmayacak. Biz Dünya Kupası’nda futbolun güzelliğini değil, hakem VAR’a ne zaman gidecek onu bekledik. Fal açtık. VAR sistemi futbolu öldürür. Ben bu kanaatteyim. Bizde uygulanmasında çok gerek yoktu. Kulüpler niye VAR olsun diye çırpınırlar onu da anlamam. Bu 18 kulübün de %95’i yabancılar oynuyor. Yabancı futbolcuların agresifliklerini, kırmızı kartlarını veya aldatmalarını önleyemiyorsak VAR’ın hiçbir katkısı olmayacak.

"Kaosları konuşacağımız bir sezon bizi bekliyor"
"Kaosları konuşacağımız bir sezon bizi bekliyor"

VAR Dünya Kupası’nda kullanıldığında video hakem merkezinin olduğu araçlar statların yanlarındaydı. Oysa bizde Riva’da kurulacak tesislerde. Yayın buradan gelecek. Yayınlar 8-10 saniye arasında geç gider. Bu kafamda soru işareti. Bence kaosları konuşacağımız bir sezon bizi bekliyor. Sadece bu sezon VAR sisteminde kaosları konuşuruz, hiçbir getirisi yok. Bunun yerine kaliteli hakem yetiştirilseydi VAR’a ihtiyaç duyulmayacaktı.

"Kaliteli hakem sayısını arttırmak gerekiyor"
"Kaliteli hakem sayısını arttırmak gerekiyor"

Türkiye’de hakem yetiştirme konusunda sıkıntı var. Daha iyi, daha çok hakem yetişirsek hatalar minimuma inecektir. Geçmişte 70-80 tane olan Süper Lig hakem kadrosunu 22’ye düşürüp profesyonel yapmakla, hakem sayısını daraltmakla insanlar her gün aynı hakemi maçlarında görmek istemezler. VAR’a geçmekte biraz acele ediyoruz. Türk futboluna hiçbir katkı sağlamayacağını söyleyebilirim.

"Kritik pozisyonları süzemiyorlarsa zaten hakemlik yapmasınlar"

Bizde gol çizgisi teknolojisi yok. Sadece VAR sistemi var. Futbolcu kırmızı kartlık hareket yaptı mı, hakem bunu görmedi mi… Hakem Süper Lig hakemi ise ve kırmızı kartlık hareketi tespit edemiyorsa zaten sahaya çıkmasın. Bu bir defa yanlış. Pozisyon oldu, sahada 4 tane hakem var. Bu hakemler penaltı pozisyonunu tespit edemeyip VAR’a gideceklerse yapmasınlar bu işi. Kaliteli hakem yetiştirirsek VAR’a ihtiyaç duyulmayacak. VAR penaltı ve kırmızı kartlarda kullanılacak. Bu hakemler, zaten kritik pozisyonları tespit edemiyorsa yapmasınlar bu işi.

"Cüneyt Çakır, finale yakışıyordu"
"Cüneyt Çakır, finale yakışıyordu"

Cüneyt Çakır’ı kutluyorum. Hakikaten finale yakışıyordu ve yönetmesini beklerdik. Ancak oradaki sistem de ahbap-çavuş ilişkisine dönüyor. Daha çok sevdikleri, daha çok beğendikleri ve istedikleri adamı getiriyorlar. Bizde de bu tip şeyler olur. Bunlar işin doğasında var. İyi bir hakem olduğunu düşünüyorum.

"Ümit Öztürk, FIFA listesine girecek"
"Ümit Öztürk, FIFA listesine girecek"

Yeni Cüneyt Çakır’ların yetişmesi lazım. Hakemliği bıraktığım 2004 yılından sonra yaklaşık 12 yıldır antrenörlük ve gözlemcilik yapıyorum. Şu an bana müsaade etsinler, 20 tane Süper Lig hakemi çıkarırım. Elimde o kadro var. Çorum’da bir Celal Bayraklı var, alt liglerde çok iyi bir hakem. Ankara’da Onur Bingöl var. Üzerinde emeğim olduğunu söyleyebileceğim Süper Lig’de Ümit Öztürk var. Dünya Kupası ve Avrupa’da maç yönetebilecek bir hakem. Bugünden söylüyorum, bu yıl FIFA listesine girecek olan bir kardeşimiz.

"Çok iyi hakemler var ama yöneticilerimiz sıkıntılı"

Yeni ve başarılı hakemler çıkar. Yeter ki bu işi yapan Merkez Hakem Komitesi biraz daha hakemleri takip etsin ve hakkını teslim etsin. Tunceli’de bir kardeşimiz 5 yıl bölge birincisiydi. Bölgesel hakemlikten öteye gidemedi, çıkarmadılar. Burada da bölge sorumlusunun büyük hatası var. Hakkari’de canlı maçlar izledim. Türkiye’de gerçekten çok iyi hakemler var ancak yöneticilerimizde biraz sıkıntı var. Onları aşarsak Türk hakemliği dünya hakemliğine damgasını vuracaktır.

İlk yorumu yazan siz olun!
Favori Eklemek İçin Giriş Yapmalısınız.