Haberler
Puan
Skor
TV
TAKVİM

Euroleague'den öneri var!

Perşembe 21 Eylül 2017 13:17
Güncelleme: Perşembe 21 Eylül 2017 13:17

EuroBasket 2017’nin düzenlendiği sıralarda oyuncuların gerek kulüplerde gerek milli takımlarda yeterli vakti bulamayıp, yıl içerisinde dinlenmeden basketbol oynadığı ve bu sebeple sık sakatlıklar yaşandığı daha da belirginleşen bir durum haline gelmişti.

Her zaman söz konusu olan ve eleştiri toplayan bu durum için çözüm sonunda EuroLeague’den geldi! Bu konu hakkında detaylı bir yazı yayınlayarak FIBA’ya ve diğer kuruluşlara alternatif bir takvim önerisinde bulunan EuroLeague, bazı dayanaklarla bu takvimi oluşturdu. Yazının içeriğinde bahsettiği o beş madde ise şu şekilde:

  1. Ulusal federasyonlar, milli takımlarının resmi maçlarında en iyi oyuncularıyla mücadele edebilmeli.
  2. Milli takımlar kalifiye maçlarını kendi ülkelerinde oynamalı.
  3. İki haftalık hazırlık sürecinin ardından yılda dört haftalık bir milli takım takvimi olmalı.
  4. Kulüplerin takvimleri 38 haftalık bir programı desteklemeli
  5. Profesyonel oyuncuların yılda en az 4 haftalık dinleneceği bir süreç olmalı.

Oyuncuların sağlıklı ve dinlenmiş bir halde gerek milli takımlarda gerek kulüplerde daha aktif bir rol oynamasını destekleyen bu takvime göreyse oyuncular Ağustos ayı boyunca dinlenme sürecinde olacak. Eylül’de kulüpler için hazırlıklar yer alırken Ekim’de başlayan ligler Haziran’ın ortasında sona erecek. Haziran’ın kalan yarısındaysa milli takım kamplarına başlayacak olan oyuncular Temmuz ayı boyunca da o yıl düzenlenen turnuvada görev alacaklar.

Trendbasket

İlk yorumu yazan siz olun!
Favori Eklemek İçin Giriş Yapmalısınız.