Haberler
Fikstür/Tablo
Maç Merkezi
TAKVİM

"Bir teşekkür etmediler, bunu da mesele etmedim"

Son dakika Galatasaray haberleri... TFF Süper Lig ekiplerinden Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim, yaz transfer dönemi, Arda Turan, Fernando Muslera ve Radamel Falcao hakkındaki düşüncelerini beIN Sports'a değerlendirdi. Detaylar haberimizde...

Cuma 16 Ekim 2020 17:08
Son Güncelleme: Cuma 16 Ekim 2020 19:01

AJANSSPOR-HABER

Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim'in beIN Sports'ta verdiği özel röportajın ikinci bölümü yayınlandı. 67 yaşındaki teknik adam; yaz transfer dönemi, Arda Turan, kaleci Fernando Muslera, Kolombiyalı yıldız Radamel Falcao ve yönetim ile olan ilişkisi hakkındaki düşüncelerini yayıncı kuruluşa değerlendirdi.

"Kendimi ifade edebildiğim bir yer sosyal mecra"

Sözlerine sosyal medya ile başlayan Terim, "İhtiyaç duyarsam neden sosyal medyayı kullanırım. Çok şey söylemeden kendimi ifade edebildiğim bir yer sosyal mecra.

Kesinlikle düşünüyorum. Bu bir mesaj iletme toplantısı değildi. Teknik adamların önemli olduğunu düşünen bir adam olarak böyle bir uygulama yaptım. Hatta bir sonrakini organize etmek için o gün gönüllü olan arkadaşımdan haber bekliyorum" dedi. 

"Transfer konusuna farklı bir çerçeveden bakalım"

Transfer ve limit konusuna değinen Terim, "Transfer konusuna farklı bir çerçeveden bakalım. Elinizde büyük bir kavanoz olsun ve istediğiniz mevkiye göre oyuncu alacaksınız. Kulübün kültürüne ve transfer politikasına uygun olacak. UEFA FFP kriterlerine ve harcama limiti bütçesine uygun olacak. Takımın oyun anlayışına uygun olacak. Takım içi performans ve mali dengelere uygun olacak. Yerli ve yabancı kriterlerine uygun olacak. Bunlardan sonra kendisi, ailesi, takımı... Ülkeye gelmek isteyecek mi? Bir de menajerler var. Ben bundan 8 sene evvel dedim ki, 'Arkadaşlar, teknik adam oyuncu önermez. Dolayısıyla biz scout grubu kurmalıyız.' Bunun başına da Emre Utkucan'ı getirdim. Müthiş bir ekip kurduk. Ya yatırım yapılacak oyuncu olacak ya da sahaya sürülecek. 

"Planlamamız dahilinde ihtiyaçlarımızı karşılamak için Ocak ayına kadar gideceğiz"
"Planlamamız dahilinde ihtiyaçlarımızı karşılamak için Ocak ayına kadar gideceğiz"

Geçen sene geleceğine yatırım yapacağımız oyuncular ile sahada deneyimli oyuncular olmalı diye bundan söyledim. Scout hocaya önerir, hoca da tercih yapar. Listeler gelir, hayal ettiklerinizi zamanında hayata geçirmek için paraya da ihtiyacınız var. Sadece istemek yeterli değil. Satmadan alamama kuralı var. Mali açıdan güçlü olmadığımız için oyuncular lehine. İkna etmek için ciddi tavizler veriliyor. Zor biliyorum ama biz Galatasaray'ız. 2017 yılının Aralık ayında geldim. 6. transfer dönemini geride bıraktık. Planlamamız dahilinde ihtiyaçlarımızı karşılamak için Ocak ayına kadar gideceğiz. Ben transfer meselesine çok karışmak istemiyorum. İhtiyaçlarımız belli. Başkanımız ve scout ekibimiz gerekenleri yapar" şeklinde konuştu. 

"Hayal elbette Şampiyonlar Ligi şampiyonluğu"

Hayalinin Şampiyonlar Ligi şampiyonluğu olduğunu belirten 67 teknik adam, "Hayal elbette Şampiyonlar Ligi şampiyonluğu. Hayalden vazgeçmiyoruz ama erteliyoruz.

Mevcut kadromuzu en iyi şekilde organize edip, en yüksek performansı almak için elimizden geleni yapacağız. Her oyuncuma güveniyorum. Sahaya 11 kişi çıkacağız. Diğer arkadaşlarımız da hazır. Muhakkak ki kiralık oyuncu bir realite. Elbet olacak ama çok olursa her oyuncu için söylemiyorum, oyuncu performansını en çok etkileyen unsurların başında aidiyet gelir. Bir oyuncu özellikle kendi kulübünde düşünülmüyor ve kiralanmak isteniyorsa muhakkak bir sebebi vardır, onu da iyi araştırmak gerekir" diye konuştu. 

Arda ve Falcao açıklaması...

Arda ve Falcao hakkında sözlerine devam eden Terim, "Arda’nın sahadaki ve içerideki liderliğinden beklentilerim var. İyi bir Galatasaraylı olduğunu biliyorum. Bu çabası, onun yeteneğiyle birleşince kendi küllerinden doğacaktır.

Falcao tekniği ve becerisi iyi olan, kendine yatırım yapmasını bilen bir oyuncu. Kariyerine bakıldığında, doğal olarak gerçekleşenin beklentileri karşılamayacak düzeyde olmasını anlayabiliyorum. Beklentileri karşılayacak bir performansı olur diye düşünüyorum" açıklamasını yaptı. 

"Ben bu ülkede Çocuk Esirgeme Kurumu'na tarihi bir bağış yaptım"
"Ben bu ülkede Çocuk Esirgeme Kurumu'na tarihi bir bağış yaptım"

Hem zor hem de kolay biri olduğunu ifade eden Terim, "Ben birlikte çalışılması hem kolay hem de zor biriyim. Kolaydır çünkü emeği paylaşırım. Bugüne kadar kendi ücretimle ilgili bir kez olsun konu açmadım. Parayla pulla bireysel bir işim olmadı. Ben bu ülkede Çocuk Esirgeme Kurumu'na tarihi bir bağış yaptım. Bir teşekkür etmediler, bunu da mesele etmedim. 

Kolaydır çünkü başkalarının hayatlarını kolaylaştırırım, emeğimi paylaşırım, çözüm üretirim, çok çalışırım. Zordur çünkü beklentilerim yüksektir. Beklentilerim de kendim için değil, kulüp içindir.  

Diğer yandan zordur benimle çalışmak. Çünkü beklentilerim yüksektir. Beklentilerim de kendim için değil kulübüm için yüksektir. Güven ve samimiyet varsa her şeyi üstlenirim yoksa mesafeyi korurum. Kimi konularda aynı düşünmüyor olabiliriz. Değerlerimiz ortaktır" dedi. 

"Muslera, Galatasaray için bir oyuncudan daha fazlasıdır"

Muslera'yı listeye dahil ettiklerini söyleyen Terim, "Muslera'yı teknik ekip listesine dahil ettik. Onu listeye yazdık. Beklentimiz var. Şu anda Uruguay'da ve çalışıyor. Ocak ayına kadar dönebilir mi, dönebilir. Ocak ayından erken hazır hale gelirse çok mutlu oluruz. Fernando Muslera, Galatasaray için bir oyuncudan daha fazlasıdır. Bize sembol olmuş oyuncular arasındadır. Takıma dönüşü inşallah erken olur. İleride ekibimde olmasından büyük mutluluk duyarım" şeklinde konuştu. 

"Milli takımımızı çok beğeniyorum"

Milli Takımı da çok beğendiğini söyleyen Terim, "Milli takımımızı çok beğeniyorum. Hep hayalimdi benim. Bunlarla ilgili açıklamalarım olmuştu ta 90'larda. Biz de tamamen Avrupa'dan çağıracağımız oyunculardan bir milli takım kuracak mıyız diye. Allah'a şükür bugün böyle oldu" ifadelerini kullandı. 

"Sadece oyun değil oyuncu istikrarı da çok önemlidir"

Terim son olarak, "Bu sezon rotasyon yapmamıza rağmen maç takvimini kaldıramadık. Rotasyon yaptığımız oyuncuların da en az diğerleri kadar performans yapması lazım. İlk başlardaki performansımızı tekrardan yakalayacağımızı düşünüyorum. Sadece oyun değil oyuncu istikrarı da çok önemlidir. 

"Glasgow ve Kasımpaşa maçında beklentimizin altındaydık"

Biz Rangers'a eleniyoruz. Dakika 45+1'de yapılan penaltıyı söylemiyoruz, ağzımızı da açmıyoruz. Performansımızı izah ediyoruz ama hakemi izah etmiyoruz. Kasımpaşa ise bizim maçta çok iyi oynadılar. İlk fırsatı bulduğumuzda golü bulsaydık farklı olabilirdi. Glasgow ve Kasımpaşa maçında beklentimizin altındaydık" diyerek sözlerini tamamladı. 

İlk yorumu yazan siz olun!
Favori Eklemek İçin Giriş Yapmalısınız.