TAKVİM

Fenerbahçe büyük takım

Fenerbahçe, temposu yüksek ve sert geçen maçta sergilediği akıllı taktik anlayışıyla rakibini 1-0’la geçip ligin yeni lideri olmayı başardı.

Dr. Sedat Hayran`ın Tüm Yazıları

Salı 21 Nisan 2015 00:29
Son Güncelleme: Salı 21 Nisan 2015 00:35

Spor Toto Süper Lig'in 27. haftasında ligin en tempolu ve golcü takımlarından Bursaspor'u sahasında konuk eden Fenerbahçe, temposu yüksek ve sert geçen maçta sergilediği akıllı taktik anlayışıyla rakibini 1-0’la geçip ligin yeni lideri olmayı başardı.

Konuk ekip Bursaspor açısından;
Geçmiş haftalardaki sergilediği hızlı ve total oyun kurgusunu bu maçada aynen yansıtarak başlayan konuk ekip Bursaspor, ilk çeyrekten sonra ilk yarı boyunca atak ve üretkenlik içerikli futboluyla dikkatleri çekti. Ancak sergilemiş atak futbollarını skora yansıtmakta bir hayli zorlandılar. Daha doğrusu Fenerbahçe savunması buna müsaade etmedi. Hızlı hücum organizasyonları geliştirirlerken geride rakibe geniş alanlar bırakıp tehlikelerde yaşadılar.

İkinci yarıda oyuna ortak olma adına daha garantili bir oyun kurgusu sergilemeleri gerekirken yine aynı tempo ve taktik anlayışıyla devam etmeye çaba gösteren konuk ekip, bu yarının önemli bölümlerinde Fenerbahçe’den ciddi anlamda baskılar yiyerek kalelerinde önemli tehlikeler yaşamağa devam ettiler.  Onlara göre oynadıkları ofansif futbol, dakikalar ilerledikçe artık işgüzarlığa dönüşüyor ve Fenerbahçe’nin kendilerine kurduğu bubi tuzağının içine düşüyorlardı. Ancak takım olarak farkında bile değildiler. “Tıpkı Galatasaray ve Beşiktaş maçlarındaki gibi” Bir defa dış sahada oynuyorsunuz, ikincisi rakibiniz Fenerbahçe, hal böyle olunca temkinli olmanız gerekiyor. Tamam, şansınızı denersiniz ancak bir noktaya gelince haddinizi aşmamanız gerekir.

Ama Bursaspor takımı her geçen dakika maçı kazanma adına ciddi stratejik hatalar yapmaya devam ettiler. Oysa bir beraberlik dahi onlar için başarı sayılacaktı. Maçın son bölümleri oynanırken rakibin akıllı taktik varyasyonları karşısında çaresizlikleri su yüzüne çıkmaya başladı ve bitime altı dakika kala kalelerinde golü gördüler. Kalan dakikalarda oyunu çevirebilecek güçleri olamayınca, pirinci hayal ederken eldeki bulgurlarından da oluverdiler.  

Gelelim Fenerbahçe’ye;
Fenerbahçe, gerçekten “Büyük Takım” bunu herkesin böyle bilmesinde fayda var. Galatasaray’ı, Beşiktaş’ı ve şimdide Bursaspor’u yani ligin diri ve tehlikeli takımlarını hep aynı taktikle yenmeyi başardı. Fenerbahçe takımını kutlamak gerekiyor. Maçların yaklaşık seksen dakikalık bölümlerini rakipleriyle iyi mücadele ederek ve gol yemeden tamamlıyor; bu önemli bir başarı. İkincisi kalan on dakikalık bölümlerde bir de gol atarak 3 puanları toplamasını biliyor bu ise çok daha büyük bir başarı.  

Pazartesi gecesi, Fenerbahçe ezeli rakiplerine kurduğu bubi tuzağını bu kez Bursaspor karşısında uygulayarak önemli bir üç puana daha sahip olmayı başardı. Maçada güzel başladı. İlk çeyrek oyunun kontrolünü elinde tutan ve pozisyonlar bulan taraftı Fenerbahçe. Maç genelinde dirençli oynayan, koşan ve savaşan rakibi karşısında hem çok iyi mücadele etti hem de skor üretmeyi başararak bu stratejik maçta gülen taraf olup liderlik koltuğuna oturdu.

Ne diyelim tebrikler Fenerbahçe… 

Favori Eklemek İçin Giriş Yapmalısınız.