Haberler
Puan
Skor
TV
TAKVİM

"Galatasaray'ın gelirleri %80 oranında azalacak"

Galatasaray'ın Avrupa Ligi geliri ne kadar olacak? Şampiyonlar Ligi'nden ne kadar para kazanılıyor? 21 takımlı lig mantıklı mı?

Pazartesi 3 Ağustos 2020 17:43
Güncelleme: Pazartesi 3 Ağustos 2020 17:47

Galatasaray Sportif A.Ş. eski yöneticisi Mete İkiz, Radyospor'da Özgür Sancar'ın sorularını yanıtladı. Galatasaray'ın Avrupa Ligi geliri ne kadar olacak? Şampiyonlar Ligi'nden ne kadar para kazanılıyor? 21 takımlı lig mantıklı mı?

Galatasaray'a bir şans doğdu!

Trabzonspor'un onanan cezası sonrasında Avrupa Ligi bileti alan Galatasaray'ın durumunu değerlendiren Mete İkiz, "Trabzonspor'a gelen cezadan sonra Süper Lig'i 6. sırada bitiren Galatasaray'a bir şans doğdu. Avrupa Ligi'ne kalmak kolay değil çünkü 3 ön eleme oynanacak. Çok zor bir dönem yaşadık. Bütün liglere ara verildi ve sezonlar geç bitti. Futbolcuların dinlenme süresi çok az oldu ancak herkes bu durumdan etkilendi. Hollanda ve Fransa liglerini bitirdi ancak onlar da hiç maç yapmadılar. Galatasaray'ın bir dezavantajı yok" şeklinde konuştu.

"Galatasaray, Şampiyonlar Ligi gelirinin 1/4'ünü kazanacak"

Şampiyonlar Ligi ve UEFA Avrupa Ligi gelirlerini değerlendiren Mete İkiz, "Şampiyonlar Ligi'nin ayakbastı parası önemli bir fark yaratıyor. Ülkemizden katılan kulüp sayılarına göre değişen bir para var. Maalesef genelde 2 takımla temsil edilemiyoruz ve bu para bölünmüyor. Yaklaşık 35 milyon Euro'luk bir para var ortada. Başakşehir bu kadar para kazanamayacak çünkü daha önce Şampiyonlar Ligi'ne katılmadılar. Bu sene gruplara kalırsak bunun 3'te biri kadar bir gelir almış oluruz. Başakşehir'in ayakbastı parası 15 milyon Euro olacak çünkü tek başına katılıyor. 2.7 milyon Euro'luk bir galibiyet parası var ve buna göre de hesap yapmak lazım. Beraberlikler 900.000 Euro ve bir üst tura çıkarsanız 9.5 milyon Euro kazanıyorsunuz. Finale giden bir takım 100 milyon Euro'ya yakın bir para kazanıyor. UEFA bu parayı size hemen ödüyor. Limit konusunda sıkıntı yaşamayan bir takım bu paranın hepsini transfere harcayabilir. Teorik olarak bu mümkün. Bu durum UEFA'ya yaptığınız anlaşmalara bağlı. Avrupa Ligi'nde beraberlik için 190.000 Euro ve galibiyet için 570 bin Euro kazanıyorsunuz. Katılım için size 3 milyon Euro veriyorlar. Tüm maçları kazanıp gruptan çıkarsanız 8 milyon Euro kazanıyorsunuz ancak Şampiyonlar Ligi'ne katıldığınız anda 15 milyon Euro kazanıyorsunuz. Galatasaray'ın gelirleri %80 oranında azalacak" ifadelerini kullandı.

"Ciddi sakatlıklar olabilir"
"Ciddi sakatlıklar olabilir"

21 takımla oynanacak Süper Lig'i ve kaldırılan küme düşme kararını değerlendiren Mete İkiz, "Bu sezon beklenmedik bir gelişme yaşandı ve küme düşme kaldırıldı. Süper Lig bu sezon 21 takımla oynanacak ve liglerin başlamasına çok kısa bir zaman var. Galatasaray'ın bu sene en az 60 maç yapması gündemde ve bunu sıkıştırılmış bir dönemde oynayacağız. Böyle bir dönemde kadro maliyetini yükseltmeli ve daha fazla futbolcu almalısınız. Avrupa Ligi olmasaydı başka bir şey olabilirdi ancak Avrupa Ligi gruplarına kalana kadar 6 maç var. Avrupa'da 15-20 maç oynamanız çok muhtemel ve Türkiye Kupası'yla beraber 65-70 maç oluyor. Yeni yıl tatili olmadan oynanan bir lig görebiliriz. Bu durum planlanmadan oluştu ve bunu daha önceden söyleyebilirlerdi. Lig bittikten sonra 1 günde bu kararı çıkardılar. Böyle bir durumda en fazla teknik direktörlerin ve futbolcuların görüşleri alınmalıydı. Çok zor bir lig olacak. Türk futbolunun bu maç trafiğini kaldırması çok zor. Ciddi sorunlar ve sakatlıklar olacağını düşünüyorum. Avrupa'da oynayan bir kulübün 60 maçı geçeceği garanti" dedi.

"Fatih Terim'in istekleri yerine getirilmeli"

Ertelenen yeni yabancı kuralını ve Galatasaray'ın transfer gelişmelerini değerlendiren Mete İkiz, "Birden bire yabancı kuralını da değiştirdiler ancak bu kural ertelendi. Kadro mühendisliğini yaparken sonraki sezondaki kuralı da düşünmelisiniz. Bütün sorun orada başlıyor çünkü 1 senelik sözleşme çok olmaz. Burada kural değiştiği için dikkatli olmak lazım. Türk futbolcuların değerinin artacağını düşünüyorum. Arda Turan, Emre Çolak ve Semih Kaya gibi isimler UEFA'ya altyapı oyuncusu olarak yazılacak. Bu transferler o açıdan da önemli. Geçen sezon bir görüş ayrılığı oldu ancak teknik kadro her türlü veriye sahip. Her şeyi düşünüyorlar ve çok kritik bir geçiş sezonuna giriyoruz. Çok yoğun bir sezona giriyoruz ve teknik kadronun belirlediği oyuncular çok önem arzediyor. Yönetime bir liste iletildiyse burada en yukarıdan başlayarak istekler yerine getirilmeli. Arda Turan, Fatih Terim'in listesindeyse gereği yapılmalı. Yeni sözleşmelerle birlikte 2-3 yıllık bir planlama yapılıyor ve Fatih Terim'in birikimi sorgulanmamalı. Fatih Terim'in istekleri yerine getirilmeli" şeklinde görüş bildirdi.

Falcao beklentilerin altında kaldı!

Son olarak Radamel Falcao'nun geleceği hakkında konuşan İkiz, "Resmi bir açıklama olmadan yorum yapmak kolay değil ancak Falcao'nun yüksek bir prim aldığı ortada. Geçen sene birçok maçta oynayamadı ve primleri alamadı. Falcao'nun büyük bir ismi var ancak beklentilerin altında kaldı. Falcao'dan beklenti çok fazlaydı ve bu beklentilerin çok ama çok altında kaldı. Diğer futbolcuların çok üstünde bir rakam kazanması da sorun olmuş olabilir. Falcao tüm bunların hakkını veremedi. Falcao'nun bu sezon maksimum performans göstereceğini düşünüyorum. Galatasaray'ın şu anda ciddi bir alternatifi de yok. Diagne'nin de durumuna bakmak lazım. Diagne'nin alıcısı yoksa bu durum da değerlendirmeli" diyerek sözlerini noktaladı.

İlk yorumu yazan siz olun!
Favori Eklemek İçin Giriş Yapmalısınız.