Haberler
Fikstür/Tablo
Maç Merkezi
TAKVİM

Günün TBT yorumu Turgay Şeren'den: "Bence Muslera..."

Galatasaray'ın merhum kalecisi Turgay Şeren, 17 Haziran'da 'Berlin Panteri' lakabını almıştı. Kulübün ve Türk futbolunun unutulmaz ismi, Taffarel ve Fernando Muslera ile buluşmuştu. Turgay Şeren, Muslera'nın geleceği hakkında ne düşünüyordu? İşte yanıtı...

Çarşamba 17 Haziran 2020 14:15
Son Güncelleme: Çarşamba 17 Haziran 2020 15:03

EMRAH KARALİNÇ - AJANSSPOR

Galatasaray, kulüp tarihi ve Türk futbolunun unutulmaz isimlerinden biri olan Turgay Şeren ile ilgili bir paylaşım yaptı. Yapılan paylaşımda, Turgay Şeren'in 'Berlin Panteri' unvanı aldığı tarihe dikkat çekildi. Turgay Şeren, hangi tarihten itibaren 'Berlin Panteri' olarak anıldı? Neden böyle bir yakıştırma yapıldı? Biraz hafıza tazeleme zamanı...

Hangi maçta 'Berlin Panteri' oldu?

Takvim yaprakları 17 Haziran 1951'i gösterir ve Berlin'de Batı Almanya'ya karşı yapılan ve Türkiye'nin 2-1 kazandığı maçta Turgay Şeren, müthiş kurtarışlar yapar. Efsane kaleci böylelikle, 'Berlin Panteri' olarak anılmaya başlar. 69 yıl önceki bir maç ve halen konuşuluyor...

Vefat ettiğinde herkesi birleştirdi

Futbolculuk kariyerinin tamamını Galatasaray'da geçiren Şeren, teknik direktörlük, spor yazarları ve futbol yorumculuğu da yapmıştı. 4 yıl önce vefat ettiğinde Fenerbahçe Kulübü bir taziye mesajı yayınlamış ve o mesajda 'Turgay Şeren’i Kaybettik" ifadesi yer almıştı. Şeren vefat ettiğinde cenaze töreninde Galatasaray'ın rakibi olan kulüplerin taraftarları da yer almıştı. Hele ki spikerlikte büyük üstat Halit Kıvanç'ın Turgay Şeren'in tabutuna o dokunuşu birçok insanı duygulandırmıştı.

"Muslera futbolu Galatasaray'da bırakmalı"
"Muslera futbolu Galatasaray'da bırakmalı"

Galatasaray'da önemli başarılara imza atan Taffarel ile Fernando Muslera, Turgay Şeren'i ziyaret etmişti. O ziyarette Taffarel ve Muslera Şeren'e olan saygısını iletirken, merhum Şeren de duygulanmıştı. Şimdilerde Galatasaray'daki geleceği tartışma konusu olan ve kulübün başkan yardımcısı Abdurrahim Albayrak'ın 'Muslera'nın sözleşmesini uzatacağız' dediği ortamda, Turgay Şeren'in "Muslera futbolu Galatasaray'da bırakmalı" sözü de hafızlardaki tazeliğini koruyor.

Turgay Şeren kimdir?

15 Mayıs 1932; Keçiören, Ankara'da dünyaya gelen Turgay Şeren, 1949 yılında transfer olduğu Galatasaray'da 1967 yılına kadar ter döktü. Galatasaray'ın efsane kalecilerinden biri olarak kabul edilen Şeren, sarı kırmızı formayla toplamda 269 maça çıktı.

Görev aldığı takımlar...

Futbolu bıraktıktan sonra teknik direktörlük kariyerine start veren Turgay Şeren, sırasıyla Mersin İdman Yurdu (1968-1969), Vefa (1969-1970), Samsunspor (1970-1971), Mersin İdman Yurdu (1971-1973), Vefa (1974) ve Galatasaray (1979-1980) takımlarında görev aldı. 7 Temmuz 2016 tarihinde aramızdan ayrılmıştı.

Editörden Turgay Şeren notu...
Editörden Turgay Şeren notu...

"Turgay ağabey merhaba. Emrah Karalinç ben. Ağabey, Galatasaray - Fenerbahçe derbisi için spor yazarlarından görüş alıyorum. Senin fikrini önemsiyorum. 'Fenerbahçe favori. Daha çok Fenerbahçe'nin ihtiyacı var' diyorlar. Kim kazanır, ne dersin?" sorusunu efsane isme sormuştum yıllar önce... Kendisinden aldığım cevap, 15 yıldır kulağıma küpedir:

"Evlat... İlk kez bu takımlar birbirini yenmeyecek. Elbette Fenerbahçe de kazanabilir. Bırakalım da biraz dostluk kazansın."

Dostluk, centilmenlik ve saygı konusunda da duruşunu hiç bozmamıştı Şeren. Teknik-taktik dolu notlarının olduğu çantasını aldı ve gitti...

İlk yorumu yazan siz olun!
Favori Eklemek İçin Giriş Yapmalısınız.