Haberler
Fikstür/Tablo
Maç Merkezi
TAKVİM

Hasan Tahsin ve İşgale karşı sıkılan ilk kurşun

Cumartesi 16 Mayıs 2020 12:04
Son Güncelleme: Cumartesi 16 Mayıs 2020 12:04

Bugün, 1919 tarihinde İzmir'e çıkartma yapan Yunan askerine ilk kurşunu sıkarak Türk direnişini başlatan gazeteci-yazar Hasan Tahsin'in vurulduğu gün. Kurtuluş Savaşı'nda hayati bir öneme sahip olan Hasan Tahsin'in hayatına gelin Molatik olalım..

Atatürk ile aynı okulda okudu

Hasan Tahsin, ilköğretimine Selanik'te bulunan ve Mustafa Kemal Atatürk'ün de eğitim aldığı Şemsi Efendi Okulu'nda başladı. Daha sonra Selanik Feyziye Mektebi'ni bitiren Hasan Tahsin, bu okulun ardından İttihat ve Terakki tarafından burslu olarak Paris Sorbonne Üniversitesi'nde siyasal bilimler öğrenimi gördü.

Mısırlı öğrenci lideri ile birlikte mitingler düzenledi

Tümgeneral Doktor Mazlum Boysan ile birlikte kalan Hasan Tahsin, öğrenim gördüğü esnada Trablusgarp'ı işgal eden İtalya'yı protesto etmek için, Mısırlı öğrenci lideri Şeyh Dayef ile birlikte mitingler düzenledi.

Buxton kardeşlerin faaliyetlerini engellemek için görev aldı

Paris'te İttihat ve Terakki Fırkası'nda ve Teşkilat-ı Mahsusa'da görev alan Hasan Tahsin, İstanbul'a döndükten sonra, Osmanlı Devleti aleyhine Balkanları karıştıran İngiliz istihbarat teşkilatı adına çalışan Buxton kardeşlerin bu faaliyetlerini önlemekle görevlendirildi.

10 yıl hapis cezası aldı

Buxton kardeşlere Bükreş'te bir tünelde suikast düzenleyen Hasan Tahsin, 10 yıl hapis cezası aldı. Fakat 1916 yılında Almanya'nın Balkanlara girmesi nedeniyle Romanya'da serbest kadı ve İstanbul'a döndü.
Aslında gerçek adı...

Aslında gerçek adı...

Aslında Hasan Tahsin’in gerçek adı Osman Nevres. Tahsin, yurda döndükten sonra, verem tedavisi için İsviçre'ye gitmek zorunda kalınca, tanınmamak için pasaportuna Hasan Tahsin ismini yazdırdı ve daha sonra hep bu adı kullandı.

Türkiye'de kadın haklarının savunuculuğunu yapan ilk erkek

1918'de İzmir'e yerleşen ve 'Hatıra' isimli bir şirket kuran Hasan Tahsin, Osmanlı Sulh ve Selamet Cemiyeti'nin sözcülüğünü yapan Hukuk-u Beşer (İnsan Hakları) gazetesini yayımlamaya başladı. Gazetedeki yazılarında ise 'Vatanperver Hasan Tahsin' lakabını kullanan Tahsin, yazdığı yazılarla aynı zamanda Türkiye'de kadın haklarının savunuculuğunu yapan ilk erkek.

Hasan Tahsin, halkı direnmeye çağırıyordu

14 Mayıs'ı 15 Mayıs'a bağlayan gece binlerce İzmirli, eski Musevi mezarlığında (Maşatlık meydanı) toplanmıştı. Bu esnada İngiliz, Fransız, Amerikalı, İtalyan ve Yunan zırhlıları İzmir Körfezi'nde bulunuyordu. Kalabalığa hitap eden önemli bir isim, o zamanın Belediye Başkanı Hacı Hasan Paşa'ydı. Belediye Başkanının yanı sıra topluluğa hitap eden bir diğer önemli isim ise Hukuk-u Beşer gazetesinin başyazarı olan Hasan Tahsin'di. Halkı direnmeye çağırıyorlardı.

Ve Hasan Tahsin, ilk kurşunu sıktı…

Yunan askerlerinin İzmir’de karaya basacakları gün, Hasan Tahsin yanında bulunan revolver ile düşmana ilk ateşi açtı. Böyle bir direniş beklemeyen Yunan alayı ise şaşkına döndü. Daha sonra ise yanında fazla yandaşı olmayan Tahsin, Yunan alayı tarafından açılan ateş ve ardından süngüleme sonucunda, 31 yaşında yaşama veda etti.

Sıkılan kurşunla beraber direniş, diğer bölgelere de sıçradı

Hasan Tahsin'in işgal askerlerine sıktığı ilk kurşun, Türk Kurtuluş mücadelesinde diğer yerlere de sıçradı. Aydın ve Balıkesir'de işgale karşı direniş başladı. Hatta Çerkez Ethem, Yunan işgaline karşı efeleri toparladığı gün, Demirci Mehmet Efe ayağa kalkarak; "Bir genç düşmana ilk kurşunu sıkmış, bundan sonrası bize düşer!" demiştir.

Hasan Tahsin: İşgale karşı sıkılan ilk kurşun...

MolatikTarihHasan Tahsin: İşgale karşı sıkılan ilk kurşun...
Bugün, 1919 tarihinde İzmir'e çıkartma yapan Yunan askerine ilk kurşunu sıkarak Türk direnişini başlatan gazeteci-yazar Hasan Tahsin'in vurulduğu gün. Kurtuluş Savaşı'nda hayati bir öneme sahip olan Hasan Tahsin'in hayatına gelin Molatik olalım...

İzmir Gazeteciler Cemiyeti tarafından her yıl ödül veriliyor...

Hasan Tahsin adına, İzmir Gazeteciler Cemiyeti tarafından her yıl "Şehit Gazeteci Hasan Tahsin Gazetecilik ve Gazetecilik Teşvik Yarışması" düzenleniyor ve yarışma, Türkiye'de basın-yayın organlarının düzenlediği yarışmaların en eskisi olma özelliğini taşıyor.

 

İlk yorumu yazan siz olun!
Favori Eklemek İçin Giriş Yapmalısınız.