Haberler
Fikstür/Tablo
Maç Merkezi
TAKVİM

Hayrettin Hacısalihoğlu'ndan flaş sözler: "Reform değil, devrim gerek"

Cuma 22 Kasım 2019 12:48
Son Güncelleme: Cumartesi 23 Kasım 2019 17:19

Trabzonspor Kulübü Eski Asbaşkanı Hayrettin Hacısalihoğlu, futbolun gündemine yönelik dikkat çeken açıklamalar yaptı. Kulüplerin plansızlığına vurgu yapan Hacısahlioğlu, ”Kulüplerimizin borçları ortadan kalkmadı. Ama ocak ayı için transfer yarışı var. Bunu yanlış buluyorum” dedi. Bordo-mavili futbol adamı, Türkiye’de vergi alanında reform değil, devrim yapılması gerektiğini dile getirdi.

Radyospor’da Spor Kazanı programında Emrah Karalinç’in canlı yayında sorularını yanıtlayan Hayrettin Hacısalihoğlu’nun açıklamaları şu şekilde:

Trabzonspor'un açıklanan borcu için ne düşünüyor?

Kulüplerin borçları ertelendi, ortadan kalkmadı. İşleme girmediği için rakamlar böyle görünüyor. Yapacakları harcamalar önemli, gelirlerin yüzde 70’i bankada kalacak, yüzde 30’u kulüplere verilecek. Yüksek faiz oranlarıyla anlaşmalar yapıldı. Piyasa şartlarını düşündüğümüzde durum böyle. İki sene faiz ödenecek. Anapara ve faiz 2 seneden sonra, 5 yılda ödenecek. Yalnız Trabzonspor için değil, tüm kulüpler devre arası transfer hazırlığına girişmiş. Sanki borç ortadan kalkmış gibi bir hazırlık içinde. Bu yanlış diye düşünüyorum.

Hayrettin Hacısalihoğlu: "Kulüpler günü kurtarmanın derdinde"
Hayrettin Hacısalihoğlu: "Kulüpler günü kurtarmanın derdinde"

TFF Başkanı da kulüplere uyarıda bulundu. İşin realitesi belli. Kulüpler borçlarına göre davranmalı. Borçları düzenlemeli. Ama hep günü kurtarmaya yönelik hamleler yapılıyor. Birçok kulüp böyle. Bu durum da öyle gidiyor gibi geliyor bana. İnşallah ben yanılıyorumdur.

Alınması gereken radikal kararlar neler?
Alınması gereken radikal kararlar neler?

Mali yaptırımlara uyulması önemli. Yabancı sayısında kademeli bir indirime gidilmesi gerek. Belli standartların dışındaki yabancı oyunculara izin verilmemesi. Kulüplerin gelirlerine göre düzenlenmesi gerekiyor. Genel Kurullarda mali tablo verilir üyelere. Üyelere 1 hafta önceden verseniz de anlayamayabilir. Genel Kurul günü kimsenin durumu anladığını düşünmüyorum. İbra edilmeyen ne olur? Bu da çok belli bir durum değil. Çok konuşulmasına rağmen, profesyonel kulüplerle ilgili yasa çıkması lazım. Bu yıl yeni yaptırımlar koyuldu. Onlara uymak gerekiyor.

Hayrettin Hacısalihoğlu: "Yabancı futbolcuların Türkiye'yi tercih etme sebebi vergi ödememesi"

Türkiye’de vergi konusu bir türlü uygulanmadı. Ne teknik adamlar ne de futbolcuların vergileri kendileri değil, kulüpler tarafından ödeniyor. Çok daha toleranslı davranılıyor. Çünkü sosyal bir hadise. Vergi borçları böylece kalıyor. Özellikle yabancı oyuncular için burası vergi cenneti. Zaten yabancı futbolcuların Türkiye’yi tercih etme sebebi vergilerin olmaması. Bunun bir düzenlenmesi gerekiyor. Gelir sahibinin vergisini vermesi lazım. Bu teknik adamlar için de geçerli. Şenol Güneş, vergi konusunda bir açıklama yaptı. O açıklamayı da doğru buldum.

Hayrettin Hacısalihoğlu: "Reform değil, devrim yapmak lazım"
Hayrettin Hacısalihoğlu: "Reform değil, devrim yapmak lazım"

Vergi düzenlemesi konusunda düzenlemeler alıştıra alıştıra yapılabilir. Kademeli olarak yapılmalı. Türkiye’nin ekonomik şartları, futbolumuzun uluslararası alanda yer alması önemli. Türkiye’de vergi alanında reform değil, devrim yapmak lazım diye düşünüyorum.

İlk yorumu yazan siz olun!
Favori Eklemek İçin Giriş Yapmalısınız.