Haberler
Puan
Skor
TV
TAKVİM

''İspanya sizi yaslamaz mı, yaslar?''

Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim, İspanya ile oynanacak maçtan önce önemli açıklamalarda bulundu.

Perşembe 16 Haziran 2016 20:18
Güncelleme: Perşembe 16 Haziran 2016 21:43

Terim, Nice kentinde karşılaşmanın oynanacağı Nice Stadı'nda düzenlenen ve takım kaptanı Arda Turan'ın da katıldığı basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Deneyimli teknik adam, İspanya'nın rakiplerini kendi yarı alanına hapsettiği belirtilerek, yarınki maçta Türkiye'nin geri yaslanıp yaslanmayacağının sorulması üzerine, şunları kaydetti:

"Farz edelim ki yaslanmak istemiyorsunuz. İspanya sizi yaslamaz mı? Yaslar. Bu gerçeği kabul ederek hareket etmek lazım. İspanya, belki de dünyanın en iyi takımlarından bir tanesi. Saygıyla bunu söylemek lazım ancak futbol, sahada oynanıyor. Biz de elimizden gelenin en iyisini yaparak, kendimize ait oyunu sergilemeye çalışacağız. Bakalım ne olacak. İspanya, çok komplike ve oyun anlayışı buna yatkın olduğu için böyle bir senaryo beklemek yanlış olmaz."

İspanya maçında beraberliğin tatmin edici olacağını bildiren Terim, "Yarın beraberlik muhakkak ki tatmin edici olur. Turnuvalarda ne kadar şansınız devam ederse o kadar ümitlisiniz demektir. Bu, iddiamızı son maça taşımak olur. Makul ve bizim için doğru olabilir." ifadelerini kullandı.

- "Arda, çok yetenekli bir oyuncu"

Arda Turan'ın Barcelona'daki performansını değerlendiren Fatih Terim, Barcelona Teknik Direktörü Luis Enrique ile aynı görüşte olmamalarının doğal karşılanması gerektiğini vurgulayarak, "Luis Enrique ile benim ayrı görüşlerde olmamız çok doğal. İkimize de saygı duymak zorundasınız. Onun Arda'yı nasıl oynattığı beni, benim Arda'yı nerede oynattığım ise onu ilgilendirmez. Arda, orta sahada, kenarlarda, santrafor arkası da oynayabilir. Çok yetenekli bir oyuncu. Herkes kendine göre bir yerde Arda'yı oynatıyor, herkes de kendine göre haklı." diye konuştu.

- "Başarısızlık da paylaşılmalıdır"

Fatih Terim, olası başarısızlıkların sadece bir oyuncuya bağlanamayacağını dile getirdi.

"Ortada bir başarı varsa herkesindir. Başarısızlık da paylaşılmalıdır." diyen Terim, "Kollektif bir spor yapıyoruz. Genel olarak başarısızlıklar teknik direktörlere çıkar ama başarı paylaştırılır. Oyuncuların tek başına sorumluluk almasını doğru bulmuyorum. Sorumluluklar ve sorumsuzluklar, başarılar ve başarısızlıklar paylaşılmalıdır. Yüzdesi herkes için aynı olmayabilir ama bir oyuncuyu tek başına itham etmek yanlış olur. Herkesin bu konuda sorumluluğu vardır. Her şeyi bir kişiye ihale etmek, yıkmak yanlış olur." şeklinde konuştu.

- "Milli takımda çok mutluyum"

Fatih Terim, dün A Milli Takım kampını takip eden basın mensuplarıyla yaptığı sohbette söylediği bazı sözlerin yanlış anlaşıldığını belirtti.

Sohbet toplantısında özetle Avrupa Şampiyonası sonrası için "Benle veya bensiz milli takım devam ediyor." ifadelerini kullanan Terim, şöyle devam etti:

"Dünkü sohbet sırasında 'Bu şampiyona bitiyor, milli takımla iki ay sonra Hırvatistan ile oynuyoruz. Avrupa Şampiyonası dünyanın sonu değil. Dünya Kupası ile devam ediyoruz. Benle veya bensiz milli takım devam ediyor' dedim. Yanlış anlaşılmış. Milli takımda çok mutlu olduğumu ifade ediyorum ancak hayatın ne getireceği belli olmaz. Öyle bir şey olursa, sizden de bir şey saklamam."

Arda Turan'ın basın toplantısında genç oyuncuların eleştirilmesinden duyduğu rahatsızlığı dile getirmesiyle ilgili de konuşan Fatih Terim, "Arda çok dolmuş. Ülkemiz acımasız ama başka ülkelerin de acımasızlığı eklenince ortaya hoş olmayan bir tablo çıkıyor. Kaybettiğiniz zaman hiç konu olmayacak mevzular büyütülüyor, dramatize ediliyor, senaryolar değişiyor, akıl almaz noktalara gidiyor. Bütün oyuncular her şeyden haberdar oluyor. Bu yüzden bazı acımasızlıklar karşısında iniş ve çıkışlar yaşıyorlar." şeklinde görüş belirtti.

Ay-yıldızın olduğu yerde hassas olduklarını vurgulayan Terim, sözlerini şöyle tamamladı:

"15-16 maçtır bu ülkeyi sevince boğmuş, bazı kesimler tarafından beklenmeyen reaksiyonlar gösteren milli takım grubunun bir maç kaybettikten sonra bazılarının inlerinden çıkıp, tekrar devam etmeleri takım üzerinde olumsuz etki yapıyor. Onun sıkıntısını biz çekiyoruz. Açıkçası takımımın bir değil 5 kez kaybetme hakkı var. Sonuç olarak, dünyanın her tarafından mağlubiyet eleştirilir. Alman basını espri ile yaklaştı, ben de çok nahoş bulmuyorum ama biz mevzunun üstüne atladık. Ozan'ın saçındayız. Ozan çok genç bir çocuk. Ondan dolayı gol yemedik. Arda da bunlardan dolayı dolmuş. Onu da hoş görmek lazım. Bu takım, tüm ülkenin. Çocuklarımıza biraz dokunmayalım. Kaybetseler de hesabı verecek olan onlar değil, biziz. Daha güzel şeylerden bahsetmekte yarar var. Oyuncularıma güveniyorum. Türk Milli Takımı, herkes tarafından 'ellerinden geleni yaptılar' cümlesini hak edecek bir oyun ortaya koyduktan sonra sonucun hiçbir önemi yok. Türk insanı, Hırvatistan maçında oyuncularımızın savaşını görmediği için üzüldü. Onda haklılar. Bir daha inşallah böyle bir şey görmeyecekler."

İlk yorumu yazan siz olun!
Favori Eklemek İçin Giriş Yapmalısınız.