Haberler
Puan
Skor
TV
TAKVİM

''Kadro istikrarını yakalamak lazım''

Teknik direktör Oğuz Çetin, 2016 Avrupa Şampiyonası elemelerinde 28 Mart Cumartesi günü Hollanda ile yapacağı maçta alacağı iyi bir neticenin Türkiye'ye Avrupa Şampiyonası kapılarını aralayabileceğini söyledi.

Çarşamba 25 Mart 2015 13:14
Güncelleme: Cuma 27 Mart 2015 12:47

Türk Milli Takımı'nda geçmiş dönemde hem Fatih Terim hem de şu anda Hollanda'yı çalıştıran Guus Hiddink'in yardımcı antrenörü olarak görev yapan Çetin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, elemelere kötü bir başlangıç yapan millilerin 4. sırada bulunduğunu hatırlatarak, "Kaldı ki üçüncü sırada da Hollanda var. Onun önüne geçmek, İzlanda'yı yakalamak kolay değil ama Türk Milli Takımı'nın müthiş bir potansiyeli var" dedi.

Türk Milli Takımı'nın başında çok değerli ve bilgili bir teknik direktörün olduğuna dikkati çeken Oğuz Çetin, "Kadro istikrarını yakalamak lazım. Türk Milli Takımı'nın buna ihtiyacı var. Oynadığımız ilk maçtan bugüne kadar kadro çok değişkenlik gösterdi. Futbolcular tam yerine oturmadı. İnanıyorum ki Fatih Terim Hollanda maçıyla ilgili çok özel hazırlanacaktır. Hollanda maçı, kadroya gelecek her oyuncunun olmazsa olmaz maçı olacaktır" diye konuştu.

Çetin, Hollanda maçına tüm Türkiye olarak hazırlanmak gerektiğini aktararak, "Böylesine bir maça çıkarken bence sadece hoca ve takım değil, artık Türkiye olarak hazırlanmamız lazım. O manevi desteği bulmamız lazım. Hollanda'dan alınacak iyi bir netice bir anda Avrupa Şampiyonası'nın kapılarını bize aralayabilir. Çok kritik bir maç, bıçak sırtı. Olası bir başarısızlıkta gitmemiz çok zorlaşacak" diye konuştu. 

"Kurumsal hafızanın en fazla olduğu kişi benim"
"Milli takım teknik direktörlüğü hedefiyle ilgili niz var mı?" şeklindeki soru üzerine, "O mücadeleyi fazla verdim. Fatih Terim, sonrasında Hiddink döneminde 7 yıl. Kurumsal hafızanın en fazla olduğu kişi bendim. Çok ciddi çalışmalar da yaptım" ifadelerini kullandı. 

"Tabii milli takım hedefi her antrenörün aklında, kalbinde var" diyen Çetin, "Teknik adam olarak da futbolun idari kısımında da birçok alanında yer alabilirim ama hala yaşım gereği, hırslarım ve isteklerim gereği tabii ki teknik adamlıkta her zaman bir yerlere gelmek, bir yerde olmak ve oralarda başarı elde etmek hedefi var" şeklinde konuştu. 

"Azerbaycan'da uzun vadeli çalışmalar yapmak lazım"
En son Azerbaycan Premier Lig takımlarından Hazar Lenkeran'ın teknik direktörlüğünü yaparken, 2014 yılının aralık ayında istifa eden Oğuz Çetin, Azerbaycan'da kalıcı bir şeylerin ortaya çıkması için daha uzun vadeli çalışmalar yapılması gerektiğini belirtti. 

Azerbaycan'da çalışmaktan büyük keyif aldığını anlatan Çetin, "Azerbaycan futbolunun daha ileri gitmesi anlamında orada altyapıya çok önem verip, ciddi çalışmalar yapmak lazım. Çünkü orada da bir nesil oluşturmak gerekiyor. Orası Türkiye'nin küçüğü. Türkiye'de de bu gerekli. Nesil oluşturmak için altyapıya yönelik çalışmalara ihtiyaç var" ifadelerini kullandı. 

İlk yorumu yazan siz olun!
Favori Eklemek İçin Giriş Yapmalısınız.