Haberler
Puan
Skor
TV
TAKVİM

Kocaeli'de spor şurası düzenlendi

İzmit Belediyesi tarafından düzenlenen Kocaeli Spor Şurası'nda spor yönetimi, tesisleşme, spor ekonomisi, altyapı ve performans, eğitim ve spor ilişkisi ile spor ve medya ilişkisi konuları ele alındı.

Çarşamba 25 Kasım 2015 19:50
Güncelleme: Çarşamba 25 Kasım 2015 19:50

Başiskele ilçesindeki bir otelde düzenlenen şuranın açılış konuşmasını yapan İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, bu etkinlikle yerel yönetim olarak Türkiye'de bir ilki gerçekleştirdiklerini söyledi.

Yaklaşık 500 katılımcının 10 ayrı masada, çok sayıda spor branşıyla ilgili spor yönetimi, sporun altyapısı, ekonomisi ve bütçelemesi, tesisleşmesi, eğitim ve spor ilişkisi, spor ve medya gibi konularda çok yoğun müzakereler yapılacağını anlatan Doğan, hazırlanan sonuç raporunun tavsiye kararı olarak gerekli mercilere yönlendirileceğini bildirdi.

Açılış konuşmalarının ardından spor programcısı Ersin Düzen'in moderatörlüğünde Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Yönetim ve İcra Kurulu Üyesi Ali Düşmez, Türkiye Basketbol Federasyonu Asbaşkanlarından Efe Aydan, eski TFF Merkez Hakem Kurulu Başkanı Mustafa Çulcu ile eski milli futbolcu Ogün Temizkanoğlu'nun konuşmacı olarak katıldığı panel gerçekleştirildi.  

Ali Düşmez, panelde yaptığı konuşmada, futbol kulüplerinin finansal fair-play'e çok dikkat etmesi gerektiğini kaydetti. Alt liglerden de birçok kulübün borcunun bulunduğunu vurgulayan Düşmez, "Kulüplerin, maalesef yardım isteme alışkanlığı yerleşmişti. 'Vergilerimizi silin, sigorta borçlarımızı silin.' Artık deniz bitti. Bugün 10 milyon dolar borcu olan amatör kulüp var" diye konuştu. 

Efe Aydan ise Türkiye'nin spor alanında geleceğinin gençlerden geçtiğini belirtti. Gençlere iyi bir spor eğitimi verilmesi gerektiğini aktaran Aydan,  "Olimpiyatları almak istiyoruz. İyi de devşirmelerle mi yarışacağız? Buna karşıyım. Benim kendi ülkemde yetişmiş, benim Türk antrenörümle bir noktaya gelmiş sporcuların bulunup ortaya çıkartılması, bu tip sporcularla derece almamız beni çok daha fazla mutlu ediyor" ifadelerini kullandı. 

Mustafa Çulcu da 2009'da üye olunan UEFA Hakem Konvansiyonu'yla Türk hakemlerinin önünün açıldığını vurguladı. 

Ogün Temizkanoğlu ise sporcuların yanı sıra kulüp yöneticilerine de eğitim verilmesi gerektiğini bildirdi. Temizkanoğlu, şöyle konuştu:

"Bir teknik direktör alırken onun isteklerini yapacaksınız ama daha sonra vazgeçip 'o futbolcuyu almayacağım, bunu alacağım' diyeceksiniz. Benim bildiğim kadarıyla en son Hamza hocanın başına gelenler... Demek ki Türkiye'de 3 tane kupa almışsınız, eğer yönetici sizi sevmiyorsa hiçbir şey fark etmiyor."

Panelin ardından onarlı gruplarda, müzakere yöntemiyle katılımcıların görüş ve önerilerini dile getirdiği çalıştay gerçekleştirildi. 

Şurada kayıt altına alınan görüş ve öneriler, daha sonra rapor haline getirilecek 

İlk yorumu yazan siz olun!
Favori Eklemek İçin Giriş Yapmalısınız.