Haberler
Puan
Skor
TV
TAKVİM

Koronavirüs vaka sayısı belli oldu!

10 Nisan Pazartesi itibariyle Türkiye'deki koronavirüs vaka sayısı kaç? Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca günün verilerini sosyal medya hesabından açıkladı.

Cuma 10 Nisan 2020 18:48
Güncelleme: Cuma 10 Nisan 2020 18:52

10 Nisan itibariyle Türkiye'deki koronavirüs vaka sayısı belli oldu. Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, açıklamalarda bulundu. Peki Türkiye'deki koronavirüs vaka sayısı kaç oldu? Bugün kaç kişi iyileşti ve hayatını kaybetti? İşte detaylar...

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, koronavirüs vaka sayısını açıkladı.

 
Toplam sağlık personeli sayısı 1 milyon 631 bin. Uzun yıllardır sağlığı öncelikli alan olarak gördük. Bu denli hızlı bir iyileşmenin örneği yoktur. Yoğun bakımı olarak Avrupa'nın önündeyiz. Salgınla mücadelede hiçbir kafa karışıklığı yaşamadık. 31 Aralık 2019'dan bu yana sözün bilim adamlarına bırakacağı bir sağlık sorunu olarak gördük. Stratejiye güvenin. Bütün sağlık çalışanlarımız fedakarlık isteyen nöbetler tutuyor.
 

Cesaret dolu çalışmalarıyla 2 bin 400 hastamız iyileşti. Koronavirüs aradığı temas ortamını bulursa size kolaylıkla bulaşacaktır. Dışarıda kimin virüsü taşıyıp taşımadığını bilemezsiniz. Virüs aradığı fırsatı hareketli ortamlarda buluyor. Sosyal hareketliliği asgariye indirin. Taşıyıcılardan birisi siz olabilirsiniz. Belirti olmaması sizi yanıltmasın. Virüsü yenemeyecek kişilere virüs bulaştırabileceğinizi unutmayın.

Virüse karşı bir şey olmaz düşüncesi yanlıştır. Toplum içinde tanısı konulmamış hastaların olabileceğini unutmayın. Küçücük de olsa riske karşı kendinize güvenmeyin. Bir şey olmaz düşüncesi tehlikelidir. Gevşeklik gösterirsek başarı zaman alır. Hepimiz koronavirüs gerçeğiyle yüzleşmek zorundayız. Hepimiz bu mücadelenin kurallarına ne kadar hızlı adapte olursak o kadar hızlı sonuç alırız. Kuralları tavizsiz uygularsak virüsün bulaşmasını önleyeceğiz. Hastalığı kontrol altına aldığımız anda özlediğimiz günlerin güneşi doğacak.

 

Güneşin ısınan havanın cazibesi sizi dışarı davet edecektir. Biraz daha direnmek zorundayız. Biz, çok daha vbüyük bir baharı bekliyoruz. Onu geciktirmeyelim, evde kalalım. 

Saygıdeğer vekillerimiz, uzun süredir sorunlarımız var. Hekimlerimizin diğer personellerimizin uğradığı şiddet haber oldu. Yasalar caydırıcılıktan uzak oldu.

Meclis beklediğimiz adımı attı. Ülkemizde bu suçların caydırıcı cezalarla önleneceği açıktır. Cumhurbaşkanımızın da talebidir. Sağlık çalışanlarımızın salgınla mücadele ettiği bu dönemde şiddet olayı toplum vicdanında bağışlanmayacak bir şeydir. Meclisimiz bu konuda şartların en hassas anında girişimde bulunmuştur. Yasa tasarısı bizler için önem taşımaktadır. Umuyoruz ki vicdanın adaletteki dengesiyle cezalandırılacaktır.

Bu yasa tasarısının meclisin her üyesinin oyuyla bir an önce yasalaşmasıdır. Bir kalkan istiyorum. Meclis oy birliğiyle bu yasayı çıkarırsa meclisi yürekten alkışlayacağız. Bilim kurulumuzla toplandık. Alınan tedbirleri değerlendirdik.

Koronavirüs 10 Nisan vaka, vefat ve iyileşen hasta sayısı
Koronavirüs 10 Nisan vaka, vefat ve iyileşen hasta sayısı

Hayatı kolaylaştırmak istiyoruz. Maske ihtişyacı olan herkese maskeyi ulaştırmaya başladık. İstanbul ve ankara'da 20-65 yaş arasındaki vatandaşlara eczanelerimizden ücretsiz maske verilmesine başlayacağız.

 

Vatandaşlar herhangi bir eczaneye giderek 5 tane maske alabilecek. Türk Eczacılar Birliği'ne özellikle teşekkür ediyorum. Yoğun bakıma ihtiyaç duyan hastamız giderek azalıyor. Bu sonucun erken tanı ve tedaviden kaynaklanan bir sonuç olduğunu düşünüyoruz. Türkiye'deki genel dağılım, her yerde aynı değil. Bazı yerlerde ciddi bir seyir var. Toplumumuzda yüksek bir duyarlılık var. Teşekkür ediyorum. Millet - devlet el birliğiyle bu koronayı yeneceğiz.

Bu dönemde pandemi hastası ile yoğun ilgilenen hekim ve çalışanımız var. Bu personel tavandan parasını alacak. Bazı branşların bu hastalıkla ilgili olmadığını biliyoruz. Pandemi hastasıyla ilgilenen her çalışan tavandan ücret alabilir olacak. Bir taraftan gece gündüz çalışan uzman arkadaşlar, diğer taraftan randevu dahi verilip hasta bakmayan kişiyle aynı mı görülmeliydi?

 
Bilim kurulunun aldığı tavsiye kararlarından bugüne kadar uygulamadığımız bir karar olduğunu ben bilmiyorum. Bilim kurulunun önerilerinin yapıldığını anlamış olalım. Bu dönemde taramayı ve test sayısı artıyor. Vaka sayısının da artması doğal. Hastaneye yatış ve yoğun bakıma alınan hastanın azaldığını net bir şekilde söyleyebiliriz. Ancak bu bizi rahatlatmamalı. Evdeki izolasyonu önemsiyor olmalıyız. Önümüzdeki iki haftanın çok önemli olduğunu da söylemek istiyorum.
 

 
Birilerini memnun etmek için doğru olmayan rakamları vermek durumunda değiliz. İstanbul'da yatak doluluk oranı Yüzde 59.5, Türkiye'de de yüzde 36.3.
 
 

İstanbul'da bu hafta Pendik hastanemizi açtık. Önümüzdeki günlerde İkitelli hastanemizi açıyoruz. Göztepe'deki hastanemizi de açma yönünde yoğun çalışma içerisindeyiz. Maskenizi takın güvenle sokağa çıkın demiyoruz. Zorunlu olmadıkça evden çıkılmaması gerektiğini söylüyoruz. Zorunlu olarak çıkmak isteyen olursa o durumda maskeyi kullansınlar diyoruz.
 
 

Entübe hastalarımızın sayılarının azaldığı doğru olan bir bilgi. İstanbul gibi bir yerde 1 haftalık zaman diliminde artış beklersiniz. Bunu görmemiş olmak bizim için çok önemli. Önümüzdeki birkaç hafta seyri görmemiz açısından önemli. Vaka sayımız, Türkiye'de yaşayan herkes için. Yapmamız gereken hizmeti gerektiği gibi yapıyoruz. Sağlık personelimizin testini yapmaktan vazgeçmeyiz. Semptomu olmayan personele test yapmayı Dünya Sağlık Örgütü de önermiyor.

 

İngiltere'ye bugün koruyucu malzeme ağırlıklı gönderim oldu. 40'tan fazla ülkeye de gönderdik. Çin Bilim Kurulu'yla bugün görüştük. Türkiye olarak geldiğimiz durum paylaşıldı. Çin'in ifade ettiği, Türkiye olarak sağlık sistemimizin Çin'den daha güçlü olduğu. Bu süreçteki yaklaşımın doğru olduğunu ifade ettiler. Türkiye'ye güvenelim. Bu kadar altyapısı güçlü bir ülkeyle gurur duyalım. Erken davrandığımızı dünya biliyor.
 

Şu ana kadar iyileşen bir hasta yeniden pozitif olmadı. Gazze'ye de yardım ediyor olacağız. Üzerimize düşen sorumluluk yerine getirilecek. E-devlet üzerinden 3.5 milyon maske dağıtıldı. Eczanelerde 20 ile 65 yaş arası kişilere dağıtılacak. İlk 31 ilimizde bunu önemsiyoruz. Eczanelerde yığılma olmasın diye bir kod göndereceğiz. Vatandaşımız eczaneye gidince alabilecek. Bu 50 ile 65 yaş arasında başladı. Bir düzen içerisinde gidiyor. Cep telefonuna kod gelmediği takdirde gidip almamalı.

Pandemi izleme takibi önemli. Telefonunu yanında bulundurmazsa sistem devreye girmemiş olur. Bu dönemde bunu yaygın bir şekilde devreye soktuk. Bizim evden çıkmamasını istediğimiz kişilerle ilgili olarak bunu yaygınlaştırmak istiyoruz.

Çocukluk aşılarının önemli olduğunu, burada yüzde 98'lerde başarılı olduğunu söylemek istiyorum. Sokağa çıkma yasağının aşı ile ilgili bir kısıtlaması yok. 

 

İlk yorumu yazan siz olun!
Favori Eklemek İçin Giriş Yapmalısınız.