Haberler
Fikstür/Tablo
Maç Merkezi
TAKVİM

Ligler tamamlanamazsa Avrupa'ya kim gidecek? UEFA kararını verdi...

Perşembe 23 Nisan 2020 14:43
Son Güncelleme: Perşembe 23 Nisan 2020 14:49

UEFA bugün kritik bir toplantı gerçekleştirdi. Lig maçlarının 3 Ağustos’a kadar bitirilmesi planlanırken sezonun tamamlanamadığı liglerle ilgili de fikir alışverişinde bulunuldu.

UEFA Salı günü 55 üye ülkenin genel sekreterleriyle bir toplantı yapmıştı. Bugün ise UEFA kendi arasında liglerin geleceğini masaya yatırdı.

Yabancı basına yansıyan haberlere göre UEFA, lig maçlarının 3 Ağustos’a kadar bitirilmesini istiyor.

Play-off ve play-out formatlarına da onay veren UEFA, bu konuda federasyonları özgür bırakacak.

Eğer sezon tamamlanamazsa Avrupa’ya giden takımlar o anki puan durumuna göre belirlenecek.

Maçlar oynanamazsa Trabzonspor, Şampiyonlar Ligi'ne!

Mesela Süper Lig’den örnek verilecek olursak 53 puanlı lider Trabzonspor, direkt olarak Şampiyonlar Ligi’ne gidecek, aynı puandaki Başakşehir ise Şampiyonlar Ligi elemelerine katılacak.

Maç sayısının eşit olmadığı liglerde ise maç başına alınan puan belirleyici olacak. Mesela Premier Lig’de 28 maçta 40 puan toplayan sıralamada 29 maçta 41 puan toplayan Tottenham’ın gerisindeydi. Ancak maç başına puanlar hesaplandığında Arsenal (1.43), Tottenham’ı (1.41) geride bırakıyor.

Örneğin Hollanda'da 1 Eylül'e kadar büyük organizasyonlar yasak. Ligin mevcut haliyle tescil edilmesi bekleniyor. Bu durumda Ajax ve AZ Alkmaar, Şampiyonlar Ligi elemelerine katılacaklar. Üçüncü Feyenoord ise Avrupa Ligi elemelerine gidecek. 

Normal şartlar altında 4, 5, 6 ve 7. sıradaki takımlar Avrupa Ligi elemesi için Play-off oynuyorlardı. Ancak maçların oynanamayacak olması nedeniyle dördüncü PSV'nin elemelere katılması bekleniyor.

AJANSSPOR

İlk yorumu yazan siz olun!
Favori Eklemek İçin Giriş Yapmalısınız.