Haberler
Fikstür/Tablo
Maç Merkezi
TAKVİM

Maçlar yazın oynanırsa sözleşmesi biten futbolcular ne olacak?

Süper Lig askıya alındığı takdirde fikstürün geri kalanı yaz ayında oynanacak. Peki sözleşmesi 31 Mayıs'ta biten futbolcular ne yapacak? Bu maçlarda oynayabilecekler mi? İşte detaylar...

Cuma 13 Mart 2020 10:53
Son Güncelleme: Cuma 13 Mart 2020 10:56

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın dün yaptığı açıklamada nisan ayı sonuna kadar bütün spor müsabakalarının seyircisiz oynanacağını açıklamıştı. Ülkemizdeki koronavirüs vakaları artarsa liglerin askıya alınması da gündeme gelebilir. Böyle bir durum yaşanırsa geri kalan maçların yazın oynanması planlanıyor. Peki böyle bir durumda sözleşmesi 31 Mayıs'ta bitecek futbolcular oynayabilecek mi? İşte detaylar...

Koronavirüs tüm dünyanı etkisi altına aldı. Uluslarası ve yerel birçok spor organizasyonu askıya alındı. Ülkemizde ise şimdilik iki vaka tespit edildi. Önlem olarak bütün spor müsabakaları nisan ayı sonuna kadar seyircisiz oynanacak. Fakat vaka sayısının artması veya bir futbolcuda koronavirüse rastlanması durumunda ligler askıya alınabilir. Böyle bir durumda geri kalan maçların ileri bir tarihte oynanması gündeme gelecek. Zira EURO 2020'nin de ertelenmesi gündemde ve geri kalan maçların yaz ayında oynanması konuşuluyor. Peki böyle bir durumda sözleşmesi 31 Mayıs 2020'de biten futbolcular ne olacak? Geri kalan maçlarda oynayabilecekler mi? TFF'nin talimalatları ne diyor?

TFF'nin Profesyonel Futbolcuların Statüsü ve Transferleri Talimatı'nın 19. maddesine göre sözleşmelerin bitiş tarihinin 31 Mayıs olarak tespit edilmesi zorunlu. 

Ancak maddenin devamında şöyle bir ifade var: "Sözleşme bitiş tarihinden sonra resmi müsabakaların devam etmesi halinde, sözleşmesinin süresi müsabakaların bitimine kadar uzamış sayılır."

Yani lig maçları haziran ayında oynanmaya devam ettiği takdirde takımlar sözleşmeleri 31 Mayıs'ta bitecek futbolcularından da yararlanmaya devam edecekler.

2016-17 sezonunda Süper Lig 3 Haziran'da oynanan karşılaşmalarla sona ermiş, 77 puan toplayan Beşiktaş şampiyon olmuştu. 

AJANSSPOR

İlk yorumu yazan siz olun!
Favori Eklemek İçin Giriş Yapmalısınız.