Haberler
Fikstür/Tablo
Maç Merkezi
TAKVİM

Mete İkiz'den flaş sözler: "Bütçe revize edilebilir ama çok fazla yetki..."

Pazartesi 10 Eylül 2018 14:48
Son Güncelleme: Pazartesi 10 Eylül 2018 17:48

Galatasaray Kulübü Sportif A.Ş Yönetim Kurulu Eski Üyesi Mete İkiz, sarı-kırmızılıların gündemini değerlendirdi. 29 Eylül’deki Olağanüstü Genel Kurul’da istenecek yetkileri değerlendiren İkiz çok çarpıcı ifadeler kullandı.

Radyospor’da yayınlanan Gün Ortası programında Emrah Karalinç’in sorularını yanıtlayan Mete İkiz’in açıklamalarından Ajansspor’un derledikleri şu şekilde;

"Galatasaray tarihinde pek alıştığımız bir durum değil"

Galatasaray’da Olağanüstü Genel Kurul yapılacak. Sadece revize bütçe konusu yok. Galatasaray yönetimi çok geniş yetkiler istemiş. Galatasaray tarihinde pek alıştığımız bir durum değil. Bütçe revize edilebilir ama onunla birlikte çok da fazla yetki istendiği görünüyor. Taşınmazlar, hisseler, aidat, dönem değişikliği… Farklı genel kurullarda istenebilecek yetkilerin tek seferde istenmesi söz konusu. Uzun süre konuşulacak ve tartışılacak bir konu olduğunu düşünüyorum.

"Mart ayında onaylanan bütçe ile revize bütçe arasında ciddi farklar var"
"Mart ayında onaylanan bütçe ile revize bütçe arasında ciddi farklar var"

Kulübün Genel Kurulu’ndan bahsediyoruz. Genel Kurul’un ne tarafta olduğuna iyi bakmak lazım. Döviz kuru ne tarafta ağırlıkla etkili? Futbolda; yani Sportif A.Ş’de etkili. Bu, Sportif A.Ş ile ilgili yapılan bir bütçe revizesi değil. Kulübün, futbol haricindeki hesaplarının görüşüleceği bir genel kurul. Ona rağmen ciddi artışlar olduğunu gözlemledik. Özellikle; finansman giderleri bacağında, daha evvel Mart ayında onaylanan bütçe ile revize bütçe arasında ciddi farklar var.

"Mart ayında alınan onayın 3 katı için yetki isteniyor"
"Mart ayında alınan onayın 3 katı için yetki isteniyor"

Detaylar o gün yapılacak sunumda açıklanacak. Ama bir kısmını; Dursun Özbek döneminde yapılan Riva operasyonuna bağlıyorum. Riva’dan gelen para o dönem kırdırılmıştı. Kulübün toplam finansman giderlerine bu olumsuz etki etmişti. Çünkü borçlar artmıştı. Faktoring şirketine doğal olarak para da ödeniyordu. Burada farklılıklar gördüm. Galatasaray’ın borçluluğu daha evvelki yıllarda düşüktü. Finansman gideri; 2017 yılında 88 milyon TL, 2018 için ise 72 milyon TL civarında Mart ayında onay alındı. Şimdi ise 3 katı; yani 240 milyon TL’lik bir revize finansman giderleri için bütçe isteniyor. Bunun 126 milyon TL’si faiz 114 milyon TL’si kur farkı. Bunlar çok yüksek rakamlar. Üyelerle bunların paylaşılması gerekiyor.

"Camiaya çok iyi anlatılması gerekiyor"

Farklılığı camiaya çok iyi anlatmak lazım. Kitapçıkta bu detaylara çok fazla yer verilmemiş. Önemli bir revizyon isteniyor. Benim gördüğüm en önemli kısım; bütçeyi bozan finansman gideri. Çünkü; 20 milyon TL’lik bir kur farkı gideri öngörülmüşken, 114 milyon TL’lik bir revizyon yapılıyor. Finansman giderleri de 52 milyon TL öngörülmüşken 126 milyon TL’ye çıkıyor. Bunlar devasa farklılıklar. Bunların sebepleriyle birlikte camiaya iyi anlatılması gerekiyor.

Galatasaray için herhangi bir tehlike var mı?
Galatasaray için herhangi bir tehlike var mı?

UEFA’dan resmi bir açıklama görmedim. Galatasaray, bu anlaşmayı yaptıktan sonra tekrar soruşturmadan geçirilmesi garip bir durum. Çünkü yapılan bir anlaşma var. Şartları da UEFA tarafından net bir şekilde açıklanmış. Bu normal bir durum değildi. Milan’ın bir şikayeti üzerine olduğu söylendi. Gelen haberler doğruysa bunun belli bir safhada sonlandırıldığı belirtiliyor. UEFA’nın resmi açıklama yapması gerekir. UEFA açısından bence hiçbir tehlike yok. Sulh anlaşmasının koşulları nettir ve imzalar atılmıştır. Taraflar koşulları yerine getirdiği sürece hiçbir tehlike yoktur.

(YASAL UYARI : BU HABER AJANSSPOR.COM TARAFINDAN YAZILMIŞTIR, KAYNAK GÖSTERİLMEDEN KULLANILAMAZ.)

İlk yorumu yazan siz olun!
Favori Eklemek İçin Giriş Yapmalısınız.