Haberler
Puan
Skor
TV
TAKVİM

Metin Uca'ya hapis cezası

Son dakika bilgisine göre gazeteci Metin Uca'ya hapis cezası verildi. Nedeni ise Anadolu Ajansı’nın (AA) önceden paylaştığı verilerle seçim sonuçlarının birebir uyuşmasına ilişkin Twitter’dan yaptığı paylaşımı olarak açıklandı.

Cuma 5 Haziran 2020 09:35
Güncelleme: Cuma 5 Haziran 2020 09:35

Ajanslardan geçen son dakika bilgisine göre gazeteci Metin Uca'ya hapis cezası verildi. Peki Metin Uca'ya neden hapis cezası verildi? Uca, cezaevine gidecek mi, ceza ertelenecek mi? 

AA Genel Müdürü Şenol Kazancı ve Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Özkaya’nın gazeteci Metin Uca hakkında açtığı davada İstanbul 52. Asliye Ceza Mahkemesi gerekçeli kararını açıkladı. ANKA’da yer alan habere göre, Uca’ya 'görevli memura görevi nedeniyle hakaret' suçundan 1 yıl 2 ay 17 gün hapis cezası verildi.

Mahkeme, Uca’nın yaptığı paylaşımın ‘ifade özgürlüğünün sınırlarını aştığını’ savunurken, paylaşımı ‘aleni ortamda yaptığı’ ve ‘birden fazla kişiye yönelik olduğu’ için cezasında artırıma gitti.

"Amacım tepkimi dile getirmekti"

Metin Uca ise savunmasında kendisine yöneltilen suçu reddederken, şunları kaydetti:

“24 Haziran seçimlerinden önce rastlantısal olarak seçim sonuçlarıyla örtüşecek şekilde seçim sonuçları ekrana yansıdı. O dönemde hazırlık çalışması olduğu söyledi. Ancak seçim gecesi sonuçların ekrana yansıyan yüzdelerle aynı olduğunu görünce ben de ilk tweeti attım. Burada amacım algı operasyonuna olan tepkimi dile getirmek ve sandık başında görevli olanların sandık başından ayrılmalarını engellemekti.”

İlk yorumu yazan siz olun!
Favori Eklemek İçin Giriş Yapmalısınız.