Haberler
Puan
Skor
TV
TAKVİM

Milli basketbolcu saadet zincirine milyon kaptırdı

Yüksek kâr payı vaadi ile para toplayan saadet zincirlerinden biri bu kez ünlü basketbolcu Semih Erden’i tuzağa düşürdü. Peki Semih Erden kaç para kaptırdı? İşte detaylar...

Perşembe 8 Ekim 2020 12:18
Güncelleme: Perşembe 8 Ekim 2020 12:25

Aylık yüzde 30’lar seviyesindeki kâr payı vaatleri birçok kişinin iştahını kabartamaya devam ederken, bu tuzağa düşen isimlerden biri de Pınar Karşıyaka'da forma giyen milli basketbolcu Semih Erden oldu.

İş insanından anatçısına, sporcusundan işçisine birçok kişi bu nedenle ‘saadet zinciri’ olarak işleyen sistemlere yüklü miktarda para yatırıyor. ‘Ponzi Mine’ lakabı ile anılan Mine Mumcu, ordudan atılan eski astsubay eşi Kazım Özkan, Mumcu’nun sevgilisi Aykut Sağlam da anılan sistemlerden birini kurdu.

Telekomünikasyon alanında faaliyet gösteren iki şirket kurup kendilerini, “Uluslararası bir ses borsasıyız, SMS ihalelerine giriyoruz, IP telefon işi yapıyoruz” diyen şebeke yüksek kâr payı ile para toplamaya başladı. Deste deste para yatıran kişilere ilk bir kaç ay vaad edilen para ödemeleri de yapıldı. Paraların ödendiğini görenler bu kez daha fazla para yatırmaya başladı. Ancak, tüm saadet zincirlerinin akıbeti gibi sistem tıkanmaya başlayınca ödemeler yapılamadı, paralarını kaptıran kişiler ise soluğu adliyelerde aldı.

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, bir dönem NBA’de de oynayan Semih Erden, Tuzlaspor’un yöneticisi Rıdvan İlhanlı, Sakaryalı iş insanı Halil İbrahim Demirel, sosyal medya fenomenleri Yeliz Tuba Yasa ve Esin Odacılar’ın da aralarında olduğu 15 şikâyetçinin başvurusuna ilişkin soruşturmayı tamamladı. Savcılık, 4 kişi hakkında nitelikli dolandırıcılık suçundan 45’er yıldan 150’şer yıla kadar hapis istemi ile dava açtı.

Soruşturma kapsamında ifadesi alınan sanıklar ise birbirlerini suçladı. Mine Mumcu (39), sevgilisi Aykut Sağlam’ın (40) kendisine çıplak görüntüleri ile şantaj yaptığını bu nedenle işlerinin bozulduğunu söylerken, Sağlam ise “Mine Mumcu aslında herhangi bir kâr payı dağıtmadı. Dolandırıcılık amacıyla hareket ederek insanlardan para topladığını öğrendim. Ben Mine Mumcu’nun dolandırıcılık yaptığını öğrendiğimde kendisinden ayrıldım. Bu süreçte benim vasıtamla para yatıran birçok kişi de ayrıca benden şikayetçi olmuştur” dedi. Kazım Özkan (41) ise kendisinin doğrudan kimseden para almadığını savundu. Hakkında dava açılan şirket çalışanı Havva Kalkan (33) ise, kendisinin de Mumcu’ya verdiği parayı alamadığını söyledi.

Semih Erden ne kadar kaptırdı?
Semih Erden ne kadar kaptırdı?

İddianamaye göre; Pınar Karşıyaka oyuncusu Semih Erden sisteme 1 milyon 708 bin lira yatırdı. Yatırdığı paranın 350 bin lirasını alan Erden’in zararı 1 milyon 358 bin TL. Tuzlaspor AŞ’nin yöneticisi Rıdvan İlhanlı’nın zararı 3 milyon 500 bin TL, Yeliz Tuğba Yasa ile iki kardeşinin toplam zararı 3 milyon lira, iş insanı Halil İbrahim Demirel’in zararı 2 milyon 11 bin TL, iş insanı Halil Dündar’ın zararı 1 milyon 147 bin TL, Esin Odacılar’ın zararı 500 bin TL olarak kayda geçti.

Hürriyet'in haberine göre; İstanbul'daki davanın yanı sıra aynı kişiler hakkında bir dava da Malatya’da açıldı. Anılan davada ise 3 sanık bulunuyor. Mine Mumcu ve Aykut Sağlam’ın yanı sıra Malatya İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nde görevli polis memuru Celaleddin Ari hakkında Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı.

Soruşturme sürecinde tutuklanan polis memuru Ari, rüşvet karşılığı, birçok kişinin kişisel bilgilerini Mumcu ve Sağlam’a vermekle suçlanıyor. Anılan davada 48 kişi de şikâyetçi konumda. Diyanet İşleri eski başkanı Mehmet Görmez’in oğlu Burak Görmez, Tuzlaspor’un sahibi Fevzi İlhanlı, ünlü diyetisyen Arzu Yamanel ile Ali Sait ve Ali Rıza Çolak kardeşler şikâyetçiler arasında.

 

İlk yorumu yazan siz olun!
Favori Eklemek İçin Giriş Yapmalısınız.