Haberler
Puan
Skor
TV
TAKVİM

Mustafa Cengiz'den flaş sözler: Fatih Terim, Falcao, başkan adaylığı, transferler...

Son dakika haberleri... Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz, GS TV'ye gündeme dair önemli açıklamalar yaptı. Mustafa Cengiz; Galatasaray, Fatih Terim ve transfer gündemi hakkında konuştu. İşte detaylar...

Perşembe 14 Ocak 2021 14:11
Güncelleme: Perşembe 14 Ocak 2021 15:09

Galatasaray'da başkan Mustafa Cengiz, GS TV'ye futbol gündemine dair önemli değerlendirmelerde bulundu.

"Geçmişini bilmeyen geleceğini yönetemez"

Haksız suçlamalar olduğunu belirten Mustafa Cengiz, "3-5 gündür büyük bir kaos yaratma, yanlış yönlendirmeler, sosyal medyada haksız suçlamalar var. Ocak 22'de 3 yılı dolduracağız. Geçmişini bilmeyen geleceğini yönetemez. Önemli olan fotoğraf değil, filmdir. Biz göreve başladığımızda kulüpte genel durum şu idi: 157 milyon Euro'ya yakın borç vardı. 147 milyon Euro olarak UEFA'ya bildirildi. Transfer yasağı vardı. 31'ine kadar 32 milyon TL ödeme yaptık. Yoksa transfer yasağı oluyordu. Bunları hallettik. Baskette de yasağımız vardı. Onu da kaldırdık. Voleybol ve Basketbolda 80 milyon TL borç vardı. Derneğin borçlarını kapattık. Bu paraları kredi olarak kullandık. Onun faizini vermek zorundayız. Kendi şirketimden de versem faiz almak zorundayım yoksa beni hapse atarlar. UEFA Disiplin Komitesi'ne bize biraz süre verin dedik. 4 ay müsaade verdiler. Sonra 67 sayfa rapor verdik. Tarihinde ilk defa bir kulübe ikinci defa uzlaşma anlaşması yaptılar. UEFA'da yer yerinden oynadı. PSG ve Milan da bizim yolumuzu izlediler." dedi.

"Bugün varım yarın yokum"

Kayyum atanma tehlikesinden bahseden Cengiz, "Avrupa'nın önemli avukatları, sizin avukata ihtiyacınız yok dediler. 6 milyon Euro da cezayı ödedik. Disiplin Komitesi'nin üzerinde de bir komite var. Adamlar şoka girdi. Neredeyse 500 sayfa yazışma yaptık ve çok sertleştik. İstese o komite direkt ceza verebilirdi. CAS'a gittik. Bütün spor hukukçuları karşı çıktı. CAS'ta avukatlara bir kulüp 2.5 milyon Euro verdi. Milan ne kadar verdi bilmiyorum. 4 ay süren davayı kazandık. 35 bin İsviçre Frangı ödedik, Avrupa'nın en önemli hukuk kuruluşuna... 6 milyon Euro cezamızı ödedik ve tarihimizde ilk kez kara geçtik. Kayyum atanabilirdi bunu da kurtardık. Ben bugün varım yarın yokum." ifadelerini kullandı.

"Bıktık..."
"Bıktık..."

Yapılan eleştirilerin haksızlığına değinen Mustafa Cengiz, "Ben ve yönetim kurulu üyelerim haksız eleştirilerden bıktık. Bu kadar ağır saldırıdan bıkmış durumdalar. Kara delik gibi emiyorlar. Buna direniyoruz, nereye kadar bilemiyoruz. Hiç kimse bana acımasın. Yapayalnızım. bundan şikayet etmiyorum. Tükenene kadar mücadele edeceğim. Yarın bu hataları yaparsanız, buraya yönetim bulamazsınız. Her zaman şampiyon olmak durumunda olmayabilirsiniz. Biz şanslıydık. Süper Lig kolay bir lig değil." şeklinde konuştu.

Derbi sözleri

Hafta sonu oynanacak derbi hakkında da değerlendirme yapan Mustafa Cengiz, "Beşiktaş maçına kazanmak için çıkıyoruz. Değerli bir rakiple karşılaşacağız. Haksız yenilgiler oldu. Hakemlere de atmak istemiyorum ama birçok faktör bir araya geldi. Kayserispor maçında son saniyede gol yedik. Futbolda her şey olabiliyor. Galatasaray ligin en kaliteli kadrosuna sahip. Fatih Terim'e buradan da teşekkür ediyorum. Değerli ve onurlu futbolcularımız var. Kadromuzda olan tüm futbolcular değerlidir. Keşke penaltıyı ben kaçırsaydım da Kerem kaçırmasaydı. Hoca da böyle dedi. Pazar günü ölümüne oynayacağız. Hak eden kazansın istiyorum." dedi.

"Becerikli olsaydık ne olacaktı?"

Takımın transferden giderleri ve gelirleri hakkında konuşan Mustafa Cengiz, "3 yılda 47 oyuncu aldık. Geldiğimizde 3 günde Nagatomo'yu aldık, sonra Ndiaye'yi sattık. Menajeri kapımda nöbet tutuyordu. 40 milyon Euro bonservis vermişiz. Başka kulüpte ölseniz bunu vermezler, mahremiyet derler. Ben gerçek limiti söylüyorum. Hiçbiri söyleyemez. Toplam ödenen 44 milyon Euro. 68 oyuncu göndermişiz. 18 milyon Euro artıdayız. Beceriksiz halimiz bu. Becerikli olsaydık ne olacaktı? Yalan dolan, Bizans yok. Bizim her şeyimiz açık. Bizim taraftarımız sorgulayıcı bir taraftar. Ben burada patron değilim, ben de taraftarım. Bana cevap verilmezse şüphelenirim." ifadelerini kullandı.

Aday olacak mı?
Aday olacak mı?

Başkanlığa aday olup olmayacağını açıklayan Mustafa Cengiz, "100 milyon Euro kâr etmediğimiz için suçluyuz. 3 yıla daha ihtiyacımız var. Korkmayın aday değilim. Öyle bir kulüp vermeliyiz ki kulüp sıçramalı. Geldiğimde 380 milyon TL yapılandırma yaptım. Euro borçlarını TL'ye çevirdim. Ben buraya kazık mı çaktım? Ömrümün olacağı belli değil. 200-300 dolar ver senin istediğini de tt yapalım diyorlar. Ya transfer ya istifa demişler. Olur mu böyle şey ya?" şeklinde konuştu.

İrfan Can Kahveci ve ultrAslan açıklaması

İrfan Can Kahveci ve ultrAslan taraftar grubu hakkında da açıklama yapan Mustafa Cengiz, "Fatih Terim ile her şeyi konuşuyoruz. Hocayı atıyormuşuz. UltrAslan'ı ben yönlendiriyormuşum. Ya transfer ya istifa diyor bana. İrfan Can için görüştüm, Göksel Bey de açıklamış. UltrAslan, görüşemezsiniz dedikten sonra görüştüm. 3 milyon Euro verdim İrfan Can için. Hayallerr van Persie, gerçekler tam tersi." dedi.

"Artıda olan iki takım var"

Harcama limitleri hakkında ise Mustafa Cengiz, "En çok harcama limiti bizde. Millet harcasana diyor. O bizim toplam limitimiz. Artıda olan iki kulüp var, birisi benim, diğeri Trabzonspor. 9.8 milyon TL harcama limitim var şu an." ifadelerini kullandı.

"Yazarım çeki, alırım İrfan Can'ı"
"Yazarım çeki, alırım İrfan Can'ı"

Galatasaray'ın geleceğini düşündüğü belirten Mustafa Cengiz, "Bugün Galatasaray dünyanın en itibarlı kulüplerinden birisi. Yazarım mayıs sonuna çekleri, İrfan Can'ı da alırım, sonra ceketimi alır giderim. Beni gebertseniz Galatasaray'ın geleceğini karartmam. Bana istedikleri kadar beceriksiz desinler. Hocamız biz bu kadroyla yine şampiyon oluruz diyor. Hocamızın dediği isimlerle ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Hocamız saha kenarında çıldırıyor, bu yaşta yağmuru karı yiyor. Bu para için yapılacak şey değil. 1 saati aşkın konuştuk. Siz olmasanız daha da konuşurduk." şeklinde konuştu.

"Hocamdan çekinmem!"

Fatih Terim ile arasında bir şey olmadığını savunan Mustafa Cengiz, "Fatih Terim ile kavgalıydık barıştık diye bir şey de yok. Ben bunu medya önünde tartışmam. Lafımı esirgemem. Hocamdan çekinmem, hocam da benden çekinmez. Ama bunu medya üzerinden yapmam. Hoca da yapmaz. Hocamın kastettiği şeyler farklı." dedi.

"Transfer olmasa da şampiyon oluruz"

Transfer yapmasalar da şampiyon olabileceklerini kaydeden Mustafa Cengiz, "Havaya girdiler, hepsi Kahveci oldu sanki. Kahveci de Visca da Muhammet de Onyekuru da değerli. Ancak transfer olmasa da şampiyon oluruz. İrfan Can ve Visca çok değerli. Göksel Gümüşdağ'ın istediği 14 milyon Euro'dan da daha değerli bu futbolcular. Ancak olmayınca.."

"Koma halimde bile Galatasaray'ı düşündüm"
"Koma halimde bile Galatasaray'ı düşündüm"

Ömrünün Galatasaray ile geçtiğini savunan Mustafa Cengiz, "Ömrüm Galatasaray ile geçti. En koma halimde bile Galatasaray'ı düşündüm. Bu bir hastalık. Rakibiniz sizden fazla transfer yapınca, sizi yenmiş sayılıyor. Forvet alamadığımız dönemde en çok golü biz attık. Defans alamadığımız dönemde en az golü biz yedik. Hocamız Taylan'ı bularak şapkadan tavşan çıkardı, biz de bazen fil çıkarıyoruz." ifadelerini kullandı.

"Kayyum atanırsa buna dayanamam"

İstifa etmenin en kolay şey olduğunu söyleyen Mustafa Cengiz, "Rakip takım cebinden veriyor diyorlar. Galatasaray taraftarın takımıdır. Hiç transfer yapamayabiliriz. Transfer yapamayınca istifa kolay yol. Benim için istifa en kolay şey. Ancak aradan zaman geçtikten sonra kayyum atanırsa buna dayanamam. Kayyum isteyenler de var." şeklinde konuştu.

"İyi bir başkan adayı görürsem"

Açıklamalarının ilk kısmında, "Korkmayın, aday değilim." diyen Mustafa Cengiz, "İyi bir aday görürsem onun lehine çekilirim. Kendimce iyi bir aday görmezsem, aday olabilirim. Olurum demiyorum. Doktorlarım ve aileme bakarsam, filmin acıklı bölümüne girmeyelim." ifadelerini kullandı.

Oğulcan Çağlayan konusu hakkında ne söyledi?

Tartışılan Oğulcan Çağlayan konusu hakkında da konuşan Mustafa Cengiz, "Oğulcan Çağlayan'ın sözleşmesinin bütün maddelerini okudum. Kararda ayartan kulüp olmadığımız yazıyor. Tek taraflı uzatamazsınız diyor, sen tek taraflı uzatırsan ben de tek taraflı fesih ederim diyor. Futbolcu, esir değil. UEFA tek taraflı uzayamaz diyor. UÇK'dan diğer kulüpler de rahatsız. Tarihte böyle ceza yok. 1.2 milyon TL de Kayseri Erciyes'e ödediği bonservis. 6 maç da oynamadığı maç sayısıymış. Yok ya!" şeklinde konuştu.

Falcao, Galatasaray'dan gidecek mi?

Eleştirilen Radamel Falcao transferi hakkında konuşan Mustafa Cengiz, "Falcao için 60 bin kişi geldi. Taraftarın talebiyle yapılan bir transfer. O gün 60 bin kişi geldi. İstanbul tarihinin 1 Mayıslar hariç en büyük toplantısıymış. Sakatlıktan kurtulamadı. Bize gelirken sakat değildi. Monaco da şaşırdı. İlk maçlar çok asıldı. Hazır değildi. 8 milyon Euro teklif etti Monaco, kabul etmedi. Stadyum hoparlöründen gol anonsu duymaktan sıkıldım, desibel rekorunu görmek istiyorum demiş. Falcao, düzelecek ve gelecek. Falcao şu kulübe transfer olmak istiyorum derse çok isteyen de var, gidebilir." dedi.

"33 sene Fatih Terim'le devam ederim"

Fatih Terim hakkında tekrardan konuşan Mustafa Cengiz, "Fatih Terim ile 2+3 yıllık anlaşma yaptık. Mukaveleyi hocamla beraber yaptık. Ben hocamla devam ederim. 33 sene kalsam 33 sene hocama kal derim. Korkmayın devam etmeyeceğim. Çok büyük uğraşlar içerisindeyiz. Hashtag açarken faizlerin düşük olması için açın. Muhalefet partilerinin bankalarla yapılan anlaşmalara karşı çıkmaması için açın. Siyasi destek de lazım." diyerek sözlerini tamamladı.

hkurt
9 gün önce
Ekonomik konularda sonuna kadar haklı. Fakat transferde asıl sıkıntıları konuşmamış. 1. Neden Galatasarayın transfer listesi basına sızdırılıyor? Bunu kimler yapıyor? 2. Sattıklarına söz söyleyen yok. Eleştiriler satamadıklarına ve yanlış alımlarına.
Cevap
0
Favori Eklemek İçin Giriş Yapmalısınız.