Haberler
Puan
Skor
TV
TAKVİM

Nur Gencer kimdir, kaç yaşında ve nereli?

Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF) ve birçok kulüpte üst düzey görev yapan spor adamı Nur Gencer'in hayatını kaybetmesiyle sevenleri tarafından hayatı merak konusu oldu. Peki Nur Gencer kimdir, kaç yaşında ve nereli? Nur Gencer'in hayatına dair ayrıntılar haberimizde...

Cuma 7 Şubat 2020 20:01
Güncelleme: Cuma 7 Şubat 2020 20:01

Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF) ve birçok kulüpte üst düzey görev yapan spor adamı  hayatını kaybetti.

TBF Başkanı Hidayet Türkoğlu, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Türk basketbolunun efsane ismi, değerli ağabeyim Nur Gencer'i kaybettik. Kendisine Allah'tan rahmet, ailesine, sevenlerine ve tüm basketbol camiamıza başsağlığı diliyorum." ifadelerini kullandı.

Bir dönem TBF'de genel koordinatörlük ve genel sekreterlik görevlerini yürüten Gencer, Türk basketbolunun önemli kulüplerinde de idareci olarak hizmet verdi. 72 yaşında hayatını kaybeden Gencer, ayrıca FIBA Teknik Komiseri ve FIBA Uluslararası Organizasyon Komitesi Üyesi olarak da görev yaptı.

NUR GENCER KİMDİR?

Nuri Gencer, 1948 yılında İstanbul'da dünyaya geldi. Basketbol yöneticisi, spor adamıdır.

Öğrenimini Kadıköy Maarif Koleji’nde 1967 yılında tamamladı. 1992'de Türkiye Basketbol Federasyonu Genel Koordinatörü oldu. FIBA Teknik Komiseri ve Uluslararası Organizasyon Komitesi üyesi olarak basketbola hizmet verdi. Yine 1992'de Dünya Fair-Play Davranış Şeref Diploması ile ödüllendirilmiştir.

Eczacıbaşı, Efes Pilsen, Galatasaray ve Tuborg kulüplerinde üst düzey yöneticilik yaptı. Türkiye Basketbol Federasyonu genel sekreterlik görevini yaptı. A milli takımlar idari menajerlik görevini yaptı.

İlk yorumu yazan siz olun!
Favori Eklemek İçin Giriş Yapmalısınız.