Haberler
Puan
Skor
TV
TAKVİM

Oğuz Uğurlu anısına...

Mehmet Fatih Gökçe`ın Tüm Yazıları

Cumartesi 13 Mayıs 2017 15:01
Güncelleme: Cumartesi 13 Mayıs 2017 15:01

“Hiçbir söz seni anlatmaya yetmez. Senin bizlere yaptığın ağabeyliği, etrafındaki herkese kattığın değeri, gençlere öğrettiğin dürüstlüğü, onurlu ilkeleri biz burada hangi kelimelerle anlatalım… Sayfalara sığar mı? Sensiz olur mu be Abi? Daha yapacak onlarca işimiz varken bu bize yapılır mı Abi? O kelimeyi kullanmayacağız. Sadece bugün değil, hiçbir zaman sana o kelimeyi yakıştırmayacağız. Belki bedenin artık bizimle değil ama seni her zaman kalplerimizde yaşatacağız. Sevgi İmparatorluğu senin bizlere mirasındır. Onu her zaman yaşatacağız.

Biliyoruz ki yapacağımız her iyi işte sen bizimle gurur duyacaksın. Sana layık olacağız. Allah rahmet eylesin. Allah sevenlerine sabır versin. Türk Futbolunun, Türk Hakemliğinin, İstanbul Hakemlerinin başı sağ olsun. Çok değerli bir insan, çok büyük bir ADAM, gerçek bir Abi oldun. Allah senden razı olsun. Senin hakkını ödemek mümkün değil, sen bize haklarını helal et abi” sözleri ile veda etmişti Türk Hakemliği Oğuz Abiye. Bir kez daha bu vedayı hatırlatarak başlamak,  haftanın hakem performanslarının değil de hakem dayanışmasını ve TFFHGD İstanbul şubesinin duyarlılığı ile benim için sözde MHK'nin icraatlarını dile getirmek istedim.

Türkiye Faal Futbol Hakemleri Gözlemcileri Derneği İstanbul Şubesi Başkanı, Genel Merkez Başkan Yardımcısı, İstanbul İl Hakem Kurulu Eski Başkanı, Ulusal Gözlemci Oğuz Uğurlu, geçirdiği elim rahatsızlıktan kurtulamayarak Hakkın rahmetine kavuşmasının ilk yılında şükranla anarak başlamak istiyorum yazıma. Ailesine, sevenlerine ve hakem camiasına sabır, kendisine Allah’tan rahmet diliyoruz.

Vefası için İstanbul şubesine de tebrikler, Sn Alpaslan Dedeşi’de kutlamak ve Oğuz Uğurlu’yu anma programını da paylaşmak istiyorum.

10 MAYIS 2017 Çarşamba

19:00 Derneğimizde Kuran okutulacaktır ve Başkanımız adına lokma dağıtılacaktır

11 MAYIS 2017 Perşembe

11:00 Dernek binamız önünden

11:30 Bakırköy Ömür Tesisleri önünden hareket edecek araçlar ile mezarı başında yapılacak anma töreni.

12 MAYIS 2017 Cuma

19:15 Beşiktaş Çilekli tesislerinde Merhum Başkanımız Oğuz UĞURLU adına düzenlenecek Anadolu – Avrupa yakası futbol maçları.

14 Mayıs 2017 Pazar

09:30 Belgrad Ormanında gerçekleşecek SEVGİ İMPARATORU koşusu.

Saygı İmparatorluğu ricasını yönetemeyen MHK...

 “Hislerimizle değil, kurallara göre hareket edeceğiz. Adaleti ön planda tutacağız, bu unsur herkesin kulağına küpe olacak.”

Bu sözlerin sahibi, o zamanların İdealist Başkanı! Yusuf Namoğlu idi. Bilemedik, bilemezdik içinde böylesine kendine has, Türk hakemliğine dibe sürükleyecek planları olduğunu.

Şimdi soruyorum, Cüneyt Çakır, Fırat Aydınus, Bülent Yıldırım’ı çıkart kadrodan, ne yapabileceksin? Var mı senin keşfettiğin 5 yıldır, kısa aralıklar vermenin haricinde hep görevde idiniz.

Ama ileriyi değil sadece günü kurtarmak üzerine çaba sarf ederken, hakemleri yıprattın, hep onları ateşe attın, 20 maç taşıdılar 1 maç sıkıntıda köşeye fırlattın, 22 hakem çok 18 yeter dediniz, elinizdeki 22’yi bile doğru kullanamadınız, Ahbap Çavuş İlişkileriniz tavan! Yaptı. Herkese sözler vaatler, hakemleri birbirine küstüren uygulamalar

Hakemler arasında ayrışma oldu, ayrım oldu, psikolojik kıyım oldu.

Hakem hata yapıyor maça çıkamam diyor, bir bakıyor görevi var, hem de 10 hafta üst üste, Eve dahi uğramadan maça gidiyor, Hatta aynı hafta sonunda iki maça bile çıkabiliyor sonra doğru düzgün hatası yok iken bekliyor tam 10 hafta, hal böyle olunca da hakemde ne psikoloji kalıyor, ne de denge. Hepsi şaşıyor

Sonra aynı MHK 18 hafta görev vermediği hakemi, o haftanın En kritik maçına atıyor, Hakem tedirgin, Hakem asabi, Hakem güvensiz, Hakem korkuyor, bu kritik mücadele öncesi Hakemin ekibi ile sorguladığı tek soru “Ne olacak benim halim ?”

Ekipten gelen cevaplar hep aynı…

Hocam sen gene iyisin, hakemsin, “Peki ne olacak bizim halimiz ?”

Peki Ya Gözlemciler…

En az hakemler kadar mutsuz bir kadroda burada var. Sadece Gözlemci atama sorumlusuna yakın diye, hakemlik kariyeri, gözlem kabiliyeti yetersiz, Ahbaplar var.  Uefa kariyeri, Ligler kariyeri hiçe sayılan gözlemciler saçma sapan atamalarda görev yapar iken, Ahbaplar hakemlik kariyeri zayıf, yıllardır camiadan uzakta iken, geri çağırılıp şimdi Türk hakemliğine yön vermesi planlanan genç yetenekleri geliştirsin diyerekten göreve gönderiliyor.

 MHK bunu yaparken aslında diyor ki,

Ey gözlemci müessesesi sen benim için önemsiz hükümdesin, sen ne yazarsan yaz, çizersen ÇİZ! Ben gene bildiğimi okuyacağım, o yüzden bana adapte ol ki! Bende seni daha bir görevin bitmeden ötekine yollayayım. Sen Bozacı ol Bende Şıracı. Hal böyle olunca,  Merkez Hakem Kurulu’na vereceği notu soran gözlemciler türedi.

Peki Şimdi Son Sorum, Sn Namoğlu’na Hislerinizle mi hareket ediyorsunuz? Kurallar ile mi ?

Türkiye Futbol Federasyonu da artık şunu çok iyi biliyor. Bu Merkez Hakem Kurulu tüm spor camiası üzerinde inandırıcılığını bitirmiştir. Kökten değişim zaruriyet halini almıştır.

Eleştirilerimin sonunda ise çözüm önerim şu dur, MHK 15 kişilik bir kadroya yükseltilsin, Bu kadro da dönem başkanlığı gibi, 2 yılda bir başkan kurul üyeleri tarafından seçilsin, kurulda Saltanat! sona ersin. Böylece eşit ve adil uygulamalar, hakemler arasında hakkaniyetli klasmanlar daha kolay yapılacak, Kralcılık dönemi de askıya kalkacaktır.

 

 

İlk yorumu yazan siz olun!
Favori Eklemek İçin Giriş Yapmalısınız.