Haberler
Puan
Skor
TV
TAKVİM

Olay sözler: "Yüzümü bile görmeden kovdu, bu idari bir hata"

Cuma 29 Mart 2019 08:37
Güncelleme: Cuma 29 Mart 2019 11:37

Galatasaray Genel Kurulu’nun idari yönden ibra etmediği Başkan Mustafa Cengiz, geçtiğimiz pazartesi günü basın toplantısında U14 takımının oyuncusu Beknaz Almazbekov’un, İstanbulspor maçında hakemin verdiği haksız penaltıyı auta attığı videoyu izlettirip, “Bizim ibra edilmeyen idari yönetimimiz bu” isyanında bulunmuştu.

Emrah Bayraktar'dan Beknaz ve Galatasaray açıklaması

O dönem Beknaz’ın Galatasaray’a kazandırılmasında büyük emekleri olan antrenör Emrah Bayraktar, isminin anılmamasından, kendisine en azından bir teşekkür edilmemesi nedeniyle kırgın. Bu rahatsızlığını ve kırgınlığını ise dile getirdi.

Emrah Bayraktar: "Yetiştirdiğim 160 profesyonel oyuncu futbol oynuyor"
Emrah Bayraktar: "Yetiştirdiğim 160 profesyonel oyuncu futbol oynuyor"

Kariyerim boyunca ben bu durumları çok yaşadım. ‘Ozan Kabak’ı istemediğim şeklinde’ diye şeylerde söylendi. Böyle bir dedikodu çıkardılar. Kesinlikle yok böyle bir şey. Türkiye’de ve Avrupa’da benim yetiştirdiğim 160 tane profesyonel oyuncu futbol oynuyor. Bu oyuncuları ya bulmuşum ya eğitimde yer almışım. Bunu kimse konuşmuyor.

"Sanki Beknaz gökten zembille indi"
"Sanki Beknaz gökten zembille indi"

Türkiye’de bu anlamda ikinci bir insan yok. 160 diyorum. Yıllarca bir yetenek bulmuş, eğitim vermiş ve yetiştirmiş, burnu aktığında bunu silmiş, her türlü problemi ile ilgilenmiş bir  eğitmenim. Şimdi herkes Beknaz’ı konuşuyor. Sanki Beknaz Almazbekov gökten zembille indi.

“Kötüleme alışkanlığı var”

Biz de daha çok kötüleme alışkanlığı var. Bizim kültürümüzde Teşekkür yok. Ben size teşekkür ediyorum. Bu emeği gördüğünüz için. Ben Beknaz haberlerini açıyorum okuyorum… Gülüp geçiyorum. Diyorum ki bu çocuk sanki gökten zembil ile indi. Sayın başkanım siz idari yönden ibra edilmediğiniz için şikayet ediyorsunuz. Ama siz benim görevime sormadan, soruşturmadan, sorgulamadan, yüzümü bile görmeden, bu adam kim demeden son verdiniz. Bu da bir idari hata olmuyor mu başkanım. Yüzümü görmeden yolladınız. Bu da idari bir hata. Yerine kimi alıyorsunuz Ali abimizi. 70 yaşında hiçbir belgesi yok.

Beknaz, Galatasaray'a nasıl geldi?
Beknaz, Galatasaray'a nasıl geldi?

Emrah Bayraktar o dönem Beknaz’ı nasıl G.Saray’a kazandırdığını da anlattı:

Ağabeyi Türkiye’de üniversitedeydi. Daha sonra babası Beknaz’ı alıp Türkiye’ye geliyor. Biz Beknaz’ı okullar arasında taramalarda bulduk. Florya’ya yakın olan ilçelerde bulunan ilköğretim okullarıyla iyi ilişkiler kurduk. Oradaki öğrenciler arasında seçmeler ve turnuvalar yapıyorduk. Beknaz bu tür bir seçmeden gözümüze çarpmıştı.

"Beknaz için 6 ay uğraştım"
"Beknaz için 6 ay uğraştım"

Bu tip oyunculara lisans çıkarmak çok zor. Biliyorsunuz 18 yaşının altında bir çocuğa imza attırmak için UEFA’ya Beknaz’ın futbol dışı nedenlerden dolayı Türkiye’ye geldiğini ikna etmek lazımdı. UEFA bunun tespitini istedi. Lisansını çıkarmak için çok uzun süre UEFA ile yazıştım. Ciddi emek ve çaba sergiledim. O süreç yaklaşık 6 ayı buldu.  Bu süreç herkesin yapabileceği ve yapmak isteyeceği bir süreç değildi. Beknaz daha sonra bizden tam 1 yıl boyunca ciddi bir eğitim gördü. Erken bir keşfin ve aynı zamanda da birazda emeğin ürünüdür Beknaz.

Beknaz'ın karakteri...

Beknaz’ın arkadaşları tarafından da sevilen bir çocuk olduğunu belirten Bayraktar, karakterini de anlattı.

"Beknaz, uyumlu ve sempatik bir karaktere sahip"
"Beknaz, uyumlu ve sempatik bir karaktere sahip"

Bayraktar, "Beknaz yetenekli bir çocuk ama çok erken konuşmamak lazım. Kadromuza dahil ettiğimizde kırık dökük bir Türkçesi vardı. Biz o dönem Türkçe dersleri aldırmıştık. Takım içerisindeki iletişimini daha geliştirmek için bunu yaptık. Karakter olarak düzgün mizacı olan bir çocuk. Uyumlu, takımda sevilen, sempatik bir karaktere sahip olan çocuk" diye konuştu. (Akşam)

İlk yorumu yazan siz olun!
Favori Eklemek İçin Giriş Yapmalısınız.