Haberler
Puan
Skor
TV
TAKVİM

Oynatacak oyuncu kalmayacak! Koronavirüs darbesi…

30 Temmuz’da yeniden başlaması beklenen NBA’de koronavirüs testlerinde pozitif çıkan sonuçlar bir yandan tedirgin ediyor.

Çarşamba 8 Temmuz 2020 15:15
Güncelleme: Çarşamba 8 Temmuz 2020 15:25

EREN TUNCAY – AJANSSPOR

NBA, yeniden başlangıç için bütün planlarını yaptı. Takımları belirli bir sırayla Orlando’ya götürüyor ve takım antrenmanları orada da başlayacak. Ancak bir yandan yapılan koronavirüs testlerinin sonuçları pek iç açıcı durmuyor.

25 kişide çıkmıştı

En son verilen toplu resmi sayıda 351 oyuncuya yapılan koronavirüs testlerinde 25 kişinin sonucu pozitif çıkmıştı ki, bundan sonra testleri pozitif çıkan birçok oyuncu daha bu listeye eklendi.

Oyuncular tedirgin

Geçtiğimiz ayda NBA’in dönüş planı açıklandığında, birçok oyuncu durumu güvenli bulmadığını dile getirmişti. Bunun üzerine NBA Başkanı Adam Silver ise isteyen oyuncuların 30 Temmuz’da devam edecek olan ligde oynamama hakkı verileceğini açıklamıştı. Bu doğrultuda lige devam edecek 22 takımdan oynamayacağını açıklayan birçok oyuncu oldu. Bunlardan bazıları ise takımları içerisinde kilit rolleri olan önemli oyuncular. Bu noktada ise takımlara, 30 Temmuz’a kadar ekstradan kadrolarına oyuncu alma şansı verilecek.

Bazı takımlar daha zor durumda
Bazı takımlar daha zor durumda

Doğu Konferansı ekibi Brooklyn Nets, koronavirüs testlerinin pozitif çıkmasıyla en zorluk çekecek takımların başında geliyor. Zaten sakatlıkları bulunan Kevin Durant ve Kyrie Irving gibi yıldız oyuncularından yararlanamayacak olan Nets, Doğu Konferansı’nda bulunduğu 7. sırayı korumak için ter dökecek. Bu noktada Brooklyn Nets, koronavirüs testleri sonucunda 4 oyuncusunu daha kaybetti. Daha evvel DeAndre Jordan, Spencer Dinwiddie gibi as oyuncularının koronavirüs testleri pozitif çıkmış ve bu oyuncular devam eden ligde yer almayacaklarını açıklamıştı. Bunun üzerine Wilson Chandler’da da test pozitif çıkarken, son olarak Nets’in bir diğer as oyuncularından biri olan Taurean Prince’in de koronavirüs test sonucu pozitif çıktı.

Şimdi ne olacak?

Son testlerle beraber sonuçların pozitif çıkması ve yeterli süre olmaması sebebiyle Brooklyn Nets 4 oyuncusundan yoksun kalmış oldu. Öte yandan takım, dün akşam ligin devam edeceği şehir olan Orlando’ya uçuşunu yaptı. Brooklyn Nets’in kaybettiği 4 oyuncusunun yerine yeni 4 oyuncu alma hakkı alacak ama kısa dönemde takıma ve gereksinimlerine uygun oyuncu bulmak o kadar da kolay değil.

NBA kararlı

Bazı kesimler tarafından NBA’in ‘başlayamama’ ihtimali hâlen bulunsa da, NBA ligi sürdürmekte kararlı. Hatta o kadar kararlı ki, lig devam ederken yapılacak rutin koronavirüs testleri sırasında sonucu pozitif çıkan oyuncular ayrılıp karantinaya alınacak ve geri kalanlarla yola devam edilecek. NBA, takımda oyuncu sayısı makul seviyede olduğu sürece ligi sürdürecek. Ancak 12 kişilik takımda oynayabilecek kişi sayısı 6-7 kişiye düşerse ne olacak? İşte o zaman lig mecburen duracak. Orlando’da Disney tesislerinde izole kalacak takımlar için lig yeniden durmuş olacak. Ve bunun olma olasılığı gayet yüksek.

Ligin kaderi değişecek
Ligin kaderi değişecek

Öte yandan bu durumun başka bir boyutu daha var. Takımların şu an oldukları sıralamayı aldıkları dönemdeki form durumlarıyla şimdiki durumlarının aynı olması beklenemez. Buna ek olarak sezon devam ederken şampiyonluğa oynayan bir takımın en iyi oyuncusunun testi pozitif çıkarsa işler tamamen değişecek. O oyuncu dönene kadar playoff’taki durum değişebilirken, mutlak favori konumundaki takım elenmiş dahi olabilir.

İlk yorumu yazan siz olun!
Favori Eklemek İçin Giriş Yapmalısınız.