Haberler
Puan
Skor
TV
TAKVİM

Oyun konsollarına ne kadar zam geldi? Vergi...

Playstation 5 2020 fiyatı ne kadar oldu, vergi ödenecek mi, gümrük vergisi ne kadar oldu, %50 gümrük vergisi mi geldi, %20 gümrük vergisi mi geldi, ne kadar fiyat eklendi, Avrupa fiyatı ne kadar, Xbox, Nintendo Switch ve Playstation fiyatları ne kadar oldu,

Cumartesi 18 Nisan 2020 20:36
Güncelleme: Cumartesi 18 Nisan 2020 20:41

Koronavirüs önlemlerinden biri olan evde karantina altına giren vatandaşlar evde zaman geçirmek için oyun konsolu satın almaya başladılar. Böylelikle oyun konsolu satışı yükselişe geçmeye başladı. Bununla birlikte ise zam fiyatı da tavan rakamlara ulaştı. 

Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararı ile oyun konsollarının gümrük vergisi yüzde 50 artırıldı. Bu zamandan etkilenenler ise, Xbox, Nintendo Switch ve Playstation gibi oyun konsolları oldu. 

Oyun konsolların yanı sıra vergiye dahil olan Golf sopası ve sirk eşyalarına da dikkat çekti.

Resmi Gazete’de yayımlanan karar kapsamında, son dönemde satışlarında artış yaşanan oyun konsollarında da yüzde 50 ek gümrük vergisi uygulanacak. 30 Eylül 2020’ye kadar yüzde 50 olarak uygulanacak olan ek vergi, 1 Ekim 2020’den sonra ise yüzde 20 olacak.

Hangi ürünler etkilendi?

Tasarıya göre bir çok ürüne daha ek vergi getirildi. Buna göre, kauçuk iplikler, tutkallar, plastik plaka/levhalar, demir veya çelikten vidalar, plastik ve metal düğmeler, bazı kaynak telleri, kağıt kesme makinaları, hava perdeleri, transformatörler, redresörler, sesli işaret cihazları, kesintisiz güç kaynakları, hoparlörler, röleler, multimetreler, saatler, kronometreler, aydınlatma cihazları aksam ve parçaları, hidrolik presler, video konsolları, bayram ve karnaval eşyası, sirk eşyası, çıtçıtlar ve bunların aksamları, golf sopaları ve açık hava oyunlarına mahsus eşyaya ilave gümrük vergisi uygulanması kararlaştırıldı. Söz konusu ilave gümrük vergisi oranları ürünlere göre yüzde 5 ile yüzde 50 arasında değişecek.

Fiyatı ne kadar?

Türkiye İstatistik Kurumu’na göre oyun konsolunun ortalama fiyatı 2795 TL. Türkiye'de satışa sunulan oyun konsollarından yüzde 20 ÖTV ve 18 KDV alınıyor. Sony’nin Kasım 2020’de satışa sunmayı planladığı yeni oyun konsolu Playstation 5 (PS5) Türkiye’ye geldiğinde yüzde 20’lik ilave gümrük vergisine tabi olmuş alacak. Ürünün fiyatının 6.000 TL’yi aşması bekleniyor.

İlk yorumu yazan siz olun!
Favori Eklemek İçin Giriş Yapmalısınız.