Haberler
Fikstür/Tablo
Maç Merkezi
TAKVİM

Pasaport yenileme nasıl yapılır, ücreti ne kadar?

Pasaport yenileme işlemi yılbaşına kısa bir süre kala yurtdışına çıkacak vatandaşlar tarafından merak ediliyor.Pasaport yenileme işlemi için randevu alımının internetten yapılıp, yapılamayacağı aranan konular arasında yerini alıyor. Peki Pasaport yenileme işlemi nasıl yapılır? Pasaport yenileme işleminin ücreti ne kadar? İşte pasaport yenileme işlemine dair detaylar...

Çarşamba 18 Aralık 2019 22:46
Son Güncelleme: Çarşamba 18 Aralık 2019 22:46

Pasaport yenileme nasıl yapılır? Pasaport yenileme işleminin ücreti ne kadar? soruları halihazırda pasaportu olan ve yenileme işlemi yapmak isteyen vatandaşlar tarafından sorgulanıyor. Pasaportlar 6 ay, 1 sene, 2 sene, 3 sene ve 4 ile 10 yıl aralığında çeşitlilik gösterir ve bu çeşitlere göre verilmektedir. Almış olduğunuz pasaportun geçerlilik süresi dolmuş ise ve şayet pasaportunuzu yeniden talep etmeniz halinde yenilenmesi gerekmektedir. İşte pasaport yenileme işlemine dair detaylar...

PASAPORT NASIL YENİLENİR?

Pasaport yenileme işlemleri pasaportunuzun cinsine göre farklılık göstermektedir. Ancak hangi tür pasaporta sahip olursanız olun öncelikle randevu almanız gereklidir. Pasaport yenileme işlemleri için bizzat kendiniz gitmelisiniz. Herhangi bir kişiye vekâletname verilmiş bile olsanız başka birisi kesinlikle sizin adınıza pasaportunuzu yenileme işlemi gerçekleştiremez.

PASAPORT YENİLEME İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

 • Şu anda kullanmakta olduğunuz pasaportunuz.
 • Nüfus cüzdanınız
 • 2 adet biometrik fotoğraf
 • Pasaport almak istediğiniz yıla göre ödenmiş harç ve defter bedellerinin ‘’tahsil edilmiştir’’ kaşeli dekontları. Aynı zamanda bu dekontlarda işlemi yapan banka görevlisinin ıslak imzası da kesinlikle bulunmalıdır vebirinci nüshası olmalıdır.
 • Daha önce parmak izi vermediyseniz eğer emniyet müdürlüğüne gidip parmak izi vermeniz gerekiyor. Ancak daha önce pasaport çıkarttırdıysanız mutlaka bu işlemi yaptırmışsınızdır.
 • Bu arada bilmeniz gereken bir not belirtelim eğer, henüz reşit olmayan 18 yaş altı çocuklarınız için pasaport başvurusu yapıyor iseniz yukarıdaki evraklara ek olarak yanınıza ayrıca muvafakatname (yani çocuğunuzun pasaport işlemlerinden haberdar olduğunuzu ve bu işlemlerin yapılmasına izin verdiğinizi gösteren belgedir) almanız gerekiyor. 
   

PASAPORT YENİLEME BAŞVURUSU

Pasaport yenileme randevusunu bulunduğunuz ilin veya bağlı bulunduğunuz ilçenin Nüfus Müdürlüğü’nden alacak ve işlemlerinizi oradan tamamlayacaksınız. Randevu alma kısmı oldukça basit. ALO 199 Vatandaş Etkileşim Merkezi’nden veya https://randevu.nvi.gov.tr/ internet adresinden pasaport yenileme butonunu tıklayarak kolayca müsait olan gün ve saate randevu alabilirsiniz.

PASAPORT YENİLEME ÜCRETLERİ NE KADAR?

Pasaport yenileme ücretlendirmelerinde, pasaport kullanım süresi gibi pasaport yenileme süresine göre de ücretlendirmeler yapılmaktadır ancak Hususi ve Hizmet Damgalı pasaportlardan harç ücreti alınmamaktadır. Aşağıda 2019 harçları resmi gazetede yayınlanmıştır. 

 • 6 Ay Süreli pasaport İçin: Harç Bedeli 170,00 TL + Defter Ücreti 133,50 TL = TOPLAM 303,50 TL
 • 1 Yıl Süreli pasaport İçin: Harç Bedeli 248,40 TL + Defter Ücreti 133,50 TL = TOPLAM 381,90 TL
 • 2 Yıl Süreli pasaport İçin: Harç Bedeli 405,50 TL + Defter Ücreti 133,50 TL = TOPLAM 539 TL
 • 3 Yıl Süreli pasaport İçin: Harç Bedeli 575,90 TL + Defter Ücreti 133,50 TL = TOPLAM 709,40 TL
 • 4+ Yıl Süreli pasaport İçin: Harç Bedeli 811,60 TL + Defter Ücreti 133,50 TL = TOPLAM 945,10 TL 
İlk yorumu yazan siz olun!
Favori Eklemek İçin Giriş Yapmalısınız.