Haberler
Fikstür/Tablo
Maç Merkezi
TAKVİM

Pereira'yı Mourinho sanmak..

Her Brezilyalı futbolcu yüksek kalitede olmadığı gibi, her Portekizli teknik direktör de bir Jose Mourinho değil. Bunun farkında olmak lâzım. Değil mi?

Emrah Karalinç`ın Tüm Yazıları

Cuma 18 Eylül 2015 17:46
Son Güncelleme: Cuma 18 Eylül 2015 17:46

Boyumuzun ölçüsünü nedense hep Avrupa'da alıyoruz. Hem de en acı şekilde! Dün akşam tipik örneklerinden birini Kadıköy'de gördük. Yıldızlarla dolu, ihtişamlı Fenerbahçe, Molde karşısında sapır sapır döküldü. Teknik heyetin, bu facianın gerçekleşmesinde hatırı sayılır bir payı var elbette...

Vitor Pereira, rakip Molde'yi iyi analiz edebilmiş görünmüyor. Yardımcıları da kendisine pek "yardımcı" olmuyor herhalde. Değeri Fenerbahçe'den 10 kat aşağıda olan Molde, ne yaptığını bilen ve bulduğu fırsatları değerlendiren bir görüntüdeydi. Her açıdan üstünlerdi. Fenerbahçe, maalesef hak ettiği bir mağlubiyet aldı. Mesele; tabi ki mağlubiyet almak değil. Mağlubiyetin nasıl ve şekilde alındığı önemli!

Pereira, Hamzaoğlu'nu yanlız bırakmadı...
Fenerbahçe'den beklentiler büyük. Fakat; bu beklentilere henüz karşılık veremiyor sarı-lacivertliler. Vitor Pereira, basın toplantılarında oynatmak istediği futbolu çok iyi anlatıyor, lâkin uygulamada halen bunu göremiyoruz. Hiç kimse de, "Bak Vitor Pereira, güzel söylüyorsun da ortada anlattığın takıma dair hiçbir iz göremiyoruz" demiyor.

Galatasaray Teknik Direktörü Hamza Hamzaoğlu, Atletico Madrid maçında acemilikler yapmıştı. Bu acemiliklere ezeli rakibi Fenerbahçe'nin Portekizli hocası Vitor Pereira da iştirak etti. Hamzaoğlu yanlız kalmadı. Kamuyounda da ilginç bir yanılgı var nedense... Her Brezilyalı futbolcu yüksek kalitede olmadığı gibi, her Portekizli teknik direktör de bir Jose Mourinho değil. Bunun farkında olmak lâzım. Değil mi?

Pereira'yı eleştirmek için biraz zaman geçmesi gerektiğini söylemiştim önceki haftalarda... Yeterli zamanın geçtiğini düşünüyorum. Eksikleri, sakatlıkları anlayabiliriz. Fenerbahçe, kendi büyüklüğüne yakışır bir futbol oyna(ya)mıyor. Gerçek budur. Grupta şans tanınmayan o Molde dün akşam ders verdi sarı-lacivertlilere. Hem de Kadıköy'de! Pereira, oturup bir düşünmeli. Ne yapmaya çalıştığı konusunda bir karara varmalı. Kendisini sorgulamalı!

Topal'ı bitirmeye mi çalışıyorlar?
Evet, dün akşam Pereira acemice hatalar yaptı. Yaptığı hatayı anlamış olmalı ki, maçın ardından düzenlenen basın toplantısında sorumluluğu üstüne aldı. Örneğin; Mehmet Topal'ın kenara alınmasına halen anlam verebilmiş değilim. Artık Topal'a karşı bir önyargı olduğuna dair fikrim netleşmeye başladı. Topal'a karşı hem milli takımda hem de Fenerbahçe'de bir "bitirme" operasyonu olduğunu düşünüyorum. Yanılıyorsam mantıklı bir açıklama yapılsın, anlarız!

Takımın yeni olduğu gerçeğini unutmuyoruz. Oturmuş bir Fenerbahçe yok. Avrupa maçlarında acımazlar adama... Pereira, önce ne oynatacağını bulmalı. Deneme-yanılmalarla vaktini doldurmamalı. 1-2 maç daha kaybedince (eğer derbi olursa bu daha fena) yüksek sesle homurdanmalar başlar. Aziz Yıldırım ve yöneticiler de Fenerbahçe'nin çöküşüne ne kadar sabreder? Bildiğim Aziz Yıldırım, işler kötüye gittiğinde her türlü müdahale eder. Kimse kimseyi kandırmasın...

Avrupa'daki rakipleri izlesin...
Basında, "Pereira boş durmuyor ve ligdeki rakiplerinin maç kasetlerini izliyor" gibi haberler görüyoruz ya hani... Vitor Pereira, Avrupa'daki rakiplerini oturup analiz etsin, ettirsin. Dersine çalışmayan ve beklemediği sorularla karşılaşan bir öğrenci gibiydi. Molde'den daha büyük bir tehlike varsa o da; kendi evinde rakiplerin korkulu rüyası olan Celtic takımıdır. Ne dediğimi sanırım 2 hafta sonra daha net anlaşılacak!

Bir parantez de Beşiktaş'a açmak lâzım. Skenderbeu, emekliliğini yaşayan semt ağabeylerinden oluşan bir mahalle takımı gibiydi. Beşiktaş'ın 1-0 kazanmasına gerçekten şaşırdım. Bitiricilik konusunda evlere şenlik futbolcular, sanırım son vuruşlar için daha çok çalışmaları gerektiğinin farkına varmıştır. Varmamış ise Şenol Güneş futbolcularına bunu en acilinden anlatmalı.

@ekaralinc

İlk yorumu yazan siz olun!
Favori Eklemek İçin Giriş Yapmalısınız.