Haberler
Puan
Skor
TV
TAKVİM

Prof. Dr Turgay Biçer'den koronavirüs uyarısı!

Perşembe 19 Mart 2020 17:16
Güncelleme: Perşembe 19 Mart 2020 17:20

Koronavirüsten nasıl korunuruz? Koronavirüsün spora etkisi nasıl oldu? Covid-19 insan psikolojisini nasıl etkiledi?

Radyospor'da Spor Kazanı programında Özgür Sancar'ın canlı yayında sorularını yanıtlayan Spor Psikoloğu Prof. Dr. Turgay Biçer'in açıklamaları şu şekilde:

İnsan hayatından daha önemli bir şey yok!

"Erteleme kararı doğru. Olması gereken buydu. Sporcuların çoğunun kafası sahada değil. Oyuncuların bir panik hali vardı. İşlerini yapmak istiyor olabilirler ancak olması gereken oldu. Burada farklı kaygılar vardı. Bunun ekonomik tarafı da düşünülmüş olabilir. Bu bir iş sonuç olarak ama hiçbir şey insan hayatından önemli değil."

Kaygı ve endişe önemli ancak paranoyaklaşmayalım!

"Belli ölçülerde kaygı ve endişe önlem almak için önemlidir ancak bu durum paranoyaya gitmemeli. Kaygı duyalım ve endişelenelim ancak şuurumuz yerinde olsun. Yetkililerin ne söylediğine dikkat etmeliyiz. Evde biraz daha zaman geçirebiliriz. Kitap okuyun, film izleyin, sağlıklı beslenin ve kurallara uyun. Burada sakin olup biraz daha geri çekilmek çok önemli. Burada medyaya da önemli iş düşüyor. İnsanları paniğe sürükleyecek yayınlar yapmamalıyız. Bu tarz durumlarda ne kadar sakin ve soğuk kanlı olursak bu mikrobu yenme şartımız artar."

Duygulara kapılmayalım!
Duygulara kapılmayalım!

"İnsan aklını daha fazla kullanmlaı. Duygulara kapılamamlı. Bunun için doğru bilgiye ihtiyacımız var. İnsanların kuşkuları varsa sağlık kuruluşlarına gitmeli. Burada akıl ne diyorsa onu yapmalıyız. Eğer bir şüpheniz varsa evdem çıkmayacaksınız ve bağışıklık sisteminizi güçlendireceksiniz. Bu duygulara teslim olmamalıyız."

Halk dedikodulara inanmamalı!

"Bence alınan önlemler çok iyi. Tdebirler yeterli ancak halk biraz daha dikkatli olmalı. Halk dedikodulara inanmalamalı ve paranoyaklaşmamalı. Ben futbolculara benzer şeyler anlatırdım. Sakin olun, iyi uyuyun, dinlenin, düzenli beslenin, kendinize zaman ayırın, dostlarınızı arayın ve hedeflerinizi belirleyin. Kendi önlemimizi kendimiz almalıyız. Burada söylemek değil uygulamak önemli."

İlk yorumu yazan siz olun!
Favori Eklemek İçin Giriş Yapmalısınız.