Haberler
Fikstür/Tablo
Maç Merkezi
TAKVİM

Şenes Erzik'ten Galatasaray'ın UEFA toplantısı hakkında flaş açıklama!

Perşembe 8 Mart 2018 15:01
Son Güncelleme: Perşembe 8 Mart 2018 15:01

Türkiye Futbol Federasyonu Onursal Başkanı ve UEFA Eski Asbaşkanı Şenes Erzik, Galatasaray'ın UEFA ile yapacağı toplantı ve gerçekleştireceği sunum hakkında çarpıcı konuştu. Erzik,  ayrıca Türk takımlarının son dönemdeki durumu hakkında da açıklamalarda bulundu.

Radyospor'da yayınlanan Spor Kazanı programında Emrah Karalinç'e konuşan Şenes Erzik şunları ifade etti;

'Kulüp lisans sistemi açıkcası bizim çocuğumuz gibi'
'Kulüp lisans sistemi açıkcası bizim çocuğumuz gibi'

"Öncelikle benim katıldığım kurullar saymakla bitmez. En önemlisi Türkiye Futbol Federasyonu'nun ilk ve tek onursal başkanıyım. Bu kurullarda önemli çalışmalar yaptık. Mesela; Şampiyonlar Ligi bizim zamanımızda çıktı. Bizim dönemimizde en önemli konu Kulüp Lisans Sistemi idi. Kulüp lisans sistemi açıkcası bizim çocuğumuz gibi."

'Ceferin doğru dürüst bir başkan'
'Ceferin doğru dürüst bir başkan'

"UEFA yeni başkanı Ceferin'in gelmesi ile çok önemli değişim oldu. 2015 yılında daha önce kendime ve etrafıma söz verdiğim için, "Vakti geldiği zaman bırakacağım" dedim ve bıraktım. Daha sonra FIFA'da görevimizi tamamladık. Toplantılara katılıyorduk ancak oy hakkımız yoktu."

"Ceferin'in gelişi ile doğrular yapıldı. Eskimiş arkadaşlar vardı ve devam etmeleri çok doğru değildi. Yeni arkadaşlara yer açmak için ayrıldılar. Herkesten önce tanıyorum yeni başkanı. Yaklaşık 6 yıl evvel genel kuruluna katılmıştım Slovenya'da... FIFA ve UEFA adına görev almıştım kurulda. Bildiğini iyi bilen, bilmediğini arayıp bulan ve fikrinden zor dönen, tutarlı bir insan. Doğru dürüst bir başkan daha geldi. Yapacağı çok iş var."

"Futbola para girdikten sonra farklı oldu. Biz bu işleri yaparken kasada 15 milyon İsviçre Frank'ı vardı. Yaklaşık 85 milyon Frank ile Şampiyonlar Ligi için bize teklif gelmişti. Güvendikten sonra bu işe girdik şimdi bakıyosunuz 2 milyar civarında gelir geliyor. Bu iyi mi oldu, kötü mü oldu buna bakmak lazım. Kulüplerin kendi keselerine hakim olmaları önemli, disiplin getiren kulüpler için iyi oldu."

'Kulüplerin fabrikaları stadyumlardır'
'Kulüplerin fabrikaları stadyumlardır'

"Fenerbahçe takımında çok eskiden genel sekreterlik yapmıştım. Profesyonel yöneticilik fikrimiz vardı. Böyle eşya piyangosu ile para kazanılmaz. Kulüplerin fabrikaları stadyumlarıdır. Transferi yapabilmek için bu şartların olması gerekiyor."

"Kulüp lisans sistemi benim söylediklerimin bir anlamda kurallara yansıtılması oldu. Belli ölçülerde iyi oldu. Futbol biraz daha altyapı ve özkaynak dediğimiz kısıma dönmek zorunda olduğunu gördü. Mali kriterlerinin sona bırakılmasının özellikle olduğunu biliyorduk. Eşit koşullarda yarışmadıkları için mantıken daha sona bırakılması tercih edilmişti. Uygulamaya sokulunca da 'dananın kuyruğu koptu' her şey ortaya çıktı"

'Zayıfları daha çok zayıflatmak değil onları güçlendirmek lazım'
'Zayıfları daha çok zayıflatmak değil onları güçlendirmek lazım'

"Büyük paralar vermek yerine oyuncu yetiştirip bunları alabilecek kulüpler varsa onlara satıp aksine bir maddi kaynak getirmek amaç. Futbolcunun sağlığı anlamındaki konular giderek kulüplerde şart olmaya başladı. İlk kurduğumuz ve özerkliğe adım atan sistemin ilk başkanıyım. Sağlık konusuna en çok önem veren komitelerden biriydik. Avrupa'da bir çok federasyonda sağlık kurulu bile yoktu. " 

"Şu an eşit koşullar yok. Zayıfları daha çok zayıflatmak değil onları güçlendirmek lazım. Çok sıkıntılı olaylar çıktı. Bosman kuralı mesela büyük sorun oldu. Avrupa Birliği, futbolun bir gün gelip kitleleri birbirine düşüreceğini görüyorlardı. Ceferin sürekli Avrupa Birliği temsilcileri ile görüşmeye devam ediyor"

'Doğru hareket eden bu tip cezalardan kurulur. Galatasaray'ın ceza almasını istemem'
'Doğru hareket eden bu tip cezalardan kurulur. Galatasaray'ın ceza almasını istemem'

"UEFA'da çalışan insanların bir çoğu benim eski ekibiminden arkadaşlar. İtalyan bir arkadaş var bizim ekibimizden. Çok insancıl ama kriterlere bağlı bir görevlidir. Yaklaşık 400 tane takım var ve bunların hepsini tanımak, incelemek kolay değil. Her yönetim kuruluna davet ederdik. Bize çok önemli analizler yapmıştı. Bu FFP sayesinde borçlar frenlendi. "

"Diğer taraftan bu kulüplere FFP'nin gerçek amaçları anlatıldı. Tabii bazı yaptırımlar olmazsa kulüpler buna uymaz. Birinci önlem doğru proje, doğru rakamlar ve yapılabilirliği olan projeler gelirse yardımcı olunmaması mümkün değildir. Doğru hareket eden kulüpler bu tip cezalardan kurtulur. Galatasaray'ın ceza almasını istemem."

'Servet Yardımcı yapar diye düşünen hata ediyor'
'Servet Yardımcı yapar diye düşünen hata ediyor'

"Servet Yardımcı her şeyi yapar, çözer" diye düşünenler hata ediyor. Servet Yardımcı daha yeni. Onun aslında dezavantajı değil bana göre avantajı. Ceferin mesela çok iyi niyetli bir isim ama yapacakları var yapamayacakları var. Bütün bunların yerli yerine oturabilmesi için doğru projelerle gitmek lazım. Sürdürülebilir projeler verildiyse işte o zaman göğsünü gere gere dur bakalım diyebilir."

'Ön yargı olsaydı bana olurdu'
'Ön yargı olsaydı bana olurdu'

"Avrupa'da Türkiye'ye karşı bir ön yargı olsaydı bana karşı olurdu. Hem savcı hem yargıç olunmaz dedik. Tüm bunların olmaması için doğru hareket etmek lazım. UEFA'da ilk kez kulüpler müsabaka başkanı iken 2002 evveli biz yavaş yavaş kulüp müsabaka komitesine kulüplerden insanlar almaya başladık. Rummenige gibi bir ismi tanırlar. Müsabaka komitesinde oturmaya başladılar. Bu birlikten büyük bir güç doğdu. Kulüpler bize yardım etmese bunların geçmesi mümkün değildi. Bir tanesi kulüp lisans sistemi ve ücretlerin sınırlandırması konusuydu. Biz istediğimiz gibi paramız varsa alırız oyuncuyu dediler. Aynı kişiler üç beş sene sonra iflas ederiz gibi açıklamalar yaptılar. Bu deneyimlerden geçtiğim için kendimi şanslı hissediyorum."

'Hakemliği profesyonelleşirmek başka, profesyonel hakemlik başka'
'Hakemliği profesyonelleşirmek başka, profesyonel hakemlik başka'

"Cüneyt Çakır ve Türk hakemleri konusunda çok avantajlıyım. Yıllarca hakem seminerlerine çağrıldım. 4 yıl FIFA hakem komitesi başkanlığı yaptım. Daha sonra geldim UEFA'da Platini gelir gelmez başkan yardımcısı olup hakem komitesine Asbaşkan yaptı. Elimizden geldiği kadarıyla fikir vermeye çalıştım. Son 15-20 sene hakemleri iyi bilirim. Toplantılarda söz verildiği zaman çıkıp hakemliğin profesyonelliği olmalı dedim."

"Bu adam 45 yaşında hayata yeniden atılacak bu durumda. Mutlaka elinde bilgisi, gücü, yeterli maddi olanağı olması lazım. Hakemliği profesyonelleşirmek başka, profesyonel hakemlik başka.  Hakemin kafa yapısı olarak düzgün olarak devam etmesini sağlamak lazım.

"Hakemleri suçlamak en kolay iş. Yabancı hakem konusunda, en iyi hakemini kendi maçından alıp kim verir sana ?  Daha önce bunu 6 ay denediler fiyasko olduğu ortaya çıktı." 

YASAL UYARI : BU HABER AJANSSPOR.COM TARAFINDAN YAZILMIŞTIR. KAYNAK GÖSTERİLMEDEN KULLANILAMAZ.

İlk yorumu yazan siz olun!
Favori Eklemek İçin Giriş Yapmalısınız.