Haberler
Puan
Skor
TV
TAKVİM

Sözleşme değil "iyi niyet anlaşmasıymış"

Son dakika Galatasaray haberleri... Galatasaraylıların aklında dün geceden bu yana şu soru var: "Şimdi ne olacak.." Fatih Terim ile yönetim arasında yeniden bir kriz oluştu. Bunun sebepleri ve sonuçları haberimizde...

Çarşamba 13 Ocak 2021 17:02
Güncelleme: Çarşamba 13 Ocak 2021 17:15

Burhan Can TERZİ - AJANSSPOR

Türk futbolunun tartışmasız imparatoru, gelmiş geçmiş en çok şampiyonluk yaşamış, Avrupa'da kupa kaldırmış büyük bir hoca Fatih Terim... Galatasaray'ın kazandığı 22 şampiyonluğun 8'inde imzası olan teknik adam sarı-kırmızılı taraftarların da vazgeçilmesi... 4'üncü döneminde 3 yıldır çalıştığı yönetimle zaman zaman büyük gerginlikler yaşayan Fatih Terim'in, dün oynanan Yeni Malatyaspor maçından sonra yaptığı açıklama da gündemi derinden sarstı...

Açıklamalardaki şifreler

Her transfer döneminde sıkıntı yaşayan başkan Mustafa Cengiz ve yönetimi, içinde bulunduğumuz dönemde de henüz Fatih Terim'in istediği oyuncuları kulübe kazandıramadı. Teknik direktör Fatih Terim, Gençlerbirliği maçı sonrasında "İrfan Can, Mostafa Mohamed, Visca, Onyekuru" gibi isimlerini istediğini açıkladı. 

"Bugün, çok derin bir yalnızlık hissettim"

Karşılaşmanın ertesi günü İrfan Can için Başakşehir ile anlaşma sağlanmışken, yeni bir formül önerisi transferi bozdu. İstediği oyuncuların kaçırıldığı gören Fatih Terim, kupadaki Yeni Malatya maçı öncesi de Galatasaray tribünlerinin en büyük taraftar grubu tarafından "Öncelikle İrfan Can Kahveci transfer sürecinde kulübümüzün ve taraftarlarımızın isteği olduğu bir gerçek.  Bu transfer kulübümüzün menfaatleri doğrultusunda olacaksa herkesi mutlu edecektir. Fakat Galatasaray camiası sayesinde bir yerlere gelmiş, rakip kulüp başkanlığına eriştiğinde Galatasaray terbiyesini koruyamamış, Galatasaray SK üyeliğinden ihraç edildikten sonra kendini Galatasaray düşmanlığına adamış bu şahısla hiçbir transfer görüşmesi yapılmamalıdır" şeklindeki açıklamayı gördü.istediği bir futbolcunun transferiyle ilgili bu açıklama da Fatih Terim'de bir kırgınlık oluşturdu yaşadığı hayal kırıklıklarının ardından "Bugün, çok derin bir yalnızlık hissettim" açıklamasında bulundu.

Terim'in diğer göndermesi kulislere
Terim'in diğer göndermesi kulislere

Fatih Terim'in dünkü açıklamasındaki bir başka çarpıcı söz de "Transfer ayı. Herkes yazarken her yerde konuşulurken bir şey yok, ben söylerken mi var?" oldu. Fatih Terim'in açıklamasından sonra yönetim kulislerinden "Hoca açıkladığı için transferler sıkıntıya girdi" şeklinde bilgiler sızmaya başladı. Halbuki tüm isimler çok önceden basına sızmıştı. Terim de bu olaylara yönelik "Herkes yazarken her yerde konuşulurken bir şey yok, ben söylerken mi var?" sorusunu yöneltti.

Sözleşme 5 yıllık değilmiş

Fatih Terim'in dikkat çeken bir başka dikkat çeken açıklaması sözleşme konusunda oldu. Terim, "Ben burada kişilere, gruplara değil. Galatasaray'a sözüm var. Galatasaray'a emeğim var. O sözüm de Galatasaray'a. Zaten mayıs ayında hem sözüm hem kontratım bitiyor. Bu mayısta. Onun için sözüm sözdür. Sözümde durmaya devam edeceğim" ifadelerini kullandı. Halbuki herkes Terim'in sözleşmesinin 5 yıl olacağını kafasına yazmıştı. Çünkü yönetim biri şampiyonluk kutlaması olarak 3 defa 5 yıl olarak duyurmuştu.

3 yıl ile ilgili bir adım atılmamış

Son 3 yıl aslında sözleşme değil karşılıklı iyi niyet anlaşmasıymış... Neden mi? Çünkü açıklama "Tarafların karşılıklı olarak mutabık kalması halinde ve ücretleri taraflarca kararlaştırılmak suretiyle..." şerhiyle yazılmış ve henüz bu 3 yıl ile ilgili bir adım atılmamış. Fakat yönetim bahsi geçen "5 yıllık sözleşme" konusunu 3 defa gösterimi sokmuştu. Birincisi 16 Ekim 2018'de "Kulübümüze ve Türk futboluna tarihi başarılar kazandırmış olan kıymetli teknik direktörümüz Sayın Fatih Terim ile 2018-2019 sezonunu takip eden iki sezon ve 3 yıl uzatma opsiyonlu olmak üzere yeni bir sözleşme imzalanmıştır" ifadeleriyle, ikinci şampiyonluk kutlamasında yapılmıştı. Kutlamadan yaklaşık bir buçuk ay sonra Terim sözleşmesi tekrar yayınlanıp "“Taraflarca aksi kararlaştırılmadıkça 2019-2020 ve 2020-2021 sezonlarında, Şirketimiz tarafından Teknik Direktöre ödenecek sezonluk ücret, 18.000.000-TL (on sekiz milyon Türk Lirası) dir.

Tarafların karşılıklı olarak mutabık kalması halinde ve ücretleri taraflarca kararlaştırılmak suretiyle 2021-2022, 2022-2023 ve 2023-2024 sezonları için sözleşme uzatma opsiyonu bulunmaktadır. Kamuoyuna saygıyla duyururuz" denilmişti. Çünkü yine bir transfer dönemiydi...

İlk yorumu yazan siz olun!
Favori Eklemek İçin Giriş Yapmalısınız.