Haberler
Puan
Skor
TV
TAKVİM

Taner Savut: Emre Akbaba'nın bu duruşu sergileyeceğini biliyordum

Alanyaspor'un Eski Sportif Direktörü Taner Savut, Emre Akbaba'nın Galatasaray'a transferini değerlendirdi. Radyospor'a konuşan Savut, çarpıcı ifadeler kullandı.

Pazartesi 20 Ağustos 2018 14:17
Güncelleme: Pazartesi 20 Ağustos 2018 17:17

Galatasaray, Alanyaspor forması giyen Emre Akbaba ile anlaşmaya vardı. Sarı-kırmızılıların yeni transferi Emre Akbaba'yı en iyi tanıyan isimlerden biri olan Alanyaspor Eski Sportif Direktörü Taner Savut milli futbolcuyu tüm detayları ile değerlendirdi.

Radyospor’da yayınlanan Gün Ortası programında Emrah Karalinç’in sorularını yanıtlayan Taner Savut’un açıklamalarından Ajansspor’un derledikleri şu şekilde;

"10 numara oynar ama çoğu orta sahadan fazla koşar"

Transfer biraz uzun sürdü. Bu, kulüplerin içinde bulunduğu mali durumdan kaynaklandı diye tahmin ediyorum. Türk futbolunun en önemli oyuncularından birisi Emre Akbaba. Büyük takımların ihtiyacı olan bir futbolcu. Oyunu iki yönüyle oynayabilen bir oyuncu. Türkiye Ligi’nin en fazla koşu mesafesine sahip 10 numarasıdır. 10 numara oynar ama çoğu orta sahadan fazla koşar.

"Emre Akbaba, futbolculuğundan önce adamdır"
"Emre Akbaba, futbolculuğundan önce adamdır"

4,5 yıl sportif direktörlüğünü yaptım. Emre’nin gelişimine vakıfım. Antalyaspor’dan kiralık almıştık. Maraş’ta oynamıştı. Biz 2.Lig B kategorisindeydik. O dönemden bu döneme sadece yarım sezon Antalya’ya geri döndü. Sonra biz geri aldık ve performansı artarak devam etti. Kendisinden bir tek kez saygısızlık görmedim. Çok düzgün bir karakterdir. Çok saygılı, karakterli, duruşu olan, doğruları olan, hakkını arayan bir futbolcudur. Saha içinde değil sadece genel anlamda bunu söylüyorum. Türk futbolunun ihtiyacı olduğu bir futbolcudur. Futbolculuğundan önce insandır, adamdır Emre Akbaba.

"Emre'nin bu duruşu sergileyeceğini biliyordum"
"Emre'nin bu duruşu sergileyeceğini biliyordum"

Emre Akbaba’nın bir duruş sergilediğini, kendisine yakışanı yaptığını söylemeliyim. Ben bu duruşu sergileyeceğini biliyordum. Türk futbolunun aşması gereken şeyler var. Oyuncular profesyonel sözleşme imzaladıklarında atkıları, formaları üstünden çıkarırlar. Tuttukları değil, doydukları takımlar için mücadele ederler. Emre’nin Galatasaray’ı tutması anlamsız bir yere gitti. Dünya futbolunda bir çok örneği var; fanatik bir taraftarı olduğu takımın yerine ezeli rakibine giden ve uzun yıllar oynayıp efsane olan oyuncular var. Türk takımlarının birbirlerinden oyuncu alıp vermeye ihtiyacı var. Bu tarz şeylerle kulüpleri de insanları da tedirgin etmemek lazım.

"Galatasaray'da formayı alınca bir daha bırakmaz"

Emre çok yetenekli bir oyuncu ve koşu mesafesi çok yüksek. Koşmayan bir futbolcu için bu kadar emin konuşmazdım. Emre çok yönlü bir oyuncu. Galatasaray’da şans bulacağını düşünüyorum. Ayrıca forma şansı bulursa bir daha o formayı bırakmayacağını düşünüyorum. Emre’nin çok iyi Fransızcası var. Bu yönden de Galatasaray’da avantajlı olacak. Aynı dili konuşabildiği oyuncularla rahat rahat anlaşacaktır. Bu onun açısından çok büyük bir artı.

"Önüne yeni planlar koymalı"
"Önüne yeni planlar koymalı"

Emre’nin kariyer planlamasını konuşmuştuk. Teklifler aldığında, heyecanlandığında,” Dur bakalım. Vakti geldiğinde en iyi yerde olacaksın” demiştik.Şu anda hedefine ulaştı. Ama yeni planlar koymalı önüne. Galatasaray’da başarılı olmak, istikrar yakalamak, belki de Avrupa’ya gitmek… Milli takım planını da katabiliriz. Galatasaray’da forma şansı yakaladığında başarılı olacağını düşünüyorum.

"Emre sorumluluk da alır, risk de"
"Emre sorumluluk da alır, risk de"

Emre, Avrupa kültüründe yetişmiş bir oyuncu.Sorunlara karşı direnci çok yüksektir. Risk de alır, sorumluluk da. Büyük takımların ihtiyacı olan bir oyuncu. Şampiyonlar Ligi, Galatasaray hepsini kaldıracak yetenekte. Alanyaspor açısından ise çok önemli bir eksik. Ama Alanyaspor’un da mutlaka bir B planı vardır. Bunları mutlaka hesaplamışlardır. Sürece bakacağız.

İlk yorumu yazan siz olun!
Favori Eklemek İçin Giriş Yapmalısınız.