Haberler
Puan
Skor
TV
TAKVİM

Taner Savut: Vagner Love, Beşiktaş'tan ayrılırsa adresi...

Cuma 25 Mayıs 2018 16:20
Güncelleme: Cuma 25 Mayıs 2018 16:20

Spor Toto Süper Lig ekiplerinden Aytemiz Alanyaspor’un Eski Sportif Direktörü Taner Savut, spor gündemine dair açıklamalar yaptı. Beşiktaş’tan ayrılması gündeme gelen Vagner Love ve transferin gözdesi olan Emre Akbaba ile ilgili çarpıcı değerlendirmelerde bulundu. Savut, kariyer planlaması hakkında da bilgiler verdi.

Radyospor’da yayınlanan Gün Ortası programında Emrah Karalinç’in sorularını yanıtlayan Taner Savut’un açıklamalarından Ajansspor’un derledikleri şu şekilde;

"Alanyaspor için sıkıntılı süreci 40 puanla bitirmek iyi bir sonuç oldu"

Sezonun son bölümünü Alanyaspor başarılı geçirdi. Kaliteli bir kadrosu vardı Alanyaspor’un. İlk yarıda bazı sakatlıklar ve şanssızlıklar yaşandı. Oyuncuların eksilmesi sonuca yansıdı. Mesut Hoca çok başarılı bir görüntü çizdi. Çok doğru müdahaleler yaptı. Geçen sezon da 40 puanla tamamlamıştı. Hedef 40 puanın üzerine çıkmaktı. Sıkıntılı bir süreç geçti. Düşme potasına yakın bir dönem yaşandı. 40 puanla bitiriş iyi bir sonuç diye düşünüyorum.

Vagner Love uyum sürecini iyi geçiremedi, beklentimin altında kaldı"
Vagner Love uyum sürecini iyi geçiremedi, beklentimin altında kaldı"

Vagner Love, tartışmasız çok iyi bir oyuncu. Onu tartışmak yersiz olur. Ama bir gerçek var. Alanyaspor’a ilk geldiğinde de gol atma problemi yaşadı. Uyum sorununu çok kolay atlatabildiğini düşünmüyorum. Alanyaspor’da bu şans tanınabilir ama Beşiktaş’ta kolay olmuyor. Bu yönden sıkıntılar yaşadı. Beşiktaş’taki performansı benim de beklentimin altında. Daha iyi işler yapabileceğini düşünüyordum. Beklediği kadar süre de alamadı, uyum sürecini de iyi geçiremedi. Ama performansı gerçekçi olmak gerekirse benim de beklentimin altında kaldı.

"Vagner Love ayrılırsa Brezilya'ya döner"
"Vagner Love ayrılırsa Brezilya'ya döner"

Vagner Love kalırsa performansı artar. Potansiyeli olan bir futbolcu. Vagner Love, her zaman transfer teklifleri alan bir futbolcu. Alanyaspor’da da alıyordu. Ayrılırsa ülkesi Brezilya’ya döner. Beşiktaş’tan ayrılırsa kayıp olur mu? Beşiktaş o boşluğu doldurabilecek bir kulüp. Ama Love kalırsa performansını arttıracaktır.

Taner Savut ile Emre Akbaba arasındaki o kritik diyalog

Emre Akbaba artık büyük takımlara hazır. Alanyaspor’da sportif direktörlüğe başladığımda onu transfer etmiştik. Bütün evrelerini ve gelişimini beraber geçirdik. Milli olmadan önce de teklifler vardı. Benimle bir sohbet etmişti. “Emre büyük takımlar için zamanın gelmedi. Biraz daha olmak gerekiyor” demiştim. O dönem kabullenmek onun adına zordu. Fakat; terbiyeli ve karakterli bir oyuncu. Bizi dinledi. Onunla oturup bir kariyer planlaması yapmıştık. Ayağının kırıldığı dönem sebebiyle, buralara gelmesi biraz gecikti.

"Emre Akbaba, transferde birinci sıraya yazılması gereken bir futbolcu"
"Emre Akbaba, transferde birinci sıraya yazılması gereken bir futbolcu"

Artık Emre Akbaba oldu diyebiliriz. Emre’nin büyük takımlar için transferde birinci sıraya yazılması gereken bir oyuncu olduğunu düşünüyorum. Gittiği her takımda da rahat rahat oynar. Birkaç mevkide oynuyor olabilmesi de büyük bir avantaj. Kolay vazgeçmeyen bir yapısı var. Hangi takıma transfer olursa, o takımda çok büyük işler yapacağını düşünüyorum.

"Sportif direktörlük konusu Türkiye'de algılanamadı"
"Sportif direktörlük konusu Türkiye'de algılanamadı"

Ülkede henüz sportif direktörlük konusu henüz algılanamadı. Dünyadaki örneklere bakarsak bu sistem çok ciddi şekilde kullanılıyor. Türkiye’de ne sistem oturdu ne de konunun önemi anlaşıldı. Bunun adı idari menajerlik değil, genel koordinatörlük de değil. Yüzde 70’i teknik, geri kalan yüzde 30’u idari bir konum. Konu anlaşılana kadar sportif direktörler zorluk çekecektir.

Taner Savut, sportif direktörlüğe devam edecek mi?

4,5 yıl benim için Alanyaspor’da iyi ve yoğun geçti. Yoruldum ve dinlenme kararı aldım. Bu da bana iyi geldi. Bundan sonra, olduğu yerden daha yukarıya taşıyabileceğim bir kulüp olursa değerlendiririm. Sadece çalışmak olsun ya da içinde bulunduğu duruma uyayım diye bir durum yok. Tek hedefim kendi planlarım, programlarım ve karakterim doğrultusunda olduğu yerden daha yukarıya taşıyabileceğim bir kulüp olursa düşünürüm. Eğer kafama uygun bir kulüp olmazsa, kişisel gelişimime vakit ayırırım. Hayırlısını diliyorum.

İlk yorumu yazan siz olun!
Favori Eklemek İçin Giriş Yapmalısınız.