Haberler
Puan
Skor
TV
TAKVİM

TBF CEO’su Ömer Onan: “FIBA ve Euroleague’de karman çorman bir iş var”

Türkiye Basketbol Federasyonu CEO’su Ömer Onan, FIBA ve Euroleague’de birçok kupanın mevcut işlerinin Avrupa basketboluna zarar verdiğini açıkladı.

Çarşamba 11 Kasım 2020 20:28
Güncelleme: Çarşamba 11 Kasım 2020 21:01

Türkiye Basketbol Federasyonu CEO’su Ömer Onan, S Sport’ta Deniz Aksoy’un 3 Saniye programına özel açıklamalarda bulundu. Ömer Onan, oyunculuk dönemlerinden de açıklamalarda bulunurken, Euroleague ve FIBA arasındaki anlaşmazlıklara da değindi.

“Milli Takım’daki yaşadıklarımızı hiçbir şeye değişemem”

Oyunculuk kariyerindeki unutamadığı anlara değinen Ömer Onan, “Anadolu Efes’te çok güzel başarılar kazandık. İlk defa 1999 yılında Final Four yapan kadronun içindeydim ve 6. adam olarak görev yapıyordum. 2000 sezonunda da o kadrodaydım. Türkiye için müthiş bir mutluluktu. Ama Fenerbahçe’de dolu salonlara oynuyorsunuz. Bir camia takımının en güzel yanı, hep bir seyirci desteği var. Ben de seyirci desteği ile daha agresif oynayan ve daha mutlu olan bir oyuncu yapısı var. O açıdan orada oynamak çok zevkliydi. 100. senede kazandığımız şampiyonluklar çok önemliydi. Ama kendi ülkeniz ile, Milli Takım’da yaşadığımız o günleri hiçbir zaman hiçbir şeye değişemem.” ifadelerini kullandı.

Maçlarda taraftarların önemine de vurgu yapan Onan, “Ben dolu salonu seviyorum. Mesela, Karşıyaka ve Galatasaray deplasmanları çok zordur. Birçok oyuncu çekinir, performans gösteremez ama bende yeter ki seyirci olsun. Tepki de olsa, seyricinin coşkulu olduğu, agresif olduğu… Bu deplasman da olabilir, iç saha da olabilir ama benim çok hoşuma gidiyordu.” şeklinde konuştu.

“Her gün maç var, kimsenin haberi yok”

TBF CEO’su Ömer Onan, FIBA ve Euroleague arasındaki rekabet hakkında ise şu açıklamalarda bulundu:

“Euroleague ve FIBA’da karman çorman bir iş var. Basketbola zarar veriyor. Bunu önlemeleri gerekiyor. Biz de söylüyoruz. Ben Euroleague tarafında da oldum. Şimdi FIBA tarafında da varım. Her iki tarafın da bu işi bir an önce sonlandırması lazım. Her gün maç var, kimsenin haberi yok. Avrupa’da bu kadar fazla kupa sayısı olunca karman çorman oluyor ve bence basketbola yarar getirmiyor. Sezon içi milli maçları oynuyoruz; EuroLeague devam ediyor. Bu da çok büyük bir sıkıntı. EuroLeague takımlarında oynayan oyuncuları getiremiyorsunuz. Bunu biz kendi ülkemizde sağlıyoruz; kulüplerimiz sağ olsun.

İlk yorumu yazan siz olun!
Favori Eklemek İçin Giriş Yapmalısınız.